Połączenie sił w kwestii złożoności chmur i aerozoli
Już za kilka miesięcy satelita EarthCARE ESA zostanie wyniesiony na orbitę, aby wypełnić fragment złożonej układanki klimatycznej - tym elementem jest to, w jaki sposób chmury i aerozole, małe cząsteczki, takie jak pył zawieszony w powietrzu, wpływają na bilans energetyczny Ziemi.
W obliczu zbliżającego się kryzysu klimatycznego informacje te są potrzebne pilniej niż kiedykolwiek - do tego stopnia, że nauka o chmurach i aerozolach została uznana za priorytet przez Komisję Europejską i ESA w ramach ich nowej inicjatywy naukowej dotyczącej systemu ziemskiego.
Łącząc siły, KE i ESA niedawno uruchomiły inicjatywę naukową dotyczącą systemu ziemskiego, aby zapewnić skoordynowaną odpowiedź na krytyczne wyzwania środowiskowe i powiązane pytania naukowe.
Departament Badań i Innowacji KE oraz Dyrekcja Programów Obserwacji Ziemi ESA dostosowują zestaw wybranych działań naukowych w ramach swoich programów Horyzont Europa i FutureEO.
Celem jest dopasowanie celów, treści i planowania, aby wspólnie rozwijać naukę o systemie ziemskim i jej wkład w reagowanie na globalne wyzwania stojące przed całym społeczeństwem.
Inicjatywa, która obejmuje szereg tematów związanych z naukami o Ziemi, ulepszy modele systemu ziemskiego i, co ważne, dostarczy opartych na nauce informacji i narzędzi, które pomogą europejskim władzom i obywatelom radzić sobie z zagrożeniami środowiskowymi spowodowanymi zmianami klimatu.
John Bell, dyrektor ds. zdrowej planety w Dyrekcji Generalnej ds. badań i innowacji KE, powiedział: "Inicjatywa EC-ESA Earth System Science Initiative przyczynia się do realizacji naszej wizji zrównoważonej i odpornej Europy.
"Wspieranie współpracy między projektami finansowanymi przez ESA FutureEO i nasze programy Horyzont Europa nie tylko zwiększa wyniki naukowe projektów, ale pomaga nam realizować cele polityki UE wyrażone w Europejskim Zielonym Ładzie, w tym adaptację do zmian klimatu."
Jeden z obszarów priorytetowych koncentruje się na chmurach i aerozolach oraz ich roli w systemie klimatycznym - co jest również związane z przygotowaniami do nadchodzącej misji ESA EarthCARE.
Simonetta Cheli, dyrektor ds. programów obserwacji Ziemi w ESA, zauważyła: "Jedno z nowych wspólnych działań badawczych EC-ESA koncentruje się na interakcjach między chmurami, aerozolami, napływającą energią słoneczną i energią emitowaną przez naszą planetę, które odgrywają główną rolę w naszym systemie klimatycznym.
"Z niecierpliwością czekam na wyniki, zwłaszcza w świetle naszego satelity EarthCARE, który zostanie wystrzelony za kilka miesięcy."
EarthCARE przenosi zestaw czterech najnowocześniejszych instrumentów, które współpracują ze sobą, aby zapewnić całościowy obraz złożonej interakcji między chmurami, aerozolami i promieniowaniem, aby uzyskać nowy wgląd w równowagę promieniowania w kontekście kryzysu klimatycznego.
Aktualna temperatura na powierzchni Ziemi jest wynikiem delikatnej równowagi między promieniowaniem przychodzącym ze Słońca, które ją ogrzewa, a wychodzącym promieniowaniem cieplnym, które chłodzi.
Chociaż wiadomo, że chmury odgrywają niezwykle ważną rolę w tej równowadze, nadal istnieje znaczna niepewność co do ich roli w obecnym i przyszłym systemie klimatycznym, a następnie także co do dokładnego wpływu, jaki będą miały dalsze emisje gazów cieplarnianych.
Aerozole wpływają na cykl życia chmur, a więc pośrednio przyczyniają się do ich efektu radiacyjnego. Choć w mniejszym stopniu, aerozole odbijają również przychodzącą energię słoneczną z powrotem w przestrzeń kosmiczną i mogą zatrzymywać wychodzącą energię podczerwoną.
Ogólnie rzecz biorąc, chmury i aerozole mają obecnie efekt chłodzenia netto, który prawdopodobnie zmniejszy się w przyszłości.
Dzięki sfinansowaniu trzech nowych projektów naukowych, współpraca EC-ESA skupia grupę wybitnych naukowców, którzy połączą obserwacje z ziemi i satelitów z modelami i badaniami procesów.
Grupa jak najlepiej wykorzysta EarthCARE do rozwoju modeli klimatycznych i doradzania decydentom w zakresie skuteczności polityki klimatycznej i jakości powietrza.
Vassilis Amiridis, dyrektor ds. badań w Narodowym Obserwatorium w Atenach i kluczowy naukowiec w projekcie AIRSENSE ESA, powiedział: "Dzięki ulepszonej reprezentacji aerozoli, chmur i ich interakcji z promieniowaniem, AIRSENSE wykorzysta rewolucyjną misję EarthCARE, aby pomóc odblokować możliwości przewidywania modeli systemu ziemskiego."
Jennie Thomas, koordynator projektu we francuskim Narodowym Centrum Badań Naukowych, a także koordynator finansowanego przez Komisję Europejską projektu CERTAINTY, dodał: "Łączymy wiedzę z zakresu modelowania i obserwacji, aby zrozumieć procesy związane z chmurami i aerozolami oraz ich powiązania z globalnym klimatem i społeczeństwem. Mamy wiodący na świecie zespół europejskich ekspertów, który zajmie się tą pilną potrzebą naukową."
Athanasios Nenes, profesor w Szwajcarskim Federalnym Instytucie Technologii w Lozannie i Ulas Im, starszy naukowiec na Uniwersytecie Aarhus w Danii, którzy są koordynatorami projektu CleanCloud, zauważyli: "Istnieją duże niepewności związane z naszym obecnym zrozumieniem systemu ziemskiego i jego reakcji na działania człowieka. Musimy wypełnić te luki w wiedzy, aby móc przewidzieć, w jakim stopniu porozumienie paryskie może zostać spełnione i jakie zmiany czekają nas w przyszłości."
Dyrektor John Bell podsumował: "Współpraca nad aerozolem i chmurami poprawi prognozy klimatyczne i zapewni wsparcie naszym regionom w dostosowaniu się do ocieplenia temperatur, a tym samym pomoże osiągnąć cele w zakresie adaptacji do zmian klimatu."
Polubiłeś już tę stronę, możesz ją polubić tylko raz!
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.