Astronauta NASA Loral O'Hara, Ekspedycja 70, najważniejsze informacje naukowe

NASA

Astronautka NASA Loral O'Hara wraca do domu po sześciu miesiącach spędzonych na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Podczas swojego pobytu na orbitalnym laboratorium, O'Hara przyczyniła się do dziesiątek badań naukowych i demonstracji technologii w celu przygotowania się do przyszłych misji eksploracji kosmosu i generowania innowacji i korzyści dla ludzkości na Ziemi.

Oto spojrzenie na niektóre z działań naukowych prowadzonych przez O'Harę podczas jej misji:

Astronauta NASA Loral O'Hara jest jednym z pierwszych astronautów uczestniczących w badaniu CIPHER (Complement of Integrated Protocols for Human Exploration Research on Varying Mission Durations). CIPHER bada fizjologiczne i psychologiczne zmiany zachodzące w ludziach podczas lotów kosmicznych. Jeden z protokołów mierzy zmiany w wydolności sercowo-oddechowej i mięśniowej podczas ćwiczeń. Zbieranie danych od członków załogi podczas misji o różnym czasie trwania wspiera rozwój sposobów ochrony zdrowia członków załogi podczas długiej misji, takiej jak podróż na Marsa.

Astronauta NASA Loral O'Hara pracuje z roślinami pomidora uprawianymi w ramach Plant Habitat-06, badania wykorzystującego analizę genetyczną do zbadania, w jaki sposób lot kosmiczny wpływa na funkcje odpornościowe i produkcję roślin. Wyniki mogą pomóc w rozwoju upraw w celu zapewnienia żywności i innych usług podczas przyszłych misji kosmicznych. Na Ziemi patogeny są odpowiedzialne nawet za 40% globalnych strat w uprawach, a wgląd w interakcję między grawitacją a reakcją roślin na patogeny może dostarczyć informacji na temat strategii zwiększania wzrostu i produktywności upraw.

Członkowie załogi pozują z aktywnymi dozymetrami: od lewej do prawej Andreas Mogensen z ESA (Europejska Agencja Kosmiczna), astronauci NASA Loral O'Hara i Jasmin Moghbeli oraz Satoshi Furukawa z JAXA (Japońska Agencja Badań Kosmicznych). Urządzenia te monitorują indywidualną ekspozycję na promieniowanie w ramach badania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (International Space Station Internal Radiation Monitoring), którego celem jest utrzymanie ekspozycji na promieniowanie jonizujące na poziomach akceptowalnych dla utrzymania zdrowia i bezpieczeństwa członków załogi oraz zapewnienia powodzenia ich misji.

Utrata masy kostnej jest głównym problemem starzenia się na Ziemi i poważnym zagrożeniem dla zdrowia astronautów. MABL-A (Microgravity Associated Bone Loss-A) bada wpływ mikrograwitacji na mezenchymalne komórki macierzyste szpiku kostnego, które wytwarzają komórki kościotwórcze i odgrywają rolę w tworzeniu i naprawie tkanek szkieletowych. Astronauta NASA Loral O'Hara pracuje wewnątrz Life Science Glovebox w ramach badania, które może poprawić zrozumienie mechanizmów utraty kości i pomóc w opracowaniu sposobów lepszej ochrony członków załogi i ludzi na Ziemi przed jej skutkami.

Astronauci NASA Jasmin Moghbeli i Loral O'Hara pozują przed Laboratorium Zimnych Atomów. Laboratorium wytwarza chmury atomów tak zimnych, że prawie się nie poruszają, co pozwala naukowcom obserwować ich podstawowe zachowania i cechy kwantowe. Fizycy od dawna dążą do coraz niższych temperatur, a mikrograwitacja może umożliwić osiągnięcie takich temperatur przez dłuższy czas. Badania Cold Atom Lab mogą ułatwić rozwój nowych technologii kwantowych.

Astronauta NASA Loral O'Hara pracuje nad MaRVIn-PCIM (Microgravity Research for Versatile Investigations-Phase Change in Mixtures), który bada dynamikę przepływu cieczy i pary wewnątrz bezknotowej rurki cieplnej. Urządzenia te, wykorzystywane do rozpraszania ciepła w celu chłodzenia satelitów i elektroniki, działają inaczej w warunkach mikrograwitacji niż na Ziemi. Wyniki mogą pomóc w opracowaniu lżejszych i bardziej wydajnych urządzeń chłodzących do przyszłej eksploracji kosmosu.

Astronautka NASA Loral O'Hara testuje elementy swojego skafandra kosmicznego w ramach przygotowań do spaceru kosmicznego. O'Hara i astronautka NASA Jasmin Moghbeli przeprowadziły razem spacer kosmiczny 1 listopada 2023 roku. Wykonanie zadań obejmujących pracę nad sprzętem, który umożliwia panelom słonecznym stacji kosmicznej śledzenie Słońca, pomagając w zapewnieniu zasilania dla operacji naukowych w orbitującym laboratorium, zajęło duetowi sześć godzin i 42 minuty.

Astronautka NASA Loral O'Hara pracuje nad projektem Redwire Cardiac Bioprinting Investigation (BFF Cardiac), który bada biodrukowane tkanki serca. Tkanki 3D o wyższej jakości mogą być drukowane w warunkach mikrograwitacji, gdzie nie występują warstwy gęstości, osiadanie i inne efekty grawitacji. Technologia ta wspiera rozwój sposobów drukowania żywności i leków na żądanie w przyszłych misjach, zmniejszając masę i koszty podczas startu oraz poprawiając zdrowie i bezpieczeństwo załogi. Wyniki mogą również przyczynić się do rozwoju technologii tworzenia zastępczych narządów i tkanek do przeszczepów na Ziemi, pomagając złagodzić niedobory.

Melissa GaskillInternational Space Station Research Communications TeamJohnson Space Center

Przeszukaj tę bazę danych eksperymentów naukowych, aby dowiedzieć się więcej o tych wymienionych powyżej.

Pobierz wersje w pełnej rozdzielczości wszystkich zdjęć w tym artykule.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-03-28 18:51

Zobacz satelitę