Satelity mają coraz większe znaczenie dla monitorowania stanu oceanów

ESA

Oceany, odgrywające ogromną rolę w moderowaniu klimatu, mają fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania naszej planety. Zrozumienie, w jaki sposób wzrasta temperatura wody morskiej i jak oceany pochłaniają nadmiar atmosferycznego dwutlenku węgla, a także kwestii związanych z zakwaszeniem oceanów, ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia zmian klimatu i podjęcia skutecznych działań.

Najnowszy artykuł naukowy podkreśla, w jaki sposób satelity stają się coraz ważniejsze w dostarczaniu unikalnych informacji na temat zdrowia oceanów w celu kierowania wysiłkami na rzecz łagodzenia zmiany klimatu i adaptacji do niej.

Oceany pochłaniają około 90% dodatkowego ciepła w atmosferze spowodowanego emisjami gazów cieplarnianych z działalności człowieka, a także pochłaniają prawie 30% dwutlenku węgla, który pompujemy do atmosfery.

Biorąc pod uwagę kryzys klimatyczny, brzmi to jak dobra rzecz, ale w wielu miejscach procesy te prowadzą do spadku pH wody morskiej, zjawiska znanego jako zakwaszenie oceanów.

Ponadto, rosnące temperatury powierzchni morza mogą zmieniać cyrkulację oceanów i wzorce pogodowe.

Obydwie kwestie nie tylko wpływają na delikatną równowagę ekosystemów morskich, ale ostatecznie prowadzą do kaskadowych efektów, które mogą być odczuwalne na całym świecie.

Ponieważ oceany nadal się ocieplają i pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery, poprawa naszej zdolności do monitorowania chemii ocean-węglan stała się priorytetem.

Z perspektywy kosmosu satelity dostarczają kluczowych informacji, które oferują wyjątkową możliwość zbadania, w jaki sposób emisje gazów cieplarnianych i ocieplający się klimat wpływają na zdrowie naszych rozległych oceanów.

W artykule opublikowanym niedawno w czasopiśmie Earth Science Reviews podkreślono, w jaki sposób ESA wspierała kolejne projekty badawcze, które pomogły przenieść wykorzystanie danych satelitarnych z badań nad emisją dwutlenku węgla do oceanów do bycia podstawowym elementem rocznych ocen emisji dwutlenku węgla w celu kierowania polityką.

W artykule opisano, w jaki sposób w ciągu ostatnich 16 lat badania finansowane w ramach działań ESA Earth Observation Science for Society przyczyniły się do ogromnego skoku w naszej wiedzy o oceanach świata.

Jamie Shutler z University of Exeter w Wielkiej Brytanii i główny autor artykułu powiedział: "Postępy, jakie poczyniliśmy w naszej zdolności do zrozumienia i monitorowania węgla w oceanach były niesamowite, ale tak naprawdę dopiero zaczęliśmy dotykać wierzchołka góry lodowej w tym, co jest faktycznie możliwe z kosmosu.

"W artykule przedstawiono, co jeszcze można zrobić z istniejącymi satelitami i jak możemy nawet wykorzystać dane z misji, które już dawno zakończyły działalność - teraz będzie to naprawdę ekscytujące.

"Na przykład nowe "paski pH oceanu" z bieżącego projektu ESA wizualizują zmiany w zakwaszeniu oceanów skonstruowane na podstawie obserwacji z ostatnich 40 lat. Wizualizacja ta została wykorzystana podczas niedawnej konferencji klimatycznej COP28, aby podkreślić trudną sytuację oceanu i spadek pH oceanu spowodowany emisjami gazów cieplarnianych i zmianami klimatu."

Roberto Sabia, ESA Ocean Scientist, powiedział: "Jesteśmy podekscytowani, że wykorzystujemy potencjał kosmicznych danych dotyczących zasolenia, temperatury, prędkości wiatru i koloru oceanu, aby scharakteryzować przestrzenną i czasową zmienność pochłaniania dwutlenku węgla w oceanie i związanego z tym zakwaszenia oceanów.

"W ostatnich latach znaczny nacisk położono na ulepszenie algorytmów odnoszących się do zmiennych w morskim systemie węglanowym. Obecnie wysiłki są bardziej ukierunkowane na analizę współbieżnych zdarzeń złożonych, takich jak morskie fale upałów i odtlenianie, a także na zaangażowanie interesariuszy zajmujących się ochroną oceanów w pełne wykorzystanie tych zbiorów danych."

Craig Donlon z ESA dodał: "Rzeczywiście, zainicjowaliśmy badania i rozwój w ramach międzynarodowego badania oceanów powierzchniowych i dolnej atmosfery, SOLAS, w 2008 roku, a teraz mamy produkty danych, które są wykorzystywane do kierowania polityką redukcji emisji gazów cieplarnianych.

"Nie możemy nie doceniać wartości danych z misji dziedzictwa, takich jak Envisat ESA, danych z naszych obecnych misji, takich jak satelita Soil Monture i Ocean Salinity oraz z serii Copernicus Sentinel. Misje te położyły również podwaliny pod nadchodzące misje, takie jak satelity Copernicus Imaging Microwave Radiometer, CIMR, które pomogą przenieść naszą wiedzę o oceanach na wyższy poziom.

"Obecnie opracowujemy CIMR dla programu Copernicus - komponentu obserwacji Ziemi w ramach programu kosmicznego Unii Europejskiej.

"Ta nowa misja zapowiada się jako przełomowa i jest pilnie potrzebna do badania górnego oceanu i regionów polarnych przy użyciu możliwości obrazowania wieloczęstotliwościowego z wysoką wiernością radiometryczną, multipolaryzacją i wysoką rozdzielczością przestrzenną dla tej klasy instrumentów.

"W ciągu najbliższych kilku lat CIMR-A, a około sześć lat później CIMR-B, będą na orbicie przez co najmniej 15 lat, zapewniając unikalne pomiary wspierające działania na rzecz klimatu w czasie, gdy globalny ocean i regiony polarne przechodzą głębokie zmiany".

Dziękujemy za polubienie

Polubiłeś już tę stronę, możesz ją polubić tylko raz!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-02-22 15:25