Całkowite zaćmienie Słońca widziane z kosmosu

ESA

Całkowite zaćmienie Słońca przetoczyło się wczoraj przez Amerykę Północną, blokując na chwilę Słońce, a część kontynentu pogrążyła się w ciemności. Satelity geostacjonarne orbitujące w odległości 36 000 km uchwyciły obrazy tego rzadkiego niebiańskiego wydarzenia.

Obrazy te, zarejestrowane przez Geostationary Operational Environmental Satellite (GOES-16), uchwyciły cień Księżyca przesuwający się przez Amerykę Północną od około 16:00 do 23:00 CEST (15:00 do 22:00 BST.)

Całkowite zaćmienie Słońca występuje, gdy Księżyc przechodzi między Słońcem a Ziemią i przez krótki czas blokuje twarz Słońca, z wyjątkiem widocznego pierścienia światła, znanego jako korona słoneczna.

Ścieżka cienia Księżyca na powierzchni Ziemi, zwana ścieżką całkowitości, obejmowała cały kontynent północnoamerykański - od Meksyku po wschodni kraniec Kanady.

Seria GOES to wspólny wysiłek w zakresie rozwoju i pozyskiwania National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) i NASA. Satelita GOES-16 (GOES-East), pierwszy z serii, zapewnia ciągłe obrazy i pomiary atmosferyczne zachodniej półkuli Ziemi oraz monitoruje pogodę kosmiczną.

Misja Copernicus Sentinel-3 również uchwyciła obrazy zaćmienia za pomocą radiometru temperatury powierzchni morza i lądu (SLSTR).

Zaćmienie działa również jako laboratorium do badania tego, co dzieje się z pogodą, gdy przechodzi cień Księżyca. Cień powoduje spadek temperatury powietrza i może powodować ewolucję chmur na różne sposoby. Dane z GOES, Sentinel-3 i innych satelitów są obecnie wykorzystywane do badania tych efektów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-04-09 13:26