Satelita pogodowy przechodzi testy pieczenia i wstrząsów śpiewająco
Ponieważ zmiany klimatyczne prowadzą do częstszych i poważniejszych zjawisk pogodowych, potrzeba dokładnego i terminowego prognozowania nigdy nie była bardziej krytyczna. A teraz kolejny satelita meteorologiczny Meteosat trzeciej generacji przeszedł kampanię testów środowiskowych śpiewająco, co przybliża go do uruchomienia.
Ta nowa generacja satelitów ma odmienić prognozowanie pogody, szczególnie w Europie.
Po spektakularnym wystrzeleniu pierwszego satelity MTG-Imager w 2022 roku, który oznaczał debiut tej zaawansowanej rodziny sześciu satelitów, wszystkie oczy skierowane są teraz na pierwszego satelitę MTG-Sounder (MTG-S1).
Podczas gdy MTG-Imager znacznie poprawi możliwości obrazowania w porównaniu do swojego poprzednika Meteosat drugiej generacji, satelita MTG-S1 wprowadzi przełomowe możliwości sondowania w podczerwieni, jeszcze bardziej zwiększając dokładność przewidywania pogody.
Ponadto, satelita MTG-S1 przenosi również instrument Copernicus Sentinel-4 do monitorowania zanieczyszczenia powietrza.
W związku z planowanym na przyszły rok startem, satelita przeszedł ponad siedem miesięcy rygorystycznych testów w zakładach IABG niedaleko Monachium w Niemczech, aby upewnić się, że wytrzyma start i trudne warunki panujące 36 000 km nad równikiem Ziemi, skąd będzie działał przez co najmniej 10 lat.
W przeciwieństwie do klasycznego podejścia "shake & bake", kampania testów środowiskowych MTG-S1 przebiegała zgodnie z sekwencją "bake & shake".
Oznacza to, że satelita został najpierw poddany testowi próżni termicznej, który polegał na umieszczeniu całego satelity w ogromnej komorze próżniowej na trzy tygodnie i wystawieniu go na działanie ekstremalnych temperatur, w zakresie od -180?C do +250?C.
Po wyjściu bez szwanku, satelita stanął w obliczu "wstrząsowej" części kampanii. Obejmowało to test wibracyjny na ogromnej wytrząsarce, aby zasymulować drżenie podczas startu, a następnie test akustyczny, w którym był narażony na ponad 140 dB, naśladując hałas zapłonu rakiety i spalania silnika.
Satelita był w "konfiguracji startowej" dla obu tych testów, co oznacza, że jego części do rozmieszczenia, takie jak panele słoneczne i anteny, były złożone. Został również załadowany nieszkodliwym płynem, w przeciwieństwie do prawdziwych materiałów pędnych, aby dopasować się do jego masy startowej.
Naturalnie, inżynierowie skorzystali z okazji, aby zweryfikować rzeczywiste właściwości masy satelity, w tym jego wagę i środek masy. Przewidywania okazały się trafne, a waga wyniosła nieco ponad 3,8 tony, zgodnie z przewidywaniami.
Po testach wypalania i wstrząsów przeprowadzono kompleksowy zestaw testów funkcjonalnych. Obejmowały one sprawdzenie, czy mechanizmy działają poprawnie dla jednostek rozmieszczanych, a także dla mechanizmów wewnętrznych niezbędnych do działania instrumentu.
Testy wydajności, w tym łańcuch akwizycji danych instrumentu, zostały powtórzone, aby upewnić się, że doskonała wydajność satelity pozostała nienaruszona pomimo trudnych testów.
A gdyby tego było mało, satelita MTG-Sounder był sterowany z centrów kontroli misji Telespazio i Eumetsat, demonstrując kompleksowe dowodzenie i kontrolę od momentu oddzielenia się od rakiety, poprzez rutynowe operacje i procedury końca życia.
Na koniec satelita został umieszczony w komorze bezechowej, aby przetestować jego odporność na wszelkiego rodzaju zakłócenia elektromagnetyczne, zarówno pochodzące z rakiety, jak i z samego satelity.
Christoph Goetz z ESA, który nadzoruje wszystkie działania związane z montażem, integracją i testowaniem MTG-S, powiedział: "Wszystkie zaangażowane zespoły są niezwykle podekscytowane MTG-S1, który zrewolucjonizuje prognozowanie pogody.
"Pomyślne zakończenie tej szeroko zakrojonej kampanii testów środowiskowych, zaledwie 10 miesięcy po integracji dwóch instrumentów MTG-S1, jest ogromnym osiągnięciem i ważnym krokiem w kierunku wystrzelenia satelity MTG-S1.
"Gratulujemy wszystkim zespołom przemysłowym, zwłaszcza OHB Germany, jako głównemu wykonawcy MTG-S, oraz Thales Alenia Space France, jako głównemu wykonawcy misji MTG.
"Dziękujemy również Airbus Germany za ich wsparcie w testowaniu Sentinel-4 i oczywiście IABG Germany za ich pomoc na miejscu podczas testów."
W ciągu najbliższych kilku miesięcy MTG-S1 przejdzie kilka końcowych kontroli w OHB w Bremie, aby przygotować go do tymczasowego przechowywania, zanim nadejdzie czas, aby wysłać go na miejsce startu.
"Bardzo miło jest widzieć, że ten znaczący kamień milowy został osiągnięty i gratuluję wszystkim zaangażowanym zespołom. Następnym krokiem będzie Przegląd Kwalifikacji i Odbioru, który potwierdzi, że satelita jest gotowy do startu", powiedział James Champion, kierownik projektu MTG w ESA.
Misja MTG jest wynikiem współpracy pomiędzy Eumetsat i ESA.
ESA jest odpowiedzialna za rozwój i zakup satelitów MTG. Pełny system MTG opiera się na serii dwóch typów satelitów: czterech MTG-Imager i dwóch MTG-Sounder. Eumetsat definiuje wymagania systemowe, opracowuje systemy naziemne, zamawia usługi wynoszenia na orbitę, obsługuje satelity i udostępnia dane użytkownikom.
Satelity MTG-S przenoszą spektrometr światła ultrafioletowego, widzialnego i bliskiej podczerwieni misji Copernicus Sentinel-4.
Polubiłeś już tę stronę, możesz ją polubić tylko raz!
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.