Kanada przedkłada ONZ raport na temat ozonu

Canadian Space Agency

SCISAT krąży wokół Ziemi od 2003 roku. (Kredyt: Kanadyjska Agencja Kosmiczna)

2024-04-30

Od 24 do 26 kwietnia, na 12. spotkaniu menedżerów ds. badań nad ozonem w Genewie, Kanada przedstawiła swój raport na temat ozonu i substancji zubożających warstwę ozonową. Jednym z celów jest podzielenie się najnowszymi ustaleniami dotyczącymi emisji gazów cieplarnianych, których stosowanie jest ograniczone lub zabronione.

Kanada jest stroną Konwencji wiedeńskiej z 1985 r. o ochronie warstwy ozonowej, pierwszego międzynarodowego porozumienia w tej sprawie. Protokół Montrealski w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową, powszechnie znany jako "Protokół Montrealski", został następnie ratyfikowany w 1987 roku. Do tej pory protokół ten jest jedynym traktatem Organizacji Narodów Zjednoczonych, który został ratyfikowany przez wszystkie kraje na świecie. Od tego czasu stał się on głównymi ramami strategicznymi dla krajów współpracujących w celu ochrony warstwy ozonowej poprzez stopniowe wycofywanie substancji zubożających warstwę ozonową.

Jednym z celów Protokołu Montrealskiego jest stopniowe ograniczanie stosowania chlorofluorowęglowodorów (CFC). Społeczność międzynarodowa rozpoczęła wycofywanie CFC, ale w ich miejsce zaczęto wprowadzać nowe produkty: wodorofluorowęglowodory (HFC), które są silnymi gazami cieplarnianymi. Ponieważ stężenie HFC w atmosferze nadal rosło, Protokół Montrealski został zmieniony w 2016 r. (Poprawka z Kigali) w celu ich wycofania.

Kanadyjska misja SCISAT, która została uruchomiona w 2003 r., wspiera przestrzeganie ograniczeń nałożonych przez Protokół Montrealski. Od czasu jej uruchomienia była ona wykorzystywana do ustalania stężeń gazów zubożających warstwę ozonową, a także do określania rozkładu kilku cząsteczek związanych z zanieczyszczeniem atmosfery i pożarami lasów. Ostatnie postępy w analizie danych SCISAT doprowadziły do wykrycia kilku HFC. Instrumenty satelity mogą mierzyć 70 różnych gazów w atmosferze, z których wiele jest obecnych w śladowych ilościach. To więcej niż jakikolwiek inny satelita znajdujący się obecnie na orbicie.

Od 2006 roku CSA uczestniczy w kanadyjskim raporcie dostarczanym menedżerom ONZ ds. badań nad ozonem. W tegorocznym raporcie nasz kraj podkreśla szereg odkryć naukowych, w tym proces chemiczny w atmosferze, który wyjaśnia zubożenie warstwy ozonowej po intensywnych pożarach lasów. Ponadto SCISAT pomógł zmierzyć ekstremalny zastrzyk pary wodnej do atmosfery podczas erupcji wulkanu Hunga Tonga w 2022 roku. Ta para wodna, która działa jak gaz cieplarniany, okrążyła kulę ziemską w ciągu tygodnia i rozprzestrzeniła się od bieguna do bieguna w ciągu trzech miesięcy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-05-01 01:10