Nowa misja do śledzenia zmian w kriosferze
Śledzenie utraty lodu ze światowych lodowców, pokryw lodowych i zamarzniętych lądów pokazuje, że Ziemia traci lód w coraz szybszym tempie. Monitorowanie kriosfery ma kluczowe znaczenie dla oceny, przewidywania i adaptacji do zmian klimatu.
Misja Copernicus Polar Ice and Snow Topography Altimeter (CRISTAL) zapewni pełny obraz zmian zachodzących w niektórych z najbardziej niegościnnych regionów świata. Po raz pierwszy będzie on wyposażony w dwuczęstotliwościowy wysokościomierz radarowy i radiometr mikrofalowy, które będą mierzyć i monitorować grubość lodu morskiego, głębokość zalegającego śniegu i wysokość pokrywy lodowej.
Dane te będą wspierać operacje morskie na oceanach polarnych i przyczynią się do lepszego zrozumienia procesów klimatycznych. CRISTAL będzie również wspierał aplikacje związane z wodami przybrzeżnymi i śródlądowymi, a także zapewni obserwacje topografii oceanów.
CRISTAL jest jedną z sześciu misji Copernicus Sentinel Expansion, które ESA opracowuje w imieniu UE. Misje te rozszerzą obecne możliwości komponentu kosmicznego Copernicus - największego na świecie dostawcy danych z obserwacji Ziemi.
Niniejszy film zawiera wywiady z Kristofem Gantoisem, kierownikiem projektu CRISTAL i Paolo Cipollinim, naukowcem misji CRISTAL.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.