Aktualności: Wielka Brytania i Kanada zacieśniają współpracę w przestrzeni kosmicznej

Umowa podpisana przez dyrektora generalnego Brytyjskiej Agencji Kosmicznej Paula Bate'a i prezes Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej Lisę Campbell podczas 39. Sympozjum Kosmicznego

Umowa, podpisana przez dyrektora generalnego Brytyjskiej Agencji Kosmicznej Paula Bate'a i prezes Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej Lisę Campbell, opiera się na wstępnym protokole ustaleń (MoU) między obiema agencjami podpisanym w 2021 r.: ramy dla wspólnych działań oraz wymiany informacji, technologii i personelu między oboma narodami.

Podpisanie porozumienia miało miejsce podczas 39. Sympozjum Kosmicznego, corocznego wydarzenia w Colorado Springs, które gromadzi liderów kosmicznych z całego świata, aby dyskutować, zajmować się i planować przyszłość.

Dyrektor generalny Brytyjskiej Agencji Kosmicznej, dr Paul Bate, powiedział:

Odnowienie protokołu ustaleń z naszymi kanadyjskimi kolegami przyniesie dalsze znaczące korzyści dla kwitnącego przemysłu kosmicznego Wielkiej Brytanii i Kanady, umożliwiając nam dalsze osiąganie naszych celów w kosmosie poprzez wspólne wysiłki w zakresie badań i innowacji.

Kanada jest dla nas kluczowym partnerem i pragniemy wzmocnić tę relację w sposób, który wzmocni sektory kosmiczne obu krajów - umożliwiając nam wykorzystanie potęgi kosmosu w celu przyniesienia korzyści naszej planecie i jej mieszkańcom.

MoU zapewnia bardziej szczegółowe ramy dla wzmocnionej dwustronnej współpracy między Wielką Brytanią a Kanadą w zakresie działań kosmicznych. Obejmuje to współpracę w zakresie regulacji, ułatwiając wymianę pomysłów i informacji w obszarach takich jak polityka kosmiczna, standardy i przepisy, pomagając zapewnić swobodny i sprawiedliwy dostęp do przestrzeni kosmicznej dla wszystkich.

Umowa wzmacnia również współpracę w zakresie eksploracji i nauki o kosmosie, identyfikując obszary, w których oba kraje mogą wykorzystać swoje światowej klasy możliwości akademickie i technologiczne w dziedzinie kosmosu. Ta dwustronna współpraca ma na celu wspieranie przyszłych przedsięwzięć eksploracyjnych, w tym potencjalnych siedlisk księżycowych, oraz pogłębienie naszego zrozumienia Wszechświata.

Istnieją znaczne możliwości przyszłej współpracy poprzez inicjatywy takie jak Międzynarodowy Fundusz Dwustronny (IBF) Brytyjskiej Agencji Kosmicznej oraz dwustronny program nauki i eksploracji.

Fundusz IBF finansuje już współpracę między brytyjskim start-upem Physical Mind London i kanadyjską firmą technologiczną Baune. W ramach projektu pionierskie urządzenie HIFIm firmy Physical Mind London zostanie włączone do modułu medycznego Connected Care Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej.

Urządzenie HIFIm zostało zaprojektowane tak, aby zapewnić pełne menu opcji ćwiczeń w ograniczonej przestrzeni, pomagając w lepszym zrozumieniu interwencji w zakresie zdrowia i dobrego samopoczucia astronautów.

Fundacja IBF sfinansowała również wspólne brytyjsko-kanadyjskie wyzwanie Aqualunar Challenge o wartości 1,2 miliona funtów. Nowa międzynarodowa nagroda za wyzwanie - przyznawana przez Challenge Works w imieniu Brytyjskiej Agencji Kosmicznej i we współpracy z Kanadyjską Agencją Kosmiczną i Impact Canada - nagradza projektowanie innowacyjnych technologii umożliwiających zamieszkanie ludzi na Księżycu poprzez znalezienie sposobów na oczyszczenie wody zakopanej pod powierzchnią Księżyca.

Bilateralny Program Nauki i Eksploracji wspiera potencjalne brytyjsko-kanadyjskie partnerstwo w zakresie CASTOR. Misja astronomiczna CASTOR, obecnie badana przez Kanadyjską Agencję Kosmiczną, wypełni lukę w obecnych możliwościach obserwacyjnych, zapewniając najnowocześniejsze obrazowanie i spektroskopię w ultrafiolecie i optyczno-niebieskich długościach fal.

Wielka Brytania rozpoczęła prace nad programem rozwoju i kwalifikacji kosmicznej zaawansowanej technologii obrazowania firmy Teledyne e2v i związanej z nią elektroniki, wraz z wkładem w przetwarzanie danych naukowych. Prace te prowadzone są przez brytyjskie konsorcjum kierowane przez UKRI-STFC's Astronomy Technology Centre (Edinburgh), a Brytyjska Agencja Kosmiczna przeznaczyła 3,3 miliona funtów na sfinansowanie udziału Wielkiej Brytanii w tej wczesnej fazie prac.

Program finansuje również wczesną fazę badań dla proponowanej współpracy w dziedzinie nauk kosmicznych między The Open University i Kanadą - International Mars Ice Mapper (I-MIM). Ma to na celu zbadanie wysokowydajnych detektorów do wykorzystania w instrumencie, który mapowałby dostępne złoża lodu wodnego na powierzchni Marsa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-04-10 14:50