Ostatni taniec salsy ma na celu ponowne wejście nad Południowy Pacyfik

ESA

Wystrzelony w 2000 roku Cluster to unikalna konstelacja czterech identycznych statków kosmicznych badających interakcje między Słońcem a ziemską magnetosferą - naszą osłoną przed naładowanym gazem, cząstkami energetycznymi i polem magnetycznym pochodzącym z naszej gwiazdy.

Mimo planowanego czasu życia wynoszącego dwa lata, misja Cluster spędziła już prawie 24 lata na orbicie.

W ciągu ostatnich dwóch i pół dekady obserwacje Cluster doprowadziły do opublikowania ponad 3200 artykułów naukowych.

Dostarczyły one naukowcom istotnych informacji na temat wpływu Słońca na środowisko ziemskie i procesów zachodzących w ziemskiej magnetosferze, a także poprawiły nasze zrozumienie potencjalnie niebezpiecznej pogody kosmicznej.

Połączenie Słońce-Ziemia pozostaje ważnym tematem badań, szczególnie w obecnym okresie wysokiej aktywności słonecznej.

Satelity Cluster będą kontynuować obserwacje do września 2024 roku. Podczas ostatnich kilku miesięcy aktywności naukowej przejdą przez region, w którym naładowane cząstki są przyspieszane przed wytworzeniem zorzy polarnej na Ziemi. Naukowcy wykorzystają rzadką okazję do zbadania tego regionu za pomocą instrumentów na wielu satelitach w tym samym czasie.

Dziesięciolecia danych przechowywanych w archiwum naukowym Cluster będą nadal umożliwiać nowe badania naukowe długo po zakończeniu misji. Dzięki tej skarbnicy danych naukowcy mogą ponownie przeanalizować przeszłe wydarzenia, przeprowadzić nowe analizy statystyczne i wdrożyć nowe techniki uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji.

Spośród czterech satelitów Cluster (o nazwach Rumba, Salsa, Samba i Tango), Salsa będzie pierwszym, który zanurzy się z powrotem w ziemskiej atmosferze.

Operatorzy w centrum kontroli misji ESA ESOC przeprowadzili cztery manewry w styczniu tego roku, aby obniżyć orbitę Salsy i przygotować satelitę do bezpiecznego wejścia w atmosferę we wrześniu nad słabo zaludnionym regionem południowego Pacyfiku.

"Satelity Cluster mają wysoce ekscentryczne orbity, na które silnie wpływa przyciąganie grawitacyjne Słońca i Księżyca" - mówi Bruno Sousa, szef operacji misji Wewnętrznego Układu Słonecznego w ESOC. "Czasami spadają stromo, o ponad 30 km na jednej orbicie. Innym razem nie spadają wcale."

"W tym miesiącu dostosowaliśmy orbitę Salsy, aby upewnić się, że doświadczy ona ostatecznego stromego spadku z wysokości około 110 km do 80 km we wrześniu. Daje nam to największą możliwą kontrolę nad tym, gdzie statek kosmiczny zostanie przechwycony przez atmosferę i zacznie się spalać."

Czas wykonania manewrów był bardzo ważny. Sezon zaćmień Salsy rozpoczyna się w lutym. Satelita spędzi większość następnych kilku miesięcy wyłączony, znajdując się w cieniu Ziemi i nie mogąc polegać na swoich panelach słonecznych w celu generowania energii.

"Panele słoneczne Salsy również ulegają szybkiej degradacji od czasu przekroczenia pasów radiacyjnych Van Allena. Maksymalna dostępna moc szybko spada i wkrótce może osiągnąć punkt, w którym nie będziemy w stanie wykonać manewrów deorbitacji" - mówi Beatriz Abascal Palacios, inżynier operacyjny klastra.

Pozostałe trzy statki kosmiczne w kwartecie klastra będą nadal prowadzić obserwacje naukowe, ze szczególnym uwzględnieniem fizyki zorzy polarnej, do września. Salsa może również dołączyć do niektórych końcowych obserwacji, jeśli nadal będzie w stanie wygenerować wystarczającą moc po sezonie zaćmień.

Podobnie jak wiele naszych satelitów, statki kosmiczne Cluster zostały zaprojektowane i wystrzelone przed wejściem w życie obecnych wytycznych ESA dotyczących ograniczenia tworzenia kosmicznych śmieci.

Niemniej jednak ESA podejmuje działania w celu zminimalizowania wpływu na środowisko swoich starszych misji. Zeszłego lata poprowadziliśmy misję wiatrową ESA, Aeolus, z powrotem na Ziemię przez słabo zaludnione regiony w pierwszym tego rodzaju wspomaganym powrocie. Dzięki działaniom podjętym w tym miesiącu, ponowne wejście Salsy we wrześniu odbędzie się nad regionem o podobnie niewielkim zaludnieniu, ruchu lotniczym i morskim.

Po ponownym wejściu Salsy, pozostałe satelity Cluster przejdą w tryb "opiekuna" - kontrolowany, ale nie prowadzący żadnych nowych badań naukowych - dopóki i one nie wejdą ponownie w atmosferę Ziemi w podobny sposób. Rumba wejdzie ponownie w atmosferę w 2025 r.; Tango i Samba wejdą ponownie w atmosferę w 2026 r.

"To pierwszy raz, kiedy ktokolwiek w ten sposób wycelował w ponowne wejście satelity o ekscentrycznej orbicie, takiej jak Salsa" - mówi Stijn Lemmens z Biura Kosmicznych Odpadów ESA. "A koniec misji Cluster daje nam wyjątkową szansę na ponowne wejście czterech identycznych statków kosmicznych w różnym czasie."

"Doświadczenie, które zdobędziemy dzięki bezpiecznemu ponownemu wejściu tego samego satelity pod czterema różnymi kątami i prędkościami oraz w czterech różnych warunkach atmosferycznych, znacznie poprawi nasze zrozumienie ponownego wejścia i pomoże nam zdefiniować standard bezpiecznego usuwania satelitów na podobnych orbitach."

Dziękujemy za polubienie

Ta strona została już polubiona, możesz ją polubić tylko raz!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-01-26 09:20