Przygotowanie arktycznego satelity pogodowego ESA do startu

ESA

Satelita ESA Arctic Weather Satellite, który ma zostać wystrzelony za kilka tygodni, znajduje się obecnie w bazie sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii i jest przygotowywany do swojego wielkiego dnia. Po umieszczeniu na orbicie ta nowa misja pokaże, w jaki sposób można poprawić krótkoterminowe prognozy pogody w Arktyce i poza nią.

Satelita, który waży zaledwie 125 kg, przenosi 19-kanałowy skanujący radiometr mikrofalowy, który zapewni pionowe profile o wysokiej rozdzielczości temperatury i wilgotności atmosferycznej we wszystkich warunkach pogodowych.

Dane dotyczące wilgotności są szczególnie ważne dla prognozowania pogody w Arktyce, ponieważ para wodna może zmieniać się bardzo szybko w tym regionie.

Wdrażając podejście New Space, Arctic Weather Satellite został opracowany i zbudowany w ciągu 36 miesięcy, przy znacznie mniejszym budżecie niż tradycyjne misje obserwacji Ziemi.

Jest to w rzeczywistości prototyp - prekursor potencjalnej konstelacji satelitów, zwanej EPS-Sterna, którą ESA zbuduje dla Eumetsat, gdy ten prototyp zademonstruje swój potencjał po roku na orbicie.

Wpływ kryzysu klimatycznego jest bardziej odczuwalny w Arktyce w porównaniu z innymi częściami świata. Niemniej jednak to, co dzieje się w Arktyce, nie pozostaje w Arktyce, więc zmiany te wpływają na cały system ziemski.

Podczas gdy Arktyka jest w centrum uwagi, meteorolodzy będą mogli również wykorzystać potencjalną konstelację do poprawy prognoz pogody na całym świecie. Informacje z Arctic Weather Satellite i konstelacji Sterna będą również wspierać badania nad zmianami klimatycznymi.

Przy tak dużej stawce, inżynierowie z ponad 30 różnych firm w całej Europie pracowali niestrudzenie w ramach ESA przez ostatnie trzy lata, aby dotrzeć do punktu, w którym satelita zostanie spakowany i wysłany ze Szwecji do USA w celu wystrzelenia.

Satelita Arctic Weather bezpiecznie dotarł do Bazy Sił Kosmicznych Vandenberg w Kalifornii w dniu 1 czerwca i najpierw przeszedł serię kontroli stanu zdrowia.

Członkowie zespołu z OHB Sweden, głównego wykonawcy misji, członkowie zespołu z Exolaunch i ESA następnie umieścili satelitę w systemie, który oddzieli go od rakiety podczas startu.

Satelita Arctic Weather przechodzi teraz ostatnie przygotowania do startu w ciągu kilku tygodni w ramach misji Space-X Falcon 9 Transporter-11. Kroki te obejmują ładowanie baterii satelity przed startem.

Po wejściu na orbitę, Arctic Weather Satellite będzie obsługiwany z centrum operacyjnego KSAT w Troms? w Norwegii przez zespół z KSAT, OHB i ESA.

Ta strona już Ci się spodobała, możesz ją polubić tylko raz!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-06-17 13:22