Europejska Agencja Kosmiczna przyznaje kontrakt na rozwój dla NanoMagSat

ESA

W dniu dzisiejszym ESA przyznała firmie Open Cosmos kontrakt na zaprojektowanie, zbudowanie, wystrzelenie i uruchomienie satelitów NanoMagSat Scout. Ta nowa misja podtrzyma wiodącą pozycję Europy w monitorowaniu ziemskiego pola magnetycznego i przyczyni się do takich zastosowań, jak ocena zagrożeń pogodowych w kosmosie, nawigacja, wiercenia kierunkowe i inne.

Uzupełniając ugruntowaną serię misji badawczych Earth Explorer ESA, Scouts to małe satelity, które dostarczają wartości dodanej nauce, albo poprzez miniaturyzację istniejących technologii kosmicznych, albo poprzez demonstrację innowacyjnych technik obserwacyjnych.

W szczególności misje Scout ucieleśniają zasady New Space, wykorzystując zwinny i efektywny kosztowo proces rozwoju, aby skutecznie osiągnąć swoje cele.

Kontrakt o wartości 34,6 miliona euro na budowę, uruchomienie i uruchomienie NanoMagSat został podpisany przez ESA i Open Cosmos dzisiaj na Forum Komercjalizacji Obserwacji Ziemi ESA, które odbywa się we Frankfurcie w Niemczech.

Open Cosmos w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii są głównymi wykonawcami misji. COMET-Aerospace w Hiszpanii, CEA-Léti we Francji, Technical University of Denmark, University of Oslo w Norwegii, Institut de Physique du Globe de Paris i Université Paris Cité we Francji są członkami konsorcjum.

Dyrektor ds. programów obserwacji Ziemi w ESA, Simonetta Cheli, powiedziała: "Dzisiejszy dzień jest znaczącym kamieniem milowym dla misji NanoMagSat, konstelacji trzech małych satelitów.

"Zgodnie z harmonogramem szybkiego rozwoju ustalonym dla misji Scout, pierwszy NanoMagSat ma zostać wystrzelony pod koniec 2027 roku, a pozostałe dwa satelity w 2028 roku."Z niecierpliwością czekamy na współpracę z Open Cosmos i konsorcjum przemysłowym, aby sprostać temu ambitnemu harmonogramowi."

Rafel Jorda, CEO i współzałożyciel Open Cosmos Ltd, dodał: "Misja NanoMagSat stanowi znaczący krok naprzód w technologii kosmicznej i obserwacji Ziemi.

"Miniaturyzując zaawansowane instrumenty i stosując innowacyjne podejścia, nie tylko przesuwamy granice tego, co mogą osiągnąć małe satelity, ale także dostarczamy wpływowe rozwiązania dla zrozumienia ziemskiego pola magnetycznego i jego wielu zastosowań.

"Wraz z naszymi partnerami i ESA jesteśmy dumni, że możemy poprowadzić tę ambitną misję, która dostarczy cennych informacji zarówno dla nauki, jak i przemysłu"."

Każdy satelita będzie posiadał zminiaturyzowany magnetometr absolutny na końcu wysięgnika i magnetometr wysokiej częstotliwości w połowie długości wysięgnika do pomiarów magnetycznych, sondę Langmuira do pomiaru temperatury i gęstości elektronów oraz dwa odbiorniki GNSS.

Następując misję Swarm ESA, NanoMagSat doprowadzi do znacznie lepszego zrozumienia dynamiki pola magnetycznego i roli Słońca w sprzężonym systemie atmosfera-jonosfera-magnetosfera.

Informacje dostarczane przez NanoMagSat będą wykorzystywane na wiele sposobów, np. do oceny zagrożeń związanych z pogodą kosmiczną, precyzyjnej nawigacji, modeli referencyjnych dla smartfonów, wierceń kierunkowych oraz w Światowym Modelu Magnetycznym.

Gauthier Hulot, główny badacz i dyrektor ds. badań CNRS w Institut de Physique du Globe de Paris, podsumował: "Społeczność naukowa jest gotowa i chętna do zademonstrowania, w jaki sposób taka misja zwiadowcza może przyczynić się do dalszego postępu w naszym zrozumieniu złożonej dynamiki ziemskiego pola magnetycznego i środowiska jonosferycznego, poza wieloma wynikami bardzo udanej misji Earth Explorer Swarm".

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-11-27 15:22