Chmurowa misja ESA w centrum uwagi

ESA

Dedykowany do dostarczania wielu nowych informacji na temat tego, jak chmury i aerozole wpływają na klimat Ziemi, satelita ESA EarthCARE miał okazję zaprezentować się przed inżynierami rozpoczynającymi staranne zadanie pakowania go na podróż do miejsca startu w USA.

Niosący cztery różne instrumenty, ten niezwykły satelita jest najbardziej złożoną z misji ESA Earth Explorer - misji, które zwracają kluczowe informacje naukowe, które rozwijają nasze zrozumienie tego, jak planeta Ziemia działa jako system i jaki wpływ ma człowiek na naturalne procesy.

W obliczu kryzysu klimatycznego, Earth Cloud Aerosol and Radiation Explorer, w skrócie EarthCARE, został opracowany, aby rzucić nowe światło na złożone interakcje między chmurami, aerozolami i promieniowaniem w atmosferze Ziemi.

Energia w atmosferze jest równowagą między promieniowaniem przychodzącym ze Słońca, które ogrzewa system ziemski, a wychodzącym promieniowaniem cieplnym, które chłodzi Ziemię. Chociaż wiadomo, że chmury odgrywają niezwykle ważną rolę w ogrzewaniu i chłodzeniu atmosfery, pozostają one jedną z największych niewiadomych w naszym rozumieniu tego, w jaki sposób atmosfera napędza system klimatyczny.

Chmury i, w mniejszym stopniu, aerozole odbijają przychodzącą energię słoneczną z powrotem w przestrzeń kosmiczną, ale także zatrzymują wychodzącą energię podczerwoną. Prowadzi to do efektu netto chłodzenia lub ogrzewania. Ponadto aerozole wpływają na cykl życia chmur, a tym samym pośrednio przyczyniają się do ich efektu radiacyjnego.

Zestaw czterech najnowocześniejszych instrumentów EarthCARE będzie współpracować, aby zapewnić całościowy obraz złożonej interakcji między chmurami, aerozolami i promieniowaniem, aby uzyskać nowy wgląd w bilans promieniowania Ziemi w kontekście kryzysu klimatycznego.

Po zaplanowanym na maj starcie na rakiecie SpaceX Falcon 9 z Bazy Sił Powietrznych Vandenberg w Kalifornii, EarthCARE przeszedł ostatnią rundę testów i drobiazgowych kontroli w Niemczech.

Teraz gotowy do uznania za zdolnego do podróży, dwutonowy satelita EarthCARE stoi dumnie na wystawie w pomieszczeniu czystym w zakładach Airbusa we Friedrichshafen.

Kierownik projektu EarthCARE w ESA, Dirk Bernaerts, powiedział: "Wspaniale jest zobaczyć EarthCARE w całej okazałości i jestem niezwykle dumny z tego, co ESA, JAXA i nasi partnerzy przemysłowi osiągnęli w rozwoju tej niezwykłej misji.

"Jako niezwykle złożona misja, była to dość długa droga, ale teraz pojawia się w krytycznym momencie rozwoju globalnych modeli klimatycznych, które zaczynają rozwiązywać konwekcję chmur w skali kilometrów - mówimy o tym, że jest to teraz "wiek konwekcji".

"EarthCARE z pewnością może wnieść istotny wkład w skomplikowane modele klimatyczne i numeryczne przewidywanie pogody".

Dyrektor ds. programów obserwacji Ziemi w ESA, Simonetta Cheli, skomentowała: "EarthCARE wkrótce dołączy do naszej rosnącej rodziny pionierskich misji badawczych Earth Explorer. Do tej pory wszystkie te misje przekroczyły swoje cele naukowe i oczekiwania - i w pełni oczekuję, że EarthCARE pójdzie w ich ślady."

Chociaż EarthCARE jest misją ESA, składamy specjalne podziękowania Japońskiej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, JAXA, która dostarczyła radar profilujący chmury, jeden z kluczowych instrumentów pomiarowych satelity."

Wiceprezes JAXA, Koji Terada, dodał: "Pomimo tego, że misja została zaproponowana jako koncepcja ponad 20 lat temu, EarthCARE jest bardziej aktualna niż kiedykolwiek. Jestem pod ogromnym wrażeniem, że misja opiera się na tak doskonałych i wizjonerskich wymaganiach naukowych. Jesteśmy bardzo dumni, że możemy zaoferować radar profilujący chmury dla tej misji."

Radar profilujący chmury satelity dostarcza informacji na temat pionowej struktury i wewnętrznej dynamiki chmur, jego lidar atmosferyczny dostarcza informacji o wierzchołkach chmur i profilach cienkich chmur i aerozoli, jego wielospektralny obraz oferuje szeroki przegląd sceny w wielu długościach fal, a jego szerokopasmowy radiometr mierzy odbite promieniowanie słoneczne i wychodzące promieniowanie podczerwone.

Lider projektu Airbus EarthCARE, Maximilian Sauer, powiedział: "Prace nad EarthCARE trwały 15 lat, a zaangażowani w nie byli eksperci z ponad 15 krajów w Europie, a także z Kanady, Stanów Zjednoczonych i Japonii. Dzięki tej ciężkiej pracy mamy satelitę, który ma ulepszyć modele klimatyczne.

"To także wielkie osiągnięcie dla kolegów z trzech różnych zakładów Airbusa i dla ponad 40 firm podwykonawczych, które były zaangażowane."

Walther Pelzer, dyrektor generalny Niemieckiej Agencji Kosmicznej, DLR, zauważył: "Satelita EarthCARE został zbudowany w Niemczech. Co więcej, w misję zaangażowanych jest wiele niemieckich firm i instytucji naukowych. EarthCARE podkreśla wiodącą pozycję Niemiec w międzynarodowym krajobrazie obserwacji Ziemi."

Dziękujemy za polubienie

Polubiłeś już tę stronę, możesz ją polubić tylko raz!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-02-01 12:53