Sentinel-1 i AI ujawniają, że 75% statków rybackich nie jest śledzonych

ESA

Przełomowe badanie łączące dane satelitarne i sztuczną inteligencję rzuciło nowe światło na liczbę statków na morzu. Co zaskakujące, badanie ujawnia, że około 75% światowych przemysłowych statków rybackich było wcześniej "ciemnych" dla publicznych systemów śledzenia.

Badanie, opublikowane niedawno w czasopiśmie Nature, zostało przeprowadzone przez Global Fishing Watch - organizację, która dąży do poprawy zarządzania oceanami poprzez zwiększenie przejrzystości działalności człowieka na morzu.

Nie wszystkie łodzie są prawnie zobowiązane do nadawania swojej pozycji, ale statki nieuwzględnione w publicznych systemach monitorowania, często określane jako "ciemne floty", mogą stanowić wyzwanie dla ochrony i zarządzania zasobami naturalnymi.

Dzięki wykorzystaniu pięcioletnich danych radarowych z misji Copernicus Sentinel-1 i niektórych danych optycznych z misji Copernicus Sentinel-2 wraz z informacjami GPS, naukowcy z Global Fishing Watch byli w stanie zidentyfikować statki, które nie zadeklarowały swoich pozycji.

Zastosowując następnie uczenie maszynowe do danych, naukowcy mogli stwierdzić, które z tych statków były zaangażowane w połowy.

Okres badań obejmował lata 2017-2021 i obejmował wody przybrzeżne na sześciu kontynentach, gdzie koncentruje się zdecydowana większość rybołówstwa i infrastruktury przybrzeżnej.

Znaleźli liczne ciemne statki rybackie na wielu morskich obszarach chronionych oraz wysoką koncentrację statków na wodach wielu krajów, które wcześniej wykazywały niewielką lub żadną aktywność statków w publicznych systemach monitorowania.

Okazało się również, że ponad 25% aktywności statków transportowych i energetycznych również zniknęło z systemów śledzenia.

"Nowa rewolucja przemysłowa pojawia się na naszych morzach niewykryta, aż do teraz" - powiedział David Kroodsma, dyrektor ds. badań i innowacji w Global Fishing Watch.

"Na lądzie mamy szczegółowe mapy prawie każdej drogi i budynku na naszej planecie. W przeciwieństwie do tego, wzrost w naszym oceanie był w dużej mierze ukryty przed opinią publiczną. To badanie pomaga wyeliminować martwe punkty i rzuca światło na zakres i intensywność działalności człowieka na morzu."

Fernando Paolo, starszy inżynier uczenia maszynowego w Global Fishing Watch, dodał: "Historycznie rzecz biorąc, aktywność statków była słabo udokumentowana, ograniczając nasze zrozumienie tego, w jaki sposób wykorzystywany jest największy na świecie zasób publiczny - ocean.

"Łącząc technologię kosmiczną z najnowocześniejszym uczeniem maszynowym, zmapowaliśmy nieujawnioną działalność przemysłową na morzu na niespotykaną dotąd skalę."

Publicznie dostępne dane sugerują, że Azja i Europa mają podobną liczbę statków rybackich w swoich granicach - jednak tak nie jest.

Jennifer Raynor, adiunkt ekonomii zasobów naturalnych na Uniwersytecie Wisconsin-Madison, powiedziała: "Nasze mapowanie pokazuje, że Azja dominuje. Na każde 10 statków rybackich, które znaleźliśmy na wodzie, siedem znajdowało się w Azji, podczas gdy tylko jeden w Europie."

Ujawniając ciemne statki, stworzyliśmy najbardziej kompleksowy dostępny publicznie obraz globalnego rybołówstwa przemysłowego."Jesteśmy zaskoczeni wynikami badania, nie sądzę, by ktokolwiek spodziewał się, że 75% statków na morzu nie nadaje swoich pozycji.

"Jesteśmy niezwykle dumni z przeważającej roli, jaką Sentinel-1 odegrał w tych zdumiewających wynikach.

"Misja naprawdę pokazuje, w jaki sposób zdolność radaru do obrazowania w każdych warunkach pogodowych, w dzień i w nocy, w połączeniu z jego systematycznymi i globalnymi obserwacjami, pozwala lepiej zrozumieć skalę, w jakiej ludzie wpływają na środowisko i zasoby naturalne"."

Oprócz implikacji, jakie ma to dla namierzania statków, które mogą prowadzić nielegalne połowy, wyniki te pomogą również lepiej zrozumieć gazy cieplarniane emitowane na morzu.

Badanie dotyczyło również infrastruktury morskiej, takiej jak turbiny wiatrowe i platformy wiertnicze.

W okresie badania liczba struktur naftowych wzrosła o 16%, a turbin wiatrowych ponad dwukrotnie. Do 2021 r. turbiny przewyższyły liczebnie platformy wiertnicze. Chińska morska energia wiatrowa odnotowała najbardziej uderzający wzrost, zwiększając się dziewięciokrotnie w latach 2017-2021.

Jest to ważne, aby pomóc zrozumieć wpływ i trendy rozwojowe.

Dziękujemy za polubienie

Ta strona została już polubiona, możesz ją polubić tylko raz!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-01-24 10:54