Centrum kontroli statków kosmicznych przyszłości

ESA

"Nowe centrum operacyjne ESA będzie wydajne, zrównoważone, elastyczne i dostępne" - mówi Rolf Densing, dyrektor operacyjny ESA i szef ESOC. "Nowy budynek zapewni Europie ciągłą zdolność do realizacji najbardziej ambitnych misji kosmicznych i będzie służyć jako inspirujące okno na świat operacji statków kosmicznych dla ekspertów, opinii publicznej i decydentów."

"Elastyczność jest jedną z najważniejszych cech nowego budynku", mówi Simon Plum, szef Mission Operations w ESOC. "Mamy o wiele więcej nadchodzących misji do obsłużenia, a ten obiekt zapewni nam możliwość dostosowania się do nowych wymagań i technologii, ponieważ nadal służymy jako europejskie centrum doskonałości w zakresie operacji satelitarnych."

ESOC jest domem dla najbardziej złożonych europejskich misji kosmicznych i programu bezpieczeństwa kosmicznego ESA. Zespoły w ESOC latają statkami kosmicznymi ESA na Jowisza, Marsa, Merkurego i Słońce, obsługują wiodące obserwatoria kosmiczne, takie jak Euclid i Gaia, a także kontrolują flotę satelitów ESA Earth Explorers i European Union Sentinel.

Przyszłe najważniejsze wydarzenia obejmują misję Hera, pierwszą, która spotka się z dwójkowym systemem asteroid, oraz Laserową Interferometryczną Antenę Kosmiczną (LISA), która będzie wymagać jednych z najbardziej precyzyjnych i złożonych operacji satelitarnych, jakie kiedykolwiek wymyślono. ESOC jest również odpowiedzialny za najnowocześniejszą globalną sieć stacji naziemnych do śledzenia satelitów i wiele innych kluczowych usług strategicznych dla autonomicznego dostępu Europy do przestrzeni kosmicznej.

Wraz ze wzrostem liczby i złożoności misji realizowanych z ESOC, centrum stoi przed nowymi wyzwaniami. Na przykład nowy budynek operacyjny zapewni możliwość obsługi co najmniej dwóch startów lub krytycznych operacji równolegle. Znajdzie się w nim również zmodernizowane, energooszczędne centrum danych o wysokiej dostępności dla krytycznej technologii informacyjnej centrum Mission Operations.

Nowe centrum kontroli zapewni atrakcyjne i nowoczesne miejsce pracy, które ułatwi współpracę zespołową, pozostając jednocześnie niezwykle elastycznym i zdolnym do nadążania za szybko zmieniającą się domeną operacji satelitarnych.

Budynki istniejącego centrum kontroli ESOC gościły niektóre z największych europejskich osiągnięć w dziedzinie lotów kosmicznych, takie jak lądowanie sondy Huygens ESA na księżycu Saturna Tytanie i lądowanie sondy Philae DLR na komecie 67P/Churyumov-Gerasimenko w ramach misji Rosetta ESA.

Budynki te dobiegają obecnie końca okresu eksploatacji, ale modernizacja ESOC oferuje możliwość zademonstrowania nowych poziomów wydajności i odpowiedzialności za środowisko poprzez zastąpienie wielu starszych budynków jednym nowym obiektem. Nowy budynek połączy ciągłą doskonałość operacyjną ESOC z nową, zrównoważoną środowiskowo architekturą zasilaną zrównoważonymi źródłami energii i będzie zgodny z elastyczną koncepcją projektową, która zapewni najwyższe możliwe wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Redundantne ścieżki zasilania zapewnią czas pracy ponad 99,9% bez konieczności wyłączania budynku w celu konserwacji. Bezpieczne obszary i infrastruktura systemowa zagwarantują najwyższy możliwy stopień bezpieczeństwa operacyjnego i informatycznego oraz zapewnią podstawę do szybkiego przyjęcia przyszłych standardów.

Nowy budynek centrum kontroli będzie również służył jako centrum zaangażowania w przestrzeń kosmiczną. Będzie to okno ESOC na przestrzeń kosmiczną dla świata zewnętrznego, z otwartym, dostępnym projektem, który zapewnia przejrzystość przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa operacyjnego.

Budynek zapewni dostęp dla odwiedzających z dedykowanymi przestrzeniami do inspirowania i angażowania branży, decydentów, interesariuszy, mediów i, co nie mniej ważne, opinii publicznej, w połączeniu z planowanym centrum dla zwiedzających ESOC. Będzie on również wyposażony w nowe udogodnienia, które umożliwią ESA prowadzenie szkoleń dla swoich partnerów w zakresie szeregu działań związanych z operacjami satelitarnymi.

Polubiłeś już tę stronę, możesz ją polubić tylko raz!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-05-14 11:30