Roślinność zyskuje dzięki danym z kosmosu

ESA

W przypadku przewidywania, jaki będzie nasz klimat w przyszłości, roślinność ma znaczenie. Rośliny i drzewa wywierają potężny wpływ zarówno na obieg energii, jak i obieg wody. Co ważne, szacuje się, że roślinność pobiera z atmosfery ponad trzy miliardy ton węgla rocznie - odpowiada to jednej trzeciej emisji gazów cieplarnianych pochodzących z działalności człowieka.

Uwzględnienie wzrostu roślinności jest niewątpliwie ważne w złożonej układance klimatycznej - a wydanie nowego zestawu danych satelitarnych ma pomóc modelarzom klimatu w ocenie wpływu zmian klimatu.

Modelarze klimatu polegają na danych satelitarnych, aby ocenić stan i wzrost roślinności na świecie. Najnowsza publikacja danych ESA Climate Change Initiative zapewnia spójne szeregi czasowe, aby zaspokoić potrzeby modelarzy. Ten nowy zestaw danych zawiera informacje na temat wskaźnika powierzchni liści (LAI), który opisuje ilość powierzchni liści w czaszy, oraz frakcji pochłoniętego promieniowania fotosyntetycznie czynnego (FAPAR), która opisuje, ile promieniowania słonecznego jest pochłaniane przez liście.

Oba są kluczowe dla opisania wzorca i tempa wzrostu roślinności i znajdują się obok 53 innych uznanych podstawowych zmiennych klimatycznych, które są wykorzystywane przez środowiska naukowe i polityczne do monitorowania klimatu.

Nowy zbiór danych, obejmujący lata 2000-2020, zawiera obserwacje z wielu czujników, takich jak te przenoszone przez francuską serię satelitów SPOT i misję ESA Proba-V.

Zbiór danych jest dostępny w rozdzielczości siatki 1 km w odstępach pięciodniowych - wystarczających do wykorzystania w globalnych modelach węgla i klimatu. Co najważniejsze, zbiór danych zapewnia pełne szacunki niepewności, innymi słowy - miarę zaufania i identyfikowalną walidację przy użyciu globalnych pomiarów in situ.

"Osoby zajmujące się modelowaniem klimatu kładą duży nacisk na jakość danych wejściowych, których używają. Im dokładniej mogą określić dokładność tych informacji, tym większe zaufanie mogą mieć do swoich przyszłościowych prognoz", wyjaśnia Christiaan van der Tol z Uniwersytetu Twente w Holandii i kierownik naukowy projektu Climate Change Initiative Vegetation Parameters.

Pierwsza wersja zestawu danych obejmuje transekt północ-południe z Finlandii do Afryki Południowej. Daje to użytkownikom możliwość zapoznania się z danymi i funkcjami w ramach przygotowań do przejścia na produkt globalny, co jest kolejnym krokiem w rozwoju projektu.

Obrazy na suwaku powyżej pokazują różnicę w FAPAR nad Europą Zachodnią między lipcem 2010 r. a lipcem 2018 r.

Obrazy w suwaku poniżej pokazują różnicę w LAI nad częścią środkowej Afryki w tym samym okresie.

Dr van der Tol dodaje: "Spełniliśmy wymagania docelowe określone przez Globalny System Obserwacji Klimatu w tej pierwszej wersji i zapewniamy pięciodniowy krok czasowy w porównaniu z ośmio- do dziesięciodniowym czasem istniejących zestawów danych.

"Teraz pracujemy nad globalnym rozszerzeniem danych i włączeniem obserwacji z dodatkowych czujników, takich jak Ocean Land Colour Instrument przenoszony na Copernicus Sentinel-3 i Advanced Very-High Resolution Radiometry przenoszone na rodzinę amerykańskich orbitujących polarnych operacyjnych satelitów środowiskowych i europejskich satelitów MetOp."

Clement Albergel z ESA zauważył: "W trzecim cyklu rozwoju skupimy się również na studium wykonalności włączenia produktów fluorescencji chlorofilu indukowanej przez słońce, takich jak z misji ESA FLEX Earth Explorer, gdy znajduje się ona na orbicie, co dostarczy cennych informacji na temat stresu wegetacyjnego."

Obecna faza projektu trwa do końca 2026 r., a algorytm i systemy przetwarzania są na tyle dojrzałe, że globalny produkt może być wykorzystywany i rozszerzany w kontekście operacyjnym.

Obecna wersja ma również kilka interesujących funkcji eksperymentalnych. Dane są niewygładzone, więc choć są "głośniejsze" niż niektóre inne zbiory danych, może to być przydatne do wykrywania i badania nagłych zdarzeń, takich jak zakłócenia spowodowane pożarem lub zbiorami.

Zbiór danych został opracowany w ramach projektu ESA Climate Change Initiative's Vegetation Parameters, jednego z 27 projektów badawczo-rozwojowych poświęconych opracowywaniu solidnych zapisów satelitarnych danych klimatycznych, które dostarczają obserwowanych dowodów na zrozumienie klimatu i stanowią podstawę narzędzi i decyzji wykorzystywanych do radzenia sobie z negatywnymi konsekwencjami zmieniającego się klimatu.

Polubiłeś już tę stronę, możesz ją polubić tylko raz!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-03-27 12:56