Pierwszy raz: EarthCARE ujawnia wewnętrzne sekrety chmur

ESA

W niecały miesiąc po wystrzeleniu, satelita ESA EarthCARE zwrócił pierwszy obraz z jednego ze swoich instrumentów - obraz, który po raz pierwszy z kosmosu ujawnia wewnętrzną strukturę i dynamikę chmur.

Ten niezwykły pierwszy obraz, uchwycony przez radar profilujący chmury satelity, oferuje zaledwie przebłysk pełnego potencjału instrumentu, gdy zostanie on w pełni skalibrowany.

EarthCARE zawiera cztery zaawansowane instrumenty, które zostały zaprojektowane do harmonijnej pracy, aby rzucić nowe światło na rolę, jaką chmury i aerozole odgrywają w ogrzewaniu i chłodzeniu ziemskiej atmosfery, przyczyniając się tym samym do lepszego zrozumienia zmian klimatycznych.

Uruchomiony zaledwie kilka tygodni temu, 29 maja, EarthCARE dostarczył już swój pierwszy obraz z radaru profilującego chmury, który został dostarczony przez Japan Aerospace Exploration Agency, JAXA.

Pierwsze dane z trzech europejskich instrumentów satelity - szerokopasmowego radiometru, lidaru atmosferycznego i wielospektralnej kamery - spodziewane są w najbliższych tygodniach i miesiącach.

Badacz misji radaru profilującego chmury z ramienia Jaxa, Takuji Kubota, powiedział: "Jesteśmy podekscytowani, że możemy zaprezentować ten pierwszy obraz, który ujawnia szczegóły wewnętrznej struktury dynamiki chmur nad oceanem, na wschód od Japonii w dniu 13 czerwca.

"To pierwszy obraz tego rodzaju - nigdy wcześniej nie mieliśmy tego rodzaju informacji mierzonych z kosmosu. To wszystko, na co liczyliśmy, a nawet więcej. Wierzę, że radar profilujący chmury przyniesie różne odkrycia naukowe."

Pierwszy obraz jest wyświetlany powyżej w dwóch częściach. Po lewej stronie dane pokazują pionowe stężenie cząstek chmur mierzone jako współczynnik odbicia radaru. Wyraźnie widać, że gęstsza część chmury znajduje się w jej centrum, gdzie jest więcej dużych cząstek, a cząstki są duże.

Po prawej stronie widzimy prędkość opadania cząstek chmury. Niskie wartości w górnej warstwie wskazują na kryształki lodu i płatki śniegu, które są zawieszone lub opadają powoli. W warstwie poniżej, znacznie wyższe wartości prędkości opadania wskazują na deszcz.

Oba obrazy pokazują wyraźną granicę na wysokości około 5 km, gdzie lód i śnieg topią się, tworząc kropelki wody, które spadają jako deszcz.

Radar profilowania chmur wykorzystuje swoją zdolność prędkości Dopplera do pomiaru pionowej prędkości ruchu lodu, śniegu i deszczu.

Te szczegółowe informacje na temat gęstości, rozkładu według wielkości i prędkości cząstek pozwalają naukowcom rozróżnić składniki chmur, a tym samym lepiej zrozumieć ich fizykę.

Dzięki EarthCARE jest to pierwszy raz, kiedy ten pomiar został kiedykolwiek dostarczony z kosmosu.

Aby nadać kontekst tym pierwszym wynikom, obraz po prawej stronie pokazuje ten sam system chmur uchwycony przez japońskiego satelitę meteorologicznego Himawari-9 na orbicie geostacjonarnej, około 36 000 km nad Ziemią. Obraz został nałożony na ślad orbitalny EarthCARE.

Radar profilujący chmury EarthCARE przechwycił pierwsze dane między znacznikami A i B na tym obrazie.

Następne dwa obrazy pokazują pionowo rozdzieloną koncentrację cząstek chmur mierzoną w odbiciu radarowym i pionowo rozdzieloną prędkość cząstek chmur z danych radaru profilowania chmur EarthCARE między znacznikami A i B na obrazie Himawari-9.

Takie dane można konwencjonalnie uzyskać tylko za pomocą radaru chmur na ziemi lub w samolocie. Metody te mogą mierzyć tylko ograniczone obszary, ale radar profilujący chmury na pokładzie satelity EarthCARE pozwala mierzyć strukturę chmur równomiernie na całej planecie.

Dyrektor ESA ds. programów obserwacji Ziemi, Simonetta Cheli, dodała: "To fantastyczny pierwszy wynik naszych partnerów z JAXA i prawdziwy wskaźnik tego, czego możemy się spodziewać w przyszłości, gdy satelita i wszystkie jego instrumenty zostaną w pełni skalibrowane i uruchomione.

"Teraz z niecierpliwością czekamy na pierwsze wyniki z pozostałych trzech instrumentów EarthCARE.

"Kluczem do misji jest współpraca wszystkich czterech instrumentów, aby dać nam całościowe zrozumienie bardzo złożonych interakcji między chmurami, aerozolami, przychodzącym promieniowaniem słonecznym i wychodzącym promieniowaniem cieplnym, aby pomóc lepiej przewidywać przyszłe trendy klimatyczne."

Polubiłeś już tę stronę, możesz ją polubić tylko raz!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-07-10 00:21