Nowy satelita demonstruje moc sztucznej inteligencji do obserwacji Ziemi

ESA

?sat-2, przełomowy cubesat ESA zaprojektowany w celu zrewolucjonizowania obserwacji Ziemi za pomocą sztucznej inteligencji, został wystrzelony.

Cubesat wyruszył w swoją podróż w kosmos 16 sierpnia o godzinie 20:56 CEST (11:56 czasu lokalnego) na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9 z Bazy Sił Kosmicznych Vandenberg w Kalifornii w USA, zintegrowanej przez Exolaunch w ramach misji współdzielonej Transporter-11, która obejmowała również satelitę pogodowego ESA Arctic Weather Satellite.

O godzinie 21:50 CEST, ?sat-2 został wystrzelony z rakiety nośnej, a o godzinie 23:47 CEST stacja naziemna Svalbard w Norwegii otrzymała ważny sygnał wskazujący, że ?sat-2 jest teraz bezpiecznie na orbicie.

?sat-2 przesunie granice obserwacji Ziemi, demonstrując, w jaki sposób technologie sztucznej inteligencji mogą być wykorzystane do ulepszenia sposobu, w jaki obserwujemy Ziemię z kosmosu. Miniaturowy satelita jest wyposażony w najnowocześniejszą kamerę multispektralną i potężny komputer AI, który analizuje i przetwarza obrazy podczas pobytu na orbicie. Będzie to miało kluczowe znaczenie dla reagowania na katastrofy, monitorowania obszarów morskich, ochrony środowiska i nie tylko.

Dyrektor ds. programów obserwacji Ziemi w ESA, Simonetta Cheli, skomentowała: "Jesteśmy dziś podekscytowani wystrzeleniem ?sat-2, który zademonstruje transformacyjną moc sztucznej inteligencji w obserwacji Ziemi. Ta misja zwiastuje nową erę praktycznych spostrzeżeń z kosmosu, obiecując inteligentniejsze i bardziej wydajne sposoby monitorowania naszej planety."

Nicola Melega, dyrektor techniczny ESA ds. ?sat-2, dodała: "Misja ?sat-2 pokazuje, jak zaawansowana technologia sztucznej inteligencji może zmienić naszą zdolność do monitorowania i reagowania na zmiany na Ziemi, dzięki czemu dane kosmiczne są bardziej przydatne i mają większy wpływ niż kiedykolwiek wcześniej."

AI znacząco poprawiła sposób monitorowania i rozumienia naszej planety. Możliwości sztucznej inteligencji pozwalają na szybkie i dokładne przetwarzanie danych satelitarnych - przekształcając ogromne ilości surowych danych w przydatne informacje dla naukowców, firm i decydentów.

Podczas gdy większość przetwarzania AI odbywa się na ziemi po pobraniu danych, satelita ESA ?sat-2 zrobi to w czasie rzeczywistym. Zamiast przesyłać w dół duże ilości surowych danych, w tym tych zasłoniętych przez chmury, aplikacje pokładowe mogą przetwarzać te obrazy bezpośrednio, zapewniając, że tylko najważniejsze informacje są wysyłane z powrotem na Ziemię. Ta innowacja daje wymierne korzyści, usprawnia transmisję danych i przyspiesza podejmowanie decyzji.

Orbitująca na wysokości 510 km wielospektralna kamera satelity obrazuje Ziemię w siedmiu różnych pasmach w widzialnej i bliskiej podczerwieni części widma elektromagnetycznego. Platforma 6U Cubesat, zaprojektowana i opracowana przez OpenCosmos, uruchamia aplikacje AI, które można łatwo zainstalować i obsługiwać zdalnie z Ziemi. Aplikacje te mogą dostarczać użytecznych danych do ochrony środowiska i wyznaczać nowy standard w kosmicznej technologii AI. W momencie uruchomienia, ?sat-2 uruchamia następujące aplikacje na pokładzie:

Wykrywanie chmur

W przeciwieństwie do tradycyjnych satelitów, które przesyłają wszystkie przechwycone obrazy, w tym te przesłonięte chmurami, ?sat-2 przetwarza te obrazy bezpośrednio na orbicie, zapewniając, że tylko wyraźne, użyteczne obrazy są wysyłane z powrotem na Ziemię.

Aplikacja ta, opracowana przez KP Labs, może również klasyfikować chmury i zapewniać wgląd w rozkład chmur. Daje to użytkownikom większą elastyczność, gdy nadchodzi czas, aby zdecydować, czy obraz jest użyteczny, czy nie.

Generowanie map ulic

Aplikacja Sat2Map, opracowana przez CGI, konwertuje zdjęcia satelitarne na mapy ulic. Możliwość ta jest szczególnie korzystna dla zespołów reagowania kryzysowego, umożliwiając im identyfikację dostępnych dróg podczas katastrof, takich jak powodzie lub trzęsienia ziemi.

Kiedy satelita krąży nad dotkniętym obszarem i pozyskuje obrazy, są one przekazywane do pokładowego procesora, który identyfikuje ulice i generuje odpowiednią mapę.

Na początku aplikacja ta zostanie zademonstrowana nad Azją Południowo-Wschodnią, pokazując jej potencjał w zarządzaniu kryzysowym.

Wykrywanie statków morskich

Aplikacja do wykrywania statków morskich, opracowana przez CEiiA, wykorzystuje techniki uczenia maszynowego do automatycznego wykrywania i klasyfikowania statków w określonych regionach, ułatwiając monitorowanie działań, takich jak nielegalne połowy. Aplikacja ta podkreśla rolę satelity we wspieraniu bezpieczeństwa morskiego i wysiłków na rzecz ochrony środowiska.

Kompresja i rekonstrukcja obrazu na pokładzie

Opracowana przez GEO-K aplikacja jest odpowiedzialna za kompresję obrazów na pokładzie. Znacznie zmniejszając rozmiary plików, aplikacja ta zwiększa objętość i szybkość pobierania danych. Po przesłaniu na ziemię, obrazy są rekonstruowane za pomocą dedykowanego dekodera. Pierwsze demonstracje tej technologii odbędą się nad Europą, koncentrując się na wykrywaniu budynków.

Aby jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości satelity, dwie dodatkowe aplikacje zostaną przesłane teraz, gdy satelita jest na orbicie. Są to:

Wykrywanie anomalii morskich

Aplikacja ta, opracowana przez IRT Saint Exupery Technical Research, wykorzystuje algorytm uczenia maszynowego do wykrywania anomalii w ekosystemach morskich - identyfikując zagrożenia dla ekosystemu morskiego, takie jak wycieki ropy, szkodliwe zakwity glonów i zrzuty ciężkich osadów w czasie rzeczywistym.

Wykrywanie pożarów

System wykrywania pożarów, opracowany przez Thales Alenia Space, wykorzystuje uczenie maszynowe do dostarczania krytycznych informacji w czasie rzeczywistym zespołom reagowania. Narzędzie zapewnia raport klasyfikacyjny, który pomaga strażakom lokalizować pożary, śledzić rozprzestrzenianie się ognia i identyfikować potencjalne zagrożenia.

?sat-2 jest wspólnym wysiłkiem, z Open Cosmos jako głównym wykonawcą, wspieranym przez konsorcjum przemysłowe, w tym CGI, Simera, Ubotica, CEiiA, GEO-K i KP-Labs.

Polubiłeś już tę stronę, możesz ją polubić tylko raz!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-08-17 08:19