Stacja Nauka: najważniejsze wiadomości: 13 września 2024 r.
Naukowcy zJAXA (Japan Aerospace Exploration Agency) zbadali struktury czterech związków na bazie tytanu zestalonych w lewitatorach w mikrograwitacji i na ziemi i odkryli, że wewnętrzne mikrostruktury były ogólnie podobne. Wyniki te mogą pomóc w opracowaniu nowych materiałów do wykorzystania w produkcji kosmicznej.
Aby wyprodukować szkło lub stopy metali na Ziemi, surowce są umieszczane w pojemniku i podgrzewane. Jednak reakcje między pojemnikiem a materiałami mogą powodować niedoskonałości. Elektrostatyczny piec lewitacyjny JAXA może lewitować, topić i zestalać materiały bez pojemnika. Obiekt ten umożliwia pomiar właściwości termofizycznych stopionych materiałów w wysokich temperaturach i może przyspieszyć rozwój innowacyjnych materiałów, takich jak odporna na ciepło ceramika do stosowania w przemyśle lotniczym i energetycznym.
Satelitarne obrazowanie 3D peruwiańskiego lasu tropikalnego wykazało, że pomiar cech liści za pomocą teledetekcji może zapewnić dokładniejsze prognozy produkcji biomasy niż dane strukturalne, takie jak wysokość drzewa. Węgiel przechowywany lub sekwestrowany w lasach może pomóc zrównoważyć emisje, które powodują zmiany klimatu, a ulepszone szacunki biomasy lasów tropikalnych mogą pozwolić naukowcom lepiej ocenić te ekosystemy i ich wkład offsetowy.
Global Ecosystem Dynamics Investigation (GEDI) zapewnia globalne obserwacje lasów i topografii Ziemi w wysokiej rozdzielczości. Obserwacje te dostarczają informacji na temat procesów obiegu węgla i wody, różnorodności biologicznej i siedlisk, w tym ilościowego określenia węgla zmagazynowanego w roślinności i potencjału przyszłego magazynowania węgla. Naukowcy sugerują, że szacunki biomasy lasów tropikalnych można jeszcze bardziej poprawić dzięki danym z nowych misji satelitarnych i integracji GEDI z dynamicznymi modelami roślinności, które obejmują dane dotyczące cech.
Dowiedz się więcej z tego filmu i tego artykułu.
Badania wskazują, że chirurgia refrakcyjna oka jest bezpieczna, skuteczna i odpowiednia dla astronautów. Badanie udokumentowało stabilne widzenie u dwóch astronautów, którzy kilka lat przed lotem przeszli odpowiednio keratektomię fotorefrakcyjną (PRK) i keratomileusis in situ wspomaganą laserem (LASIK). Te procedury korekcji wzroku mogą zmniejszyć komplikacje logistyczne związane z noszeniem okularów lub soczewek kontaktowych w kosmosie.
Międzynarodowy Monitoring Medyczny Stacji Kosmicznej zbiera dane zdrowotne od członków załogi przed, w trakcie i po locie kosmicznym. Wymagania dotyczące oceny medycznej, w tym oceny wzroku, mają zastosowanie do wszystkich członków załogi i są częścią wysiłków podejmowanych przez wszystkich międzynarodowych partnerów w celu utrzymania zdrowia załogi, zapewnienia powodzenia misji i umożliwienia członkom załogi powrotu do normalnego życia na Ziemi po zakończeniu misji.
Naukowcy z Jaxa donoszą, że dokładna ocena prędkości przepływu powietrza przed rozprzestrzeniającym się płomieniem umożliwia przewidywanie palności cienkich, płaskich materiałów w mikrograwitacji. Wyniki te oznaczają, że możliwe będzie wykorzystanie testów naziemnych do przewidywania palności materiałów stałych, a tym samym zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego w statkach kosmicznych i siedliskach kosmicznych.
Badanie JAXA Fundamental Research on International Standard of Fire Safety in Space - Base for Safety of Future Manned Missions (FLARE) przetestowało palność różnych materiałów stałych w różnych konfiguracjach, w tym bibuły filtracyjnej. Mikrograwitacja znacząco wpływa na zjawiska spalania, takie jak rozprzestrzenianie się płomienia na materiały stałe; podczas gdy płomienie nie mogą rozprzestrzeniać się na materiały stałe przy niskiej prędkości przepływu tlenu w grawitacji ziemskiej, mogą one w mikrograwitacji z powodu braku wyporu. Testowanie palności materiałów dla statków kosmicznych wcześniej nie uwzględniało wpływu grawitacji, a wyniki tego badania mogą rozwiązać tę kwestię, znacznie poprawiając bezpieczeństwo przeciwpożarowe podczas przyszłych misji eksploracyjnych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.