Oglądaj start EarthCARE na żywo

ESA

Należąca do ESA misja Earth Cloud Aerosol and Radiation Explorer (EarthCARE) przygotowuje się do startu na rakiecie SpaceX Falcon 9 z Vandenberg w Kalifornii, z docelową datą startu nie wcześniejszą niż 28 maja 2024 roku. Zapisz datę i obejrzyj start na żywo w ESA WebTV lub ESA YouTube.

EarthCARE, najbardziej złożona ze wszystkich misji ESA Earth Explorer, określi ilościowo i zmniejszy niepewność co do roli, jaką chmury i aerozole odgrywają w ogrzewaniu i chłodzeniu ziemskiej atmosfery - przyczyniając się do lepszego zrozumienia zmian klimatu.

Zrozumienie i monitorowanie bilansu promieniowania Ziemi ma kluczowe znaczenie dla rozwiązania kwestii związanych z klimatem i jest czymś, co można zrobić tylko z kosmosu.

Opracowany w ramach współpracy między ESA i Japońską Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (JAXA), EarthCARE zbada rolę, jaką odgrywają chmury i aerozole w odbijaniu promieniowania słonecznego z powrotem w przestrzeń kosmiczną, a także w wychwytywaniu promieniowania podczerwonego emitowanego z powierzchni Ziemi.

EarthCARE po raz pierwszy zmierzy pionowe profile cząstek chmur i aerozoli oraz ich prędkość opadania - zapewniając nowy wgląd w interakcje między chmurami, aerozolami i opadami. Będzie również rejestrować rozmieszczenie kropelek wody i kryształków lodu oraz sposób ich transportu w chmurach.

Te niezbędne dane poprawią dokładność zarówno modeli rozwoju chmur, jak i ich zachowania, składu i interakcji z aerozolami, a także poprawią przyszłe modele klimatyczne i wspomogą numeryczne przewidywanie pogody.

EarthCARE jest wyposażony w cztery najnowocześniejsze instrumenty, które współpracują ze sobą, aby zapewnić całościowy obraz wzajemnego oddziaływania chmur, aerozoli i promieniowania.

Lidar atmosferyczny satelity dostarcza informacji o wierzchołkach chmur i profilach cienkich chmur i aerozoli. Radar profilujący chmury, dostarczony przez JAXA, dostarcza informacji na temat pionowej struktury, ruchu i wewnętrznej dynamiki chmur. Wielospektralny imager oferuje szeroki przegląd sceny w wielu długościach fal, a szerokopasmowy radiometr bezpośrednio mierzy odbite promieniowanie słoneczne i wychodzące promieniowanie podczerwone.

Dzięki wykorzystaniu wszystkich czterech instrumentów w tym samym czasie, nasze zrozumienie wpływu chmur i aerozoli na odbijanie światła słonecznego i zatrzymywanie ciepła może być bezpośrednio skorelowane ze zmierzonym odbitym promieniowaniem słonecznym i emitowanym promieniowaniem cieplnym połączonym na jednym satelicie.

EarthCARE będzie orbitował wokół Ziemi na wysokości około 400 km, czyli tak nisko, jak to możliwe, aby zoptymalizować wykorzystanie zarówno lidaru, jak i radaru. Będzie latał na orbicie polarnej, przecinając równik wczesnym popołudniem, aby zoptymalizować warunki oświetlenia dziennego.

Oglądaj start EarthCARE na żywo w ESA WebTV lub za pośrednictwem ESA YouTube.

23:34 Początek programu ESA WebTV - Na żywo z Europejskiego Centrum Operacji Kosmicznych

00:05 Rozpoczyna się transmisja na żywo SpaceX

00:20 Start

00:30 Rozmieszczenie statku kosmicznego

01:12 Pozyskanie sygnału

01:20 Koniec transmisji internetowej ESA TV

Śledź obserwację Ziemi ESA w mediach społecznościowych, aby uzyskać więcej aktualizacji i relacji na żywo ze startu EarthCARE za pomocą hashtagu #EarthCARE.

X: @esa @ESA_Earth Observation @ESA_Operations Instagram: @europeanspaceagency @ESA_Earth Facebook YouTube LinkedIn Pinterest

Śledź blog kampanii startowej EarthCARE.

Polubiłeś już tę stronę, możesz ją polubić tylko raz!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-05-23 14:58