Airbus zbuduje misję prognozowania pogody kosmicznej ESA Vigil

ESA

ESA podpisała kontrakt z Airbus Defence & Space UK o wartości 340 milionów euro na rozwój swojego satelity Vigil. Dzięki unikalnemu punktowi obserwacyjnemu w głębokim kosmosie, Vigil znacznie poprawi nasze wczesne ostrzeganie przed poważnymi zjawiskami pogodowymi w kosmosie, takimi jak burze słoneczne, które mogą powodować zakłócenia na Ziemi.

Dziś w Królewskim Muzeum Sztuk Pięknych w Brukseli ESA, Airbus Defence & Space i brytyjski minister stanu ds. nauki, badań i innowacji podpisali deklarację świętującą zawarcie umowy na misję Vigil.

"Vigil będzie pierwszym europejskim satelitą pogodowym działającym 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, zapewniającym cenny czas na ochronę krytycznej infrastruktury, takiej jak sieci energetyczne lub sieci komunikacji mobilnej na Ziemi, a także cennych satelitów na orbicie okołoziemskiej, w tym Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS", mówi dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher. "Vigil drastycznie poprawi zarówno czas wyprzedzenia ostrzeżeń dotyczących pogody kosmicznej, jak i poziom ich szczegółowości dzięki unikalnemu punktowi obserwacyjnemu w głębokiej przestrzeni kosmicznej."

"Vigil to jedna z najbardziej ekscytujących i ważnych misji kosmicznych, która nie tylko poprawi nasze zrozumienie zachowania Słońca, ale przede wszystkim zapewni nam wcześniejsze ostrzeżenia i większą precyzję w zakresie potencjalnie szkodliwej pogody słonecznej" - mówi Patrick Wood, szef działu Space Systems UK, Airbus Defence and Space. "Prognozy pogody kosmicznej będą w stanie zobaczyć, co nadchodzi ze Słońca i zapewnić dokładniejsze ostrzeżenia."

"Pogoda kosmiczna generuje oszałamiające zjawiska, takie jak niedawne pokazy "zorzy polarnej" na naszym niebie - ale stanowi również realne zagrożenie dla naszego stylu życia, który jest coraz bardziej zależny od usług kosmicznych i satelitarnych" - mówi Andrew Griffith MP, minister ds. przestrzeni kosmicznej w Departamencie Nauki, Innowacji i Technologii. "Misja Vigil zmieni nasze zrozumienie wpływu potencjalnie niebezpiecznych zdarzeń słonecznych i gratuluję Airbusowi w Wielkiej Brytanii objęcia przywództwa w tej ważnej misji."

Vigil będzie stale dostarczać dane w czasie zbliżonym do rzeczywistego na temat potencjalnie niebezpiecznej aktywności słonecznej, zanim zostanie ona wykryta z Ziemi. Dane operacyjne Vigil z głębokiej przestrzeni kosmicznej dadzą operatorom satelitów, sieci energetycznych i systemów telekomunikacyjnych czas na podjęcie środków ochronnych, a ludzkim eksploratorom kosmosu czas na dotarcie w bezpieczne miejsce.

"Bez ostrzeżenia, kosmiczne burze pogodowe mogą powodować potencjalnie poważne problemy zdrowotne dla astronautów, a wpływ ekonomiczny pogody kosmicznej może być rozległy, zwłaszcza, że coraz bardziej polegamy na krytycznych technologiach leżących u podstaw nawigacji, bankowości, lotnictwa, sieci energetycznych i telekomunikacji", mówi Holger Krag, szef programu bezpieczeństwa kosmicznego w ESA.

"W zależności od dotkliwości zdarzenia, szacunki szkód wahają się od wielu miliardów do trzech bilionów euro w przypadku zdarzenia o porównywalnej skali do największego, jakie znamy, zdarzenia Carringtona z 1859 r."

Vigil będzie stale obserwował Słońce z punktu Lagrange'a L5 w głębokiej przestrzeni kosmicznej. Stamtąd może zobaczyć "bok" Słońca i obserwować aktywność na powierzchni Słońca na wiele dni przed jego obrotem w kierunku widocznym z Ziemi.

"Vigil będzie stale dostarczał dane do operacyjnych kosmicznych usług pogodowych i jednocześnie rozwijał naukę o Słońcu. Vigil jest również wyposażony w instrumenty naukowe, które przeniosą jego własne kosmiczne usługi pogodowe na nowy poziom, ponieważ napędzają dalszą poprawę jego zdolności prognostycznych." wyjaśnia Giuseppe Mandorlo, kierownik projektu Vigil w ESA.

"Dane z Vigil mogą dać nam bezprecedensowe wyprzedzenie do czterech do pięciu dni dla niektórych efektów pogody kosmicznej podróżujących na Ziemię. A ze swojego punktu obserwacyjnego z "boku", Vigil może również znacznie wyraźniej obserwować prędkość, kierunek i prawdopodobieństwo uderzenia koronalnych wyrzutów masy (CME)."

Dane zebrane przez Vigil będą zasilać sieć ESA Space Weather Service Network, utrzymywaną przez Biuro Pogody Kosmicznej ESA, część ambitnego Programu Bezpieczeństwa Kosmicznego agencji.

"Potrzeba i apetyt na usługi związane z pogodą kosmiczną rośnie, ponieważ potencjalny wpływ zdarzeń pogodowych w kosmosie staje się coraz bardziej krytyczny wraz ze wzrostem naszej zależności od satelitów w kosmosie" - mówi Alexi Glover, koordynator ds. usług związanych z pogodą kosmiczną w ESA.

"Dane z Vigil na L5 zostaną połączone z dostępnymi danymi z linii Słońce-Ziemia, co zaowocuje bardziej szczegółowymi i precyzyjnymi prognozami dla naszych użytkowników końcowych z wielu branż. Umożliwi im to jak najwcześniejsze reagowanie w celu ochrony ziemskiej infrastruktury, satelitów, mieszkańców i astronautów."

Satelita kosmiczny został zaprojektowany tak, aby rozwijać się w trudnych warunkach głębokiego kosmosu, w tym był w stanie wytrzymać ciężką pogodę kosmiczną, aż do rozmiaru zdarzenia Carringtona.

Samolot kosmiczny i jego podsystemy zostały zaprojektowane w taki sposób, aby były w stanie przetwarzać dane z instrumentów w celu optymalnego i wydajnego przesyłania danych na duże odległości na Ziemię z głębokiej przestrzeni kosmicznej.

Airbus Defence & Space zbuduje segment kosmiczny Vigil jako główny wykonawca, w tym projekt, rozwój, integrację, testy, kampanię startową i uruchomienie platformy satelitarnej i ładunków w przestrzeni kosmicznej. Statek kosmiczny zostanie zmontowany w Airbus Defence and Space Ltd. w Stevenage w Wielkiej Brytanii.

Zestaw ładunku użytecznego składa się z mieszanki instrumentów do obrazowania i wykrywania in situ dostarczonych przez europejskie instytuty i partnerów przemysłowych. Oprócz instrumentów europejskich, Vigil przywiezie dwa instrumenty z USA, z NASA i NOAA, wzmacniając międzynarodową współpracę.

Ładunek użyteczny Vigil będzie składał się z następujących instrumentów:

Vigil jest planowany do uruchomienia w 2031 roku.

Ta strona już Ci się spodobała, możesz ją polubić tylko raz!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-05-23 10:41