Sentinel-2C zamknięty w owiewce rakiety Vega

ESA

W związku z trwającymi przygotowaniami do wystrzelenia satelity Sentinel-2C firmy Copernicus w dniu 4 września, zespół w europejskim porcie kosmicznym w Kourou w Gujanie Francuskiej pożegnał swojego cennego satelitę, który został zamknięty w owiewce rakiety Vega.

Po znalezieniu się na orbicie, Sentinel-2C będzie dostarczał obrazy o wysokiej rozdzielczości do szerokiego zakresu zastosowań, w tym monitorowania lądu, wody i atmosfery, tak jak obecnie dostarczają Sentinel-2A i Sentinel-2B.

Od czasu przybycia do kosmodromu w lipcu, Sentinel-2C przechodził wszystko, czego potrzeba, aby przygotować go do startu. Obejmuje to ogromną liczbę dokładnych kontroli, aby upewnić się, że wszystkie jego komponenty są w dobrym stanie, niebezpieczne zadanie załadowania satelity ponad 130 kg lotnego paliwa i dopasowanie satelity Vega do adaptera startowego.

A teraz zespoły zamknęły satelitę w owiewce rakiety. Oprócz tego, że jest to znaczący kamień milowy na drodze do startu, jest to również nieco emocjonalne, ponieważ sam satelita nie będzie już widziany.

Menedżer kampanii startowej Sentinel-2C w ESA, Patricia Lopez, powiedziała: "Kampania przygotowująca Sentinel-2C do startu przebiegła wyjątkowo dobrze, a to dzięki ciężkiej pracy wszystkich zaangażowanych zespołów. Rzeczywiście, hermetyzacja jest ważnym kamieniem milowym i chociaż jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że osiągnęliśmy ten punkt, nadszedł również czas, abyśmy się pożegnali.

"Przez bardzo krótki czas przed zamknięciem owiewki, szczęśliwcy, którzy tu byli, mogli zobaczyć satelitę jak nigdy dotąd, ubranego w konfigurację lotną i wyglądającego jak cenny klejnot, który teraz będziemy bezpiecznie przechowywać do momentu wystrzelenia."Oczywiście prawdziwe pożegnanie nastąpi już za niecałe dwa tygodnie - start zaplanowano na 3 września o 22:50 czasu lokalnego w Kourou, czyli 4 września o 03:50 czasu środkowoeuropejskiego - na co wszyscy z niecierpliwością czekamy."

Jak sama nazwa wskazuje, Sentinel-2C jest trzecim satelitą z serii Sentinel-2. Po umieszczeniu na orbicie zastąpi on swojego poprzednika, Sentinel-2A, który został wystrzelony w 2015 roku. Później Sentinel-2D zastąpi Sentinel-2B.

To wszystko zapewnia ciągłość obrazów dla Copernicus Services i nie tylko.

Misja zapewnia obrazy optyczne o wysokiej rozdzielczości dla szerokiego zakresu zastosowań, w tym monitorowania lądu, wody i atmosfery. Misja opiera się na konstelacji dwóch identycznych satelitów lecących na tej samej orbicie, ale oddalonych od siebie o 180°.

Każdy z satelitów posiada wielospektralny przetwornik obrazu o wysokiej rozdzielczości, który generuje obrazy optyczne w widzialnej, bliskiej podczerwieni i krótkiej podczerwieni części widma elektromagnetycznego. Z wysokości 786 km zapewniają ciągłe obrazowanie w 13 pasmach spektralnych o rozdzielczości 10 m, 20 m i 60 m, z dużą szerokością pokosu wynoszącą 290 km.

Sentinel-2C zostanie wyniesiony na orbitę na rakiecie Vega - w rzeczywistości ostatniej rakiecie tego typu. Vega zostanie zastąpiona przez nową Vega-C.

Polubiłeś już tę stronę, możesz ją polubić tylko raz!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-08-23 12:29