NASA, Boeing aktualizują testowy powrót załogi Starlinera ze stacji kosmicznej

Zespoły NASA i Boeinga planują odłączenie statku kosmicznego Starliner od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie wcześniej niż o 22:10 czasu EDT we wtorek, 25 czerwca. Astronauci NASA Butch Wilmore i Suni Williams, pierwsza załoga lecąca na pokładzie Starlinera, wylądują około godziny 4:51 w środę 26 czerwca w White Sands Space Harbor w Nowym Meksyku.

Zespoły misji wspierające Boeing Crew Flight Test NASA kontynuują przegląd danych Starlinera z zakończonych celów testowych.

Podczas wtorkowej telekonferencji z mediami Steve Stich, kierownik programu NASA Commercial Crew, omówił test lotu i nadchodzące plany powrotu. Do Sticha dołączyli Dana Weigel, kierownik programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej NASA; Mike Lammers, dyrektor lotu w Johnson Space Center NASA w Houston; oraz Mark Nappi, wiceprezes i kierownik programu Commercial Crew firmy Boeing.

Po oddokowaniu i spaleniu deorbitacyjnym Starliner opadnie na spadochronach, by wylądować na pustynnych terenach White Sands. Poduszki powietrzne przymocowane do spodu Starlinera złagodzą przyziemienie statku kosmicznego. Będzie to pierwsze lądowanie amerykańskiej kapsuły z astronautami na pokładzie. Zespół specjalistów NASA i Boeinga odzyska załogę wkrótce po lądowaniu.

Wilmore i Williams zadokowali statek kosmiczny Starliner do przedniego portu stacji kosmicznej 6 czerwca i testowali systemy statku kosmicznego oraz wykonywali zadania na pokładzie orbitującego laboratorium.

Znajdź najnowsze informacje o misji, śledząc blog komercyjnej załogi, @commercial_crew na X i komercyjną załogę na Facebooku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-06-19 00:23