Ponowne wejście ERS-2 - jak i dlaczego to się dzieje?

ESA

Europejski satelita teledetekcyjny ERS-2 (European Remote Sensing 2) wejdzie ponownie w atmosferę Ziemi w lutym 2024 roku.

ERS-2 wystartował z europejskiego kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej 21 kwietnia 1995 roku. Misja położyła podwaliny pod przyszłą europejską obserwację Ziemi i zebrała cenne dane na temat powierzchni lądów, oceanów i czap polarnych. Została również wezwana do monitorowania klęsk żywiołowych, takich jak poważne powodzie lub trzęsienia ziemi w odległych częściach świata.

W 2008 roku, 13 lat po wystrzeleniu ERS-2, ESA przyjęła swoją pierwszą politykę łagodzenia skutków śmieci kosmicznych, aby zająć się rosnącym zagrożeniem, jakie śmieci na orbicie okołoziemskiej stanowią dla obecnych i przyszłych działań kosmicznych.

Istniejące misje, takie jak ERS-2, były zwolnione z wielu wymogów nowej polityki, jednak ESA zdecydowała się zakończyć misję w 2011 roku i aktywnie deorbitować satelitę, aby zmniejszyć jego potencjalny wpływ na środowisko kosmiczne. W tym momencie ERS-2 spędził 16 lat na orbicie, znacznie przekraczając planowany okres eksploatacji wynoszący trzy lata.

Operatorzy w centrum kontroli misji ESOC ESA w Darmstadt w Niemczech zaplanowali i przeprowadzili serię 66 manewrów deorbitacji w lipcu i sierpniu 2011 roku, które zużyły pozostałe paliwo satelity i obniżyły jego średnią wysokość z 785 km do 573 km. Obniżenie satelity do gęstszej warstwy atmosfery znacznie przyspieszyło jego rozpad orbitalny.

ERS-2 został następnie całkowicie "pasywowany" we wrześniu 2011 roku - jego baterie i systemy ciśnieniowe zostały opróżnione lub zabezpieczone. Zmniejszyło to ryzyko wewnętrznej awarii powodującej rozpad satelity na kawałki, gdy znajdował się on jeszcze na wysokości używanej przez aktywne satelity.

Wejście ERS-2 na orbitę zostało opisane jako "naturalne", ponieważ nie jest już możliwe kontrolowanie satelity. Jedyną siłą powodującą rozpad orbity ERS-2 jest opór atmosferyczny, na który wpływa nieprzewidywalna aktywność słoneczna.

Chociaż możemy przewidzieć ponowne wejście na orbitę z dokładnością do kilku dni, nie jest możliwe dokładne przewidzenie, kiedy i gdzie satelita wejdzie ponownie na orbitę przed kilkoma ostatnimi orbitami. W miarę zbliżania się do dnia ponownego wejścia, będziemy w stanie przewidzieć czas i lokalizację z coraz większą pewnością.

Podczas ponownego wejścia satelita rozpadnie się na części, z których większość ulegnie spaleniu. Ryzyko związane z ponownym wejściem satelity jest bardzo niskie.

Polityka ESA w zakresie ograniczania ilości śmieci kosmicznych była wielokrotnie aktualizowana od 2008 roku, a ostatnio w listopadzie 2023 roku. Nasze misje na orbicie okołoziemskiej są obecnie coraz częściej projektowane w taki sposób, aby przeprowadzać kontrolowane ponowne wejścia na orbitę pod koniec ich życia, co pozwala operatorom na dokładne wycelowanie w region Ziemi, do którego ponownie wchodzą.

Jednak ESA nadal podejmuje wysiłki w celu pozbycia się swoich starszych satelitów (takich jak ERS-2, Aeolus, Cluster i Integral) w bardziej zrównoważony sposób niż pierwotnie planowano.

W momencie startu ERS-2 był najbardziej zaawansowanym europejskim statkiem kosmicznym do obserwacji Ziemi.

"Satelita ERS-2, wraz ze swoim poprzednikiem ERS-1, zmienił nasze spojrzenie na świat, w którym żyjemy", mówi Mirko Albani, szef Programu Kosmicznego Dziedzictwa ESA.

"Zapewnił nam nowy wgląd w naszą planetę, chemię naszej atmosfery, zachowanie naszych oceanów i wpływ działalności ludzkości na nasze środowisko".

DaneERS-2 są nadal szeroko wykorzystywane i dostępne za pośrednictwem programu ESA Heritage Space Programme. Służą one jako długoterminowe globalne zapisy w celu uzyskania istotnych zmiennych klimatycznych, które pomagają naukowcom monitorować zmieniający się klimat.

Satelita był również prekursorem w dziedzinie radaru z syntetyczną aperturą i interferometrii (InSAR), torując drogę dla przyszłych misji SAR, takich jak Copernicus Sentinel-1.

Czytaj więcej o sukcesach i dziedzictwie misji tutaj.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-02-15 11:02