ERS-2 zapina się i wygina podczas ostatniego pożegnania

ESA

Po niezwykle udanej misji i prawie 30 latach na orbicie, ERS-2 ESA ponownie wszedł w ziemską atmosferę około godziny 18:17 czasu środkowoeuropejskiego (17:17 UTC) w dniu 21 lutego 2024 r.

Przewidzenie dokładnego czasu i lokalizacji naturalnego ponownego wejścia ERS-2 było utrudnione przez brak nowych obserwacji satelity podczas jego ostatnich obrotów wokół Ziemi.

Ten GIF łączy niektóre z ostatnich obrazów ERS-2 spadającego przez niebo. Zostały one uchwycone przez Tracking and Imaging Radar (TIRA) w Fraunhofer Institute for High Frequency Physics and Radar Techniques FHR w Niemczech.

34-metrowa antena TIRA śledziła satelitę, gdy przechodził nad głową przez kilka minut w dniach 19, 20 i 21 lutego. Ostatnia sesja miała miejsce około godziny 8:00 czasu środkowoeuropejskiego 21 lutego, wciąż około 10 orbit przed ponownym wejściem na orbitę.

Porównując obrazy z trzech sesji śledzenia TIRA, możemy zobaczyć, że układ słoneczny ERS-2 już się poluzował i nie był już mocno przymocowany do reszty satelity na dzień przed ponownym wejściem na orbitę.

Przewidując trajektorię ponownego wejścia satelity na orbitę, eksperci traktują go jako jeden sztywny obiekt prawie do samego końca. Jeśli układ słoneczny ERS-2 był luźny i poruszał się niezależnie dzień wcześniej, mogło to spowodować interakcję satelity z atmosferą w sposób, którego się nie spodziewaliśmy.

Eksperci analizują teraz dane. Jeśli wyboczenie układu słonecznego jest związane z faktem, że ponowne wejście ERS-2 miało miejsce nieco później niż przewidywano, badania te mogą pomóc poprawić nasze prognozy dotyczące przyszłych naturalnych ponownych wejść.

ESA dziękuje Fraunhofer Institute for High Frequency Physics and Radar Techniques FHR za dostarczenie pomiarów ich radaru obserwacji kosmosu TIRA, w ścisłej współpracy z German Space Situational Awareness Center, GSSAC.

Kolor na tych zdjęciach reprezentuje intensywność echa radarowego, a nie temperaturę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-02-26 14:49