Misja jakości powietrza gotowa do dołączenia do swojego satelity pogodowego
Po miesiącach skrupulatnych testów mających na celu zapewnienie, że będzie on dostarczał najwyższej klasy danych na temat jakości powietrza na całym świecie, nowy instrument Copernicus Sentinel-5 został dostarczony do Airbusa we Francji, gotowy do zainstalowania na pierwszym satelicie pogodowym MetOp drugiej generacji.
Mimo, że Sentinel-5 nie jest satelitą w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, jest to misja programu Copernicus, która zostanie przeniesiona na satelity pogodowe MetOp drugiej generacji typu A, z których pierwszy ma zostać wystrzelony w 2025 r.
Celem misji Sentinel-5 jest pomiar dystrybucji atmosferycznych gazów śladowych, takich jak ozon, dwutlenek azotu, dwutlenek siarki, formaldehyd, glioksal, tlenek węgla i metan, a także aerozoli.
Gazy te mogą nie tylko wpływać na powietrze, którym oddychamy, ale także na nasz klimat.
W rzeczywistości Sentinel-5 jest kontynuacją bardzo udanego satelity Sentinel-5 Precursor, który dostarczył wielu informacji na temat jakości powietrza od czasu jego uruchomienia w 2017 roku.
Dzięki satelitom MetOp Second Generation zaprojektowanym do orbitowania wokół Ziemi na stosunkowo niskiej wysokości, uzupełniającym satelity Meteosat Third Generation Sounder, które będą przenosić Sentinel-4 na wysokiej orbicie geostacjonarnej, Sentinel-5, ze swoim pokosem o szerokości 2700 km, będzie oferował pełne globalne pokrycie każdego dnia.
Aby wypełnić swoją misję, instrument Sentinel-5 zawiera pięć spektrometrów optycznych, które analizują światło słoneczne odbijane przez Ziemię. Szeroki zakres spektralny, rozciągający się od ultrafioletu do krótkofalowej podczerwieni, umożliwia wykrywanie i pomiar szerokiej gamy różnych gazów.
Instrument ma również bardzo dokładną rozdzielczość przestrzenną, zwykle 7,5 km, co jest kluczowe dla monitorowania jakości powietrza nad dużymi miastami i wskazywania źródeł emisji.
Teraz, gdy instrument Sentinel-5 został bezpiecznie przetransportowany z Rutherford Appleton Laboratory w Wielkiej Brytanii, gdzie został skalibrowany i przetestowany, do Airbusa w Tuluzie, inżynierowie przystąpią do jego instalacji i testowania na satelicie MetOp Second Generation-A1 - zadanie to zajmie około miesiąca.
Didier Martin, kierownik projektu Sentinel-5 w ESA, powiedział: "Jesteśmy podekscytowani, że przeszliśmy ten ważny kamień milowy, który jest znaczącym krokiem naprzód w realizacji misji i jej ważnego zadania dostarczania kluczowych danych do prognoz jakości powietrza, monitorowania klimatu i innych.
"Chcielibyśmy podziękować wszystkim zaangażowanym zespołom za ich ciężką pracę. Teraz z niecierpliwością czekamy na zainstalowanie Sentinel-5 na satelicie MetOp Second Generation-A1 przez Airbus w Tuluzie.
"Airbus w Niemczech przewodził konsorcjum, które obejmuje ponad 45 firm z 13 krajów europejskich, w rozwoju i budowie tej misji Copernicus."
Po wystrzeleniu na orbitę synchroniczną ze Słońcem na pokładzie MetOp-SG-A1, satelita i instrument Sentinel-5 będą obsługiwane przez Europejską Organizację Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych, Eumetsat, w Niemczech, która będzie również odpowiedzialna za gromadzenie, przetwarzanie i dystrybucję danych do użytkowników.
Służba Monitorowania Atmosfery Copernicus i Służba ds. Zmian Klimatu Copernicus będą wykorzystywać dane Sentinel-5 w swoich usługach informacyjnych, które wspierają agencje środowiskowe w monitorowaniu klimatu i jakości powietrza oraz pomagają władzom w podejmowaniu powiązanych decyzji.
Ponieważ dane będą bezpłatne i otwarte, tak jak w przypadku wszystkich misji Copernicus, społeczność naukowa i ogół społeczeństwa na całym świecie będą w równym stopniu korzystać z Sentinel-5.
Ta strona już Ci się spodobała, możesz ją polubić tylko raz!
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.