"Bliźniak" Euclida przybywa do kontroli misji ESA

ESA

Należące do ESA obserwatorium Euclid rozpoczęło badanie miliardów galaktyk w celu odkrycia tajemnic ciemnej materii i ciemnej energii z punktu obserwacyjnego oddalonego o 1,5 miliona kilometrów od Ziemi.

Satelita kosmiczny jest obsługiwany przez zespoły kontroli misji ESOC ESA, które wysyłają polecenia, pobierają dane i informacje o stanie oraz zapewniają zdrowie i funkcjonowanie satelity.

Zespoły te polegają na jedynym w swoim rodzaju stanowisku testowym znanym jako "model awioniki" do diagnozowania i rozwiązywania problemów napotykanych przez model lotu Euclid w przestrzeni kosmicznej oraz do testowania procedur i oprogramowania na ziemi, zanim zostaną one wykonane na prawdziwym statku kosmicznym.

Model awioniki jest elektrycznie wierną repliką awioniki satelity - urządzeń, sprzętu i oprogramowania na statku kosmicznym, które umożliwiają sterowanie nim z ziemi, w tym napędem, kontrolą położenia, komunikacją, komputerami i nawigacją oraz jego instrumentami naukowymi.

Model awioniki Euclid rozpoczął swoje życie u producenta statku kosmicznego, Thales Alenia Space w Turynie we Włoszech, a niedawno został dostarczony do ESOC w Darmstadt w Niemczech.

"Zespół kontroli lotu Euclid ma teraz bezpośredni dostęp do w pełni funkcjonalnej repliki wewnętrznego działania satelity" - mówi kierownik operacji statku kosmicznego Micha Schmidt.

"Model awioniki już okazał się bardzo ważny dla misji. Był intensywnie wykorzystywany podczas wymagającej fazy rozruchu Euclid, aby zweryfikować bezpieczeństwo i skuteczność krytycznych aktualizacji czujnika precyzyjnego naprowadzania i innego oprogramowania pokładowego na ziemi, zanim przesłaliśmy je na statek kosmiczny."

Zespół kontroli lotu przechodzi obecnie szkolenie w zakresie użytkowania i konserwacji modelu Euclid, który pozostanie w ESOC do końca misji.

Dziękujemy za polubienie

Ta strona została już polubiona, możesz ją polubić tylko raz!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-02-14 18:21