Oglądaj na żywo start Sentinel-2C na ostatniej rakiecie Vega

ESA

Satelita Copernicus Sentinel-2C jest gotowy do startu! Oglądaj ESA WebTV 4 września od 03:30 CEST, aby zobaczyć, jak satelita wznosi się w kosmos na ostatniej rakiecie Vega wystrzelonej z europejskiego kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej. Start satelity Sentinel-2C zaplanowano na godzinę 03:50 czasu środkowoeuropejskiego.

Misja Sentinel-2 programu Copernicus zapewnia obrazy optyczne o wysokiej rozdzielczości do szerokiego zakresu zastosowań, w tym monitorowania lądu, wody i atmosfery. Misja opiera się na konstelacji dwóch identycznych satelitów lecących na tej samej orbicie, ale oddalonych od siebie o 180°: Sentinel-2A i Sentinel-2B. Każdy z satelitów posiada wielospektralny obraz o wysokiej rozdzielczości, który generuje obrazy optyczne w widzialnej, bliskiej podczerwieni i krótkiej podczerwieni części widma elektromagnetycznego. Z wysokości 786 km zapewniają ciągłe obrazy w 13 pasmach spektralnych o rozdzielczości 10 m, 20 m i 60 m, z dużą szerokością pokosu 290 km.

Sentinel-2C jest trzecim z serii Sentinel-2. Po umieszczeniu na orbicie zastąpi on swojego poprzednika, Sentinel-2A. Później Sentinel-2D zastąpi Sentinel-2B. Wszystko to zapewnia ciągłość obrazowania dla Copernicus Services i nie tylko.

Więcej informacji o Sentinel-2

Vega była pierwszą rakietą w całości zarządzaną przez ESA, zbudowaną w celu wysyłania małych satelitów na niską orbitę okołoziemską. Zaprojektowana przez Avio, która jest również głównym wykonawcą, rakieta jest obsługiwana przez Arianespace. Vega składa się z czterech stopni, z których pierwsze trzy napędzane są silnikami na paliwo stałe, a ostatni stopień wykorzystuje napęd ciekły.

Inauguracyjny lot Vegi odbył się w lutym 2012 roku. W sumie, wliczając w to ostatnią nadchodzącą misję VV24, rakieta Vega wystartuje 22 razy podczas swojej wieloletniej służby, wynosząc w kosmos ponad 100 misji od dziesiątek instytucji europejskich, ale także klientów z całego świata.

Sentinel-2C będzie ostatnim startem rakiety Vega, która specjalizuje się w wynoszeniu takich małych naukowych i obserwacyjnych statków kosmicznych na orbity synchroniczne ze Słońcem, przelatując nad biegunami Ziemi i podążając za Słońcem. Odpowiednio, satelity Sentinel-2A i Sentinel-2B również zostały wyniesione na orbitę na rakiecie Vega, co stanowi logiczne zakończenie gwiezdnej listy satelitów wystrzelonych przez Vegę.

Ten ostatni start oznacza przekazanie Vegi do zmodernizowanej Vegi-C. Vega przez lata zapewniała Europie wszechstronny, niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej, uzupełniając rodzinę rakiet Ariane, aby wynieść dowolnego satelitę na dowolną orbitę - kontynuując Vega-C i Ariane 6.

Więcej informacji o rakiecie Vega

Śledź start na żywo w ESA WebTV 4 września w godzinach 03:30-05:07 CEST.

Kluczowe momenty:

Śledź ESA w mediach społecznościowych, aby uzyskać więcej aktualizacji i relacji na żywo ze startu satelity Copernicus Sentinel-2C za pomocą #Sentinel2

X: @esa @ESA_Earth Observation @ESA_transport @ESA_Operations Instagram: @europeanspaceagency @ESA_Earth Facebook YouTube LinkedIn Pinterest

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-09-02 15:27