Satelita ESA powraca na Ziemię - ponowny start ERS-2

ESA

Misja zakończona. Drugi satelita ESA European Remote Sensing (ERS-2) ponownie wszedł w atmosferę Ziemi nad północnym Pacyfikiem. Satelita powrócił o godzinie 18:17 CET (17:17 UTC) pomiędzy Alaską a Hawajami.

ERS-2 został wystrzelony prawie 30 lat temu, 21 kwietnia 1995 roku. Wraz z ERS-1 dostarczył bezcennych długoterminowych danych na temat powierzchni Ziemi, temperatur oceanów, warstwy ozonowej i zasięgu lodu polarnego, które zrewolucjonizowały nasze zrozumienie systemu ziemskiego.

Wejście ERS-2 na orbitę było "naturalne". ESA zużyła ostatnie paliwo, opróżniła baterie i obniżyła satelitę z wysokości 785 km do 573 km. Zmniejszyło to ryzyko kolizji z innymi satelitami i śmieciami kosmicznymi. W rezultacie nie było możliwe kontrolowanie ERS-2 w żadnym momencie podczas jego ponownego wejścia w atmosferę, a jedyną siłą napędzającą jego opadanie był nieprzewidywalny opór atmosferyczny.

Poza pozostawieniem niezwykłej spuścizny danych, które nadal przyczyniają się do rozwoju nauki, ta wyjątkowa misja przygotowała grunt dla wielu dzisiejszych satelitów i pozycji ESA w czołówce obserwacji Ziemi.

Wejście ERS-2 jest częścią szerszych wysiłków ESA mających na celu zapewnienie długoterminowego zrównoważonego rozwoju działalności kosmicznej. Obejmują one inicjatywę ESA Clean Space, która promuje rozwój nowych technologii dla bardziej zrównoważonych misji kosmicznych we współpracy z szerszą europejską społecznością kosmiczną, a także podejście Zero Debris, które jeszcze bardziej zmniejszy ilość śmieci pozostawionych na orbitach Ziemi i Księżyca przez przyszłe misje.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-02-23 15:52