Sok przekierowany na Wenus podczas pierwszego przelotu Księżyca nad Ziemią

ESA

Należąca do ESA sonda Jupiter Icy Moons Explorer (Juice) pomyślnie zakończyła pierwszy na świecie przelot Księżyc-Ziemia, wykorzystując grawitację Ziemi do wysłania jej w kierunku Wenus, na skróty do Jowisza przez wewnętrzny Układ Słoneczny.

Najbliższe zbliżenie do Księżyca nastąpiło o 23:15 CEST (21:15 UTC) 19 sierpnia, prowadząc Juice do najbliższego zbliżenia do Ziemi nieco ponad 24 godziny później o 23:56 CEST (21:56 UTC) 20 sierpnia.

Podczas gdy Juice leciał zaledwie 6840 km nad Azją Południowo-Wschodnią i Oceanem Spokojnym, wykonał serię zdjęć za pomocą pokładowych kamer monitorujących i zebrał dane naukowe za pomocą ośmiu z dziesięciu instrumentów.

"Przelot z asystą grawitacyjną był bezbłędny, wszystko poszło bez zarzutu i byliśmy podekscytowani, widząc Juice wracającą tak blisko Ziemi" - mówi Ignacio Tanco, kierownik operacyjny misji.

Celem przelotu była zmiana trasy Juice w przestrzeni kosmicznej, wykorzystując grawitację najpierw Księżyca, a następnie Ziemi do zmiany prędkości i kierunku statku kosmicznego.

Przelot nad Księżycem zwiększył prędkość Juice o 0,9 km/s względem Słońca, kierując Juice w stronę Ziemi. Przelot przez Ziemię zmniejszył prędkość Juice o 4,8 km/s względem Słońca, kierując Juice na nową trajektorię w kierunku Wenus. Ogólnie rzecz biorąc, przelot Księżyc-Ziemia odchylił Juice o kąt 100° w porównaniu do jego ścieżki przed przelotem.

Nieodłącznie ryzykowny przelot wymagał ultra-precyzyjnej nawigacji w czasie rzeczywistym, ale oszczędził misji około 100-150 kg paliwa. W ciągu miesiąca poprzedzającego przelot operatorzy statku kosmicznego dawali Juice'owi niewielkie wskazówki, aby ustawić go na dokładnie właściwej trajektorii podejścia. Następnie śledzili Juice 24/7 w dniach 17-22 sierpnia.

Dzięki bezbłędnemu wystrzeleniu Ariane 5 w kwietniu 2023 r., Juice ma trochę dodatkowego paliwa w swoich zbiornikach, aby zbliżyć się do księżyca Jowisza Ganimedesa bliżej niż pierwotnie planowano. Sukces przelotu Księżyc-Ziemia zabezpieczył tę dodatkową naukę.

"Dzięki bardzo precyzyjnej nawigacji zespołu ESA ds. dynamiki lotu, udało nam się wykorzystać tylko niewielką część paliwa zarezerwowanego na ten przelot. To zwiększy marginesy, które zachowujemy na deszczowy dzień lub na przedłużenie misji naukowej po dotarciu do Jowisza" - dodaje Ignacio.

Podczas gdy głównym celem była zmiana trajektorii Juice'a, przelot Księżyc-Ziemia stanowił również okazję do przetestowania instrumentów naukowych Juice'a w kosmosie, z dziesięcioma włączonymi podczas przelotu przez Księżyc i ośmioma włączonymi podczas przelotu przez Ziemię.

Spodziewamy się opublikować obrazy i widma zebrane przez niektóre instrumenty Juice w ciągu najbliższych tygodni, gdy zostaną one przesłane ze statku kosmicznego i ocenione przez naukowców zajmujących się instrumentami. Obejmuje to obrazy o wysokiej rozdzielczości Księżyca i Ziemi z kamery naukowej Juice, JANUS.

"Czas i miejsce tego podwójnego przelotu pozwala nam dokładnie zbadać zachowanie instrumentów Juice" - wyjaśnia Claire Vallat, naukowiec operacyjny Juice.

"Dzieje się to na tyle wcześnie w podróży Juice, że możemy wykorzystać dane do przygotowania instrumentów do przybycia na Jowisza. A biorąc pod uwagę, jak dobrze znamy właściwości fizyczne Ziemi, Księżyca i otaczającego środowiska kosmicznego, jest to również idealna lokalizacja, aby zrozumieć, jak instrumenty reagują na prawdziwy cel."

Ten przelot Księżyc-Ziemia w rzeczywistości zmniejszył energię Juice, przekierowując go na spotkanie z Wenus w sierpniu 2025 roku. Ten przelot przez Wenus zwiększy energię Juice'a z powrotem w kierunku Ziemi; statek kosmiczny ponownie przeleci obok naszej rodzimej planety we wrześniu 2026 r. i styczniu 2029 r., uzyskując dwa kolejne wzmocnienia przed przybyciem do Jowisza w lipcu 2031 r.

Aby uzyskać więcej informacji na temat przelotu Juice'a Księżyc-Ziemia, w tym dlaczego i w jaki sposób używamy przelotów wspomaganych grawitacyjnie, aby dotrzeć do wewnętrznego i zewnętrznego Układu Słonecznego, zobacz przelot Juice'a Księżyc-Ziemia: wszystko, co musisz wiedzieć.

Zagłęb się w historię przelotu Juice'a przez Księżyc i Ziemię na naszym blogu Rocket Science.

Śledź @ESA_Juice na X, aby uzyskać najnowsze informacje o misji.

Przeżyj przelot przez Księżyc dzięki transmisji na żywo ESA, w tym Q&A z ekspertami misji, na kanale YouTube ESA.

O Juice

ESA's Jupiter Icy Moons Explorer, "Juice", to kolejna śmiała misja ludzkości do zewnętrznego Układu Słonecznego. Przeprowadzi ona szczegółowe obserwacje gazowego giganta Jowisza i jego trzech dużych księżyców oceanicznych - Ganimedesa, Kallisto i Europy. Ta ambitna misja scharakteryzuje te księżyce za pomocą potężnego zestawu instrumentów teledetekcyjnych, geofizycznych i in situ, aby dowiedzieć się więcej o tych fascynujących miejscach jako potencjalnych siedliskach życia w przeszłości lub obecnie.

Juice będzie dogłębnie monitorować złożone środowisko magnetyczne, radiacyjne i plazmowe Jowisza oraz jego wzajemne oddziaływanie z księżycami, badając system Jowisza jako archetyp dla systemów gazowych gigantów w całym Wszechświecie.

Juice wystartował na rakiecie Ariane 5 z europejskiego kosmodromu w Kourou w kwietniu 2023 roku. Czeka go ośmioletni rejs z przelotami nad Ziemią i Wenus w celu dotarcia do Jowisza. Podczas okrążania Jowisza wykona 35 przelotów nad trzema dużymi księżycami, po czym zmieni orbitę na Ganimedesa.

Juice to misja pod kierownictwem ESA z udziałem NASA, JAXA i Izraelskiej Agencji Kosmicznej. Jest to pierwsza misja dużej klasy w programie ESA Cosmic Vision.

Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt z ESA Media Relations:

Polubiłeś już tę stronę, możesz ją polubić tylko raz!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-08-21 11:54