Sentinel-2C przybywa do Gujany Francuskiej

ESA

Satelita Sentinel-2C, trzeci satelita Sentinel-2 programu Copernicus, przybył do europejskiego portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej, aby wystartować we wrześniu na ostatniej rakiecie Vega. Sentinel-2C, podobnie jak jego poprzednicy, będzie nadal dostarczał wysokiej jakości dane dla programu Copernicus - komponentu obserwacji Ziemi w ramach unijnego programu kosmicznego.

Po transporcie drogowym z zakładów Airbus we Friedrichshafen do Bremy w dniu 2 lipca, Sentinel-2C został wysłany w dniu 4 lipca na kultowym Canopée - pierwszym kontenerowcu wspomaganym żaglami. Po dwutygodniowej podróży bezpiecznie dotarł na miejsce i przejdzie teraz serię testów przedstartowych, aby przygotować się do startu.

Constantin Mavrocordatos, kierownik projektu Sentinel-2 w ESA, powiedział: "Jestem niezwykle dumny z zespołu Sentinel-2. Ich poświęcenie i elastyczność pozwoliły nam dostosować się do dostępnych slotów rakiety nośnej i osiągnąć ten kluczowy kamień milowy na czas.

"Sentinel-2 odniósł ogromny sukces, poświęcając się obserwacji obszarów lądowych i przybrzeżnych. Dzięki Sentinel-2C, a później Sentinel-2D, będziemy mogli służyć społeczności użytkowników i naukowcom przez co najmniej kolejną dekadę, zapewniając narzędzia do ścisłego monitorowania naszego środowiska i pomagając decydentom w podejmowaniu świadomych działań."

Misja Copernicus Sentinel-2 opiera się na konstelacji dwóch identycznych satelitów, Sentinel-2A (wystrzelony w 2015 r.) i Sentinel-2B (wystrzelony w 2017 r.), latających na tej samej orbicie, ale oddalonych od siebie o 180° w celu optymalizacji zasięgu i czasu rewizyty.

Satelita przenosi wielospektralny obraz o wysokiej rozdzielczości i będzie generował obrazy optyczne od widzialnego do krótkofalowego podczerwonego obszaru widma elektromagnetycznego. Z wysokości 786 km satelita zapewni ciągłe obrazy w 13 pasmach spektralnych o rozdzielczości 10, 20 i 60 m i wyjątkowo dużej szerokości pokosu wynoszącej 290 km.

Dane zebrane przez Sentinel-2 są obecnie wykorzystywane w szerokim zakresie zastosowań, w tym w rolnictwie precyzyjnym, monitorowaniu jakości wody, zarządzaniu klęskami żywiołowymi i wykrywaniu emisji metanu.

Sentinel-2 dostarcza szczególnie przydatnych informacji do monitorowania naturalnych ekosystemów, ponieważ może na przykład rozróżniać różne typy roślinności i oferuje dane na temat zmiennych biofizycznych, takich jak wskaźnik powierzchni liści, zawartość chlorofilu ołowiu i zawartość wody w liściach.

Po umieszczeniu na orbicie Sentinel-2C zastąpi swojego poprzednika, Sentinel-2A, podczas gdy Sentinel-2D zastąpi później Sentinel-2B. Wraz z satelitą Sentinel-2 Next Generation zapewnią one ciągłość danych po 2035 r.

Ta strona została już polubiona, można ją polubić tylko raz!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-07-22 10:28