Aktualności: Jak chroniliśmy Wielką Brytanię i przestrzeń kosmiczną w lipcu 2024 r.
Krajowe Centrum Operacji Kosmicznych jest prowadzone przez Brytyjską Agencję Kosmiczną i Brytyjskie Dowództwo Kosmiczne we współpracy z Met Office.
Krajowe Centrum Operacji Kosmicznych (NSpOC) chroni interesy Wielkiej Brytanii w kosmosie i na Ziemi oraz współpracuje z międzynarodowymi partnerami, aby zapewnić, że przestrzeń kosmiczna pozostanie bezpieczna, zrównoważona i dostępna dla wszystkich.
Ogólne ryzyko dla interesów Wielkiej Brytanii w kosmosie i na Ziemi związane z zagrożeniami, ryzykiem i niebezpieczeństwami związanymi z przestrzenią kosmiczną było w lipcu niższe niż w czerwcu, przy mniejszej liczbie alertów dotyczących ponownego wejścia w atmosferę, koniunkcji i pogody kosmicznej. Podczas gdy liczba zdarzeń ponownego wejścia na orbitę spełniających próg alarmowy zmniejszyła się z wysokiego poziomu w czerwcu, liczba monitorowanych ponownych wejść na orbitę pozostała powyżej średniej dla 2024 roku. Wszystkie usługi ostrzegania i ochrony NSpOC funkcjonowały zgodnie z oczekiwaniami przez cały okres.
Monitorowaliśmy 44 niekontrolowane ponowne wejścia w lipcu, aby chronić Wielką Brytanię i brytyjskie terytoria zamorskie, a także wspierać naszych międzynarodowych partnerów. Oznacza to o 8% mniej obiektów ponownie wchodzących w atmosferę ziemską w lipcu niż w czerwcu, ale nadal jest to około 50% powyżej średniej rocznej - głównie w wyniku planowanego wycofania z eksploatacji małych satelitów komunikacyjnych. Oczekujemy, że ten ponadprzeciętny trend utrzyma się w sierpniu.
Wykres przedstawiający liczbę ponownych wejść w atmosferę monitorowanych w poszczególnych miesiącach. Styczeń (13), luty (24), marzec (25), kwiecień (22), maj (56), czerwiec (48), lipiec (44).
W lipcu ostrzegliśmy operatorów satelitów licencjonowanych w Wielkiej Brytanii o 1 795 potencjalnych zagrożeniach kolizją. Stanowi to 5% spadek ryzyka w stosunku do poprzedniego miesiąca. Nasze ostrzeżenia pozwalają operatorom podejmować krytyczne decyzje dotyczące unikania kolizji.
Wykres przedstawiający liczbę zagrożeń kolizją dla satelitów licencjonowanych w Wielkiej Brytanii monitorowanych według miesięcy. Styczeń (1,690), luty (1,943), marzec (1,903), kwiecień (1,899), maj (2,560), czerwiec (1,881), lipiec (1,795).
Raporty wskazują, że amerykański satelita DMSP 5D-2 F8 uległ fragmentacji 19 lipca, generując 5 skatalogowanych szczątków. Badania sugerują, że główny korpus satelity może pozostać w dużej mierze nienaruszony.
W lipcu Met Office wydało 27 krytycznych alertów pogodowych. Stanowi to 58% spadek w porównaniu z czerwcem. W całym miesiącu wystąpiły krótkie okresy aktywności, zgodnie z oczekiwaniami na tym etapie cyklu słonecznego. Po spokojnym pierwszym tygodniu nastąpił wzrost niewielkich rozbłysków słonecznych w drugim, przy czym mało prawdopodobne było wystąpienie znaczących skutków. W połowie miesiąca doszło do kilku niskopoziomowych rozbłysków, które mogły spowodować krótkotrwałe przerwy w łączności radiowej po słonecznej stronie Ziemi, po czym nastąpił kolejny okres spokoju. Pod koniec miesiąca nastąpił kolejny wzrost rozbłysków, w tym kolejny rozbłysk niskiego poziomu i niewielka burza radiacyjna z mało prawdopodobnymi efektami satelitarnymi. Kilka słabych CME spowodowało kilka niewielkich burz geomagnetycznych, ponownie z ograniczonym wpływem na operacje satelitarne. Ogólnie rzecz biorąc, ten miesiąc miał mniejszy wpływ na naszą infrastrukturę niż poprzedni.
W lipcu odbyło się 13 startów, a łączny wzrost w amerykańskim katalogu satelitarnym wyniósł 143 zarejestrowane obiekty kosmiczne (RSO). Spośród tych startów, trzy zostały przeprowadzone przez SpaceX w celu rozmieszczenia dodatkowych 22 satelitów Starlink. Pozostałe 121 RSO pochodziło z poprzednich miesięcy lub nowych startów, satelitów rozmieszczonych na ISS lub śmieci nowo zarejestrowanych w amerykańskim katalogu satelitów.
Należy pamiętać, że liczby w katalogu zarejestrowanych obiektów kosmicznych mogą się zmieniać w czasie, ponieważ dane są stale weryfikowane.
Wykres przedstawiający liczbę zarejestrowanych obiektów kosmicznych w poszczególnych miesiącach. Styczeń (28 014), luty (28 172), marzec (28 478), kwiecień (28 752), maj (28 850), czerwiec (28 931), lipiec (28 917).
Krajowe Centrum Operacji Kosmicznych łączy i koordynuje brytyjskie cywilne i wojskowe zdolności w zakresie świadomości domeny kosmicznej w celu umożliwienia operacji, promowania dobrobytu i ochrony interesów Wielkiej Brytanii w kosmosie i na Ziemi przed zagrożeniami, ryzykiem i niebezpieczeństwami związanymi z kosmosem.
.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.