Rozpoczyna się sezon pożarów w Kanadzie

ESA

Sezon dzikich pożarów w Kanadzie przybrał na sile, wywołując nakazy ewakuacji i alarmy w kilku miastach w Kolumbii Brytyjskiej i Albercie ze względu na niebezpieczeństwo niekontrolowanych pożarów.

Niebezpieczny dym z pożarów wywołał również alarmy dotyczące jakości powietrza w Kanadzie i północnych Stanach Zjednoczonych. Technologia satelitarna, w tym satelita Copernicus Sentinel-5P i Atlas pożarów ESA, odgrywa kluczową rolę w monitorowaniu tych pożarów.

Sezon pożarów w Kanadzie w 2023 r. był jednym z najgorszych w historii. W trakcie sezonu pożarowego, który rozpoczął się wcześnie i zakończył później niż zwykle, pożary spaliły około 18,4 miliona hektarów. Wpływ na środowisko, w szczególności na jakość powietrza zarówno w Kanadzie, jak i USA, był ogromny.

Ponieważ sezon pożarów w 2024 r. już się rozpoczął, kanadyjskie władze przygotowują się na trudne lato.

Sezon pożarów w Kanadzie zwykle trwa od kwietnia do września lub października, kiedy niższe temperatury tłumią aktywność pożarową.

Według kanadyjskiej Międzyagencyjnej Agencji ds. Pożarów Lasów, w całej Kanadzie płonie obecnie około 130 pożarów, głównie w Kolumbii Brytyjskiej i Albercie.

Dane z satelity Copernicus Sentinel-5P ujawniają stopień zanieczyszczenia powietrza spowodowany przez te pożary. Wyposażony w instrument Tropomi satelita dostarcza danych o jakości powietrza w wysokiej rozdzielczości, mierząc gazy i aerozole, w tym zanieczyszczenia powietrza, takie jak tlenek węgla, dwutlenek azotu i pył zawieszony.

Poniższa animacja przedstawia stężenie tlenku węgla na początku maja. Niezwykle wysokie stężenia, przedstawione w ciemnych odcieniach koloru pomarańczowego, można powiązać z aktywnymi pożarami w tym okresie.

Dym z pożarów może przemieszczać się na duże odległości, pogarszając jakość powietrza z dala od źródła płomieni.

ESA's World Fire Atlas, podstawowe narzędzie w monitorowaniu pożarów, wykorzystuje dane z satelity Copernicus Sentinel-3A do wykrywania i mapowania aktywnych pożarów na całym świecie.

Działając jak termometr na niebie, radiometr temperatury powierzchni morza i lądu (SLSTR) na pokładzie Sentinel-3 mierzy termiczne promieniowanie podczerwone, aby określić temperaturę powierzchni lądowych Ziemi, która jest wykorzystywana do wykrywania pożarów.

Dane, które są reprezentowane w "pikselach", wskazują, że w Kanadzie wykryto 258 pożarów w 2024 r. (dane do 13 maja). Dla porównania, w sezonie pożarów w 2023 r. Atlas wykrył 19 487 pożarów.

W miarę postępu sezonu pożarów, Światowy Atlas Pożarów ESA nadal jest cennym zasobem w śledzeniu nowych ognisk pożarów.

Ta strona już Ci się spodobała, możesz ją polubić tylko raz!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-05-16 16:24