Cienka, chłodna warstwa wspomaga absorpcję CO2 przez oceany.

ESA

Nowe badania, częściowo finansowane przez ESA, ujawniają, że chłodna "skóra oceanu" pozwala oceanom pochłaniać więcej atmosferycznego dwutlenku węgla niż wcześniej sądzono. Odkrycia te mogą poprawić globalną ocenę emisji dwutlenku węgla, kształtując bardziej skuteczną politykę redukcji emisji.

Światowy ocean pochłania około jednej czwartej emisji dwutlenku węgla z działalności człowieka, co jest niezwykle ważne dla spowolnienia zmian klimatycznych. Z drugiej jednak strony, korzyść ta wiąże się z kosztami: w miarę jak oceany pochłaniają więcej węgla, ich wody stają się bardziej kwaśne, co zagraża zdrowiu ekosystemów morskich.

Pogłębienie naszego zrozumienia złożonych procesów napędzających strumienie węgla w morzu i powietrzu oraz udoskonalenie szacunków dotyczących ilości węgla sekwestrowanego przez globalny ocean ma kluczowe znaczenie dla dokładnych ocen budżetu węglowego i świadomych działań na rzecz klimatu.

Naukowcy uważali, że skóra oceanu - 0,01 mm skrawek wody powierzchniowej, cieńszy niż ludzki włos, który jest zazwyczaj ułamkowo chłodniejszy niż woda poniżej - powinna zwiększać ilość dwutlenku węgla pochłanianego z atmosfery.

Wynika to z faktu, że chłodniejsza woda jest bardziej wydajna w pochłanianiu dwutlenku węgla. Stężenie gazu pomiędzy tą cienką górną warstwą a wodą znajdującą się około 2 mm głębiej jest tym, co kontroluje wymianę gazu między atmosferą a oceanem.

Jednak nigdy nie było to szeroko mierzone na morzu, aż do teraz.

Dzięki badaniom, które zostały częściowo sfinansowane przez ESA, naukowcy z brytyjskiego University of Exeter, Plymouth Marine Laboratory i University of Southampton ocenili pomiary in situ wykonane ze statków przemierzających Ocean Atlantycki.

Pomiary zostały wykonane przez systemy strumieniowe, które wykryły niewielkie różnice w dwutlenku węgla w powietrzu wirującym w kierunku powierzchni oceanu i z powrotem, wraz z precyzyjnymi odczytami temperatury niezwykle cienkiej skóry oceanu.

Na podstawie tych pomiarów nowe odkrycia, opublikowane dziś w czasopiśmie Nature Geoscience, potwierdzają, że temperatura skóry oceanu zwiększa absorpcję dwutlenku węgla.

Wyniki sugerują, że ocean pochłania około 7% więcej dwutlenku węgla rocznie niż wcześniej sądzono z powodu chłodnej skóry powierzchni. Może się to wydawać niewielkie, ale po uwzględnieniu wszystkich oceanów, ta dodatkowa absorpcja dwutlenku węgla jest równoważna półtorakrotności węgla wychwytywanego przez roczny wzrost lasów w amazońskich lasach deszczowych.

Obecnie globalne szacunki strumieni dwutlenku węgla powietrze-morze zazwyczaj ignorują znaczenie różnic temperatur w warstwie przypowierzchniowej.

Daniel Ford z University of Exeter powiedział: "Nasze odkrycia dostarczają pomiarów, które potwierdzają nasze teoretyczne rozumienie strumieni dwutlenku węgla na powierzchni oceanu.

"W związku z konferencją klimatyczną COP29, która odbędzie się w przyszłym miesiącu, praca ta podkreśla znaczenie oceanów, ale powinna również pomóc nam poprawić globalne oceny emisji dwutlenku węgla, które są wykorzystywane do kierowania redukcjami emisji."

Ian Ashton, również z University of Exeter, powiedział: "Ta praca jest kulminacją wielu lat wysiłków międzynarodowego zespołu naukowców. Wsparcie ESA odegrało kluczową rolę w przygotowaniu tak wysokiej jakości kampanii pomiarowej w całym oceanie."

Gavin Tilstone z Plymouth Marine Laboratory dodał: "Odkrycie to podkreśla zawiłość struktury słupa wody oceanu i to, jak może ona wpływać na pobieranie dwutlenku węgla z atmosfery."

Zrozumienie tych subtelnych mechanizmów ma kluczowe znaczenie, ponieważ nadal udoskonalamy nasze modele i prognozy klimatyczne. Podkreśla to istotną rolę oceanu w regulowaniu cyklu węglowego i klimatu planety."

Craig Donlon z ESA zauważył: "Pomiary chłodnej skóry oceanu i precyzyjne strumienie atmosfera-ocean wykonane razem na pokładzie statku są niezwykle trudnym zadaniem."

"Implikacje tych wyników są głębokie pod względem rozliczania emisji dwutlenku węgla - które obecnie nie zwracają uwagi na rolę powierzchni oceanu.

"Ponieważ kwestia zmian klimatycznych jest bardziej paląca niż kiedykolwiek, wyniki te pomogą nam lepiej zrozumieć i ocenić złożoną rolę, jaką oceany odgrywają w regulacji klimatu, a także podjąć działania."

Badania te zostały sfinansowane przez inicjatywę ESA Science for Society, Horizon Europe i brytyjską Radę Badań Środowiska Naturalnego. Rejsy statkiem były częścią projektu Atlantic Meridional Transect prowadzonego przez Plymouth Marine Laboratory.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-10-25 12:02