Kula ognia widziana przez satelitę pogodowego

ESA

Podczas gdy meteor rozświetlił ostatnio niebo nad Hiszpanią i Portugalią, został on również uchwycony przez satelitę meteorologicznego Meteosat Third Generation Imager, który unosił się w odległości 36 000 km na orbicie geostacjonarnej.

W dniu 18 maja meteor spłonął na nocnym niebie nad Hiszpanią i Portugalią - nie tylko robiąc wrażenie na tych, którzy mieli szczęście zobaczyć go na własne oczy, ale został również uchwycony przez kamerę fireball w Cáceres w Hiszpanii, obsługiwaną przez Biuro Obrony Planetarnej ESA

I.., Przemieszczając się po niebie z prędkością ponad 160 000 km na godzinę, została również uchwycona przez Lightning Imager na satelicie Meteosat Third Generation Imager daleko na orbicie geostacjonarnej, oferując kolejną perspektywę na to niezwykłe wydarzenie.

Jak sama nazwa wskazuje, Lightning Imager będzie wykorzystywany do wykrywania wyładowań atmosferycznych, gdy tylko zostanie w pełni uruchomiony po wystrzeleniu satelity pod koniec 2022 r.

Satelita Meteosat Third Generation Imager jest pierwszym geostacjonarnym satelitą pogodowym, który ma możliwość wykrywania wyładowań atmosferycznych w całej Europie, Afryce i okolicznych wodach. W sposób ciągły monitoruje ponad 80% tarczy Ziemi pod kątem wyładowań atmosferycznych, zachodzących między chmurami lub między chmurami a ziemią.

Instrument posiada cztery kamery obejmujące Europę, Afrykę, Bliski Wschód i część Ameryki Południowej. Każda kamera może przechwytywać do 1000 obrazów na sekundę i będzie stale obserwować aktywność piorunów z kosmosu.

Dane z Lightning Imager dadzą prognostom pogody większą pewność w przewidywaniu silnych burz, szczególnie w odległych regionach i na oceanach, gdzie możliwości wykrywania piorunów są ograniczone.

Meteor został zaprojektowany do monitorowania wyładowań atmosferycznych, ale uchwycił również rozbłyski światła meteoru, który spłonął nad Hiszpanią i Portugalią.

Powyższa animacja, wykorzystująca wstępne dane z Lightning Imager, pokazuje rozbłyski światła nagromadzone w ciągu sześciu sekund, gdy meteor porusza się w polu widzenia instrumentu.

Misja Meteosat trzeciej generacji jest wynikiem współpracy między Eumetsat i ESA. ESA jest odpowiedzialna za opracowanie i zakup sześciu satelitów. Eumetsat definiuje wymagania systemowe, opracowuje systemy naziemne, zamawia usługi startowe, obsługuje satelity i udostępnia dane użytkownikom.

Satelity Meteosat trzeciej generacji są budowane przez duże konsorcjum europejskiego przemysłu, kierowane przez Thales Alenia Space we współpracy z OHB. Innowacyjny Lightning Imager został opracowany przez włoską firmę Leonardo.

Polubiłeś już tę stronę, możesz ją polubić tylko raz!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-05-22 16:19