Nasz ocean z kosmosu: podróż w głąb ziemskich ekosystemów morskich

ESA

Jak wygląda nasz ocean widziany z kosmosu? Jakie aspekty wyróżniają się najbardziej i jakie konsekwencje ma działalność człowieka na ekosystemy morskie? Te kluczowe tematy są badane przez Our Ocean from Space, objazdową wystawę zainaugurowaną wczoraj w porcie w Barcelonie w ramach konferencji Dekady Oceanów ONZ.

Koprodukcja UNESCO i ESA, Our Ocean from Space zabiera odwiedzających w wizualną podróż do ekosystemów morskich Ziemi, obejmującą szereg tematów naukowych, w tym zmiany w arktycznym lodzie morskim, ocieplenie oceanów, podnoszenie się poziomu mórz, rolę zasolenia mórz i prądów oceanicznych oraz konsekwencje zmian klimatu dla raf koralowych i różnorodności biologicznej.

Dzięki zapierającym dech w piersiach zdjęciom i wywiadom wideo, wystawa właśnie rozpoczęła trzyletnią trasę, gotową do zatrzymania się na najważniejszych międzynarodowych wydarzeniach w celu podniesienia świadomości na temat krytycznych wyzwań środowiskowych stojących przed naszymi oceanami. W ciągu trzech lat odwiedzający odkryją, w jaki sposób satelity obserwacyjne Ziemi monitorują sposób, w jaki grawitacja wpływa na dynamikę oceanów, ruch morski i morskie obszary chronione. Wykorzystując zdjęcia satelitarne obserwacji Ziemi, rzeczywistość rozszerzoną i wywiady z ekspertami, lokalnymi decydentami i mieszkańcami wybrzeży, wystawa bada również obecne wysiłki na rzecz ochrony kruchego piękna naszych ekosystemów morskich.

Wystawa, której kuratorami są Fiorella Coliolo i Benoit Delplanque, przy wsparciu krajowych agencji i instytucji kosmicznych, jest obecnie prezentowana na Plaça Portal de la Pau w porcie w Barcelonie do 6 maja 2024 roku.

Przydatne informacjeNastępne przystanki tej objazdowej wystawy: Paryż, Ateny, Mediolan, Bari i Tuluza (dokładne daty do potwierdzenia). Dowiedz się więcej tutaj, na stronie Our Ocean from Space.

Polubiłeś już tę stronę, możesz ją polubić tylko raz!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-04-10 20:52