Stacje ESA wspierają trzy misje księżycowe w 2024 r.

ESA

Wszystkiego najlepszego z okazji Międzynarodowego Dnia Księżyca!

Sieć stacji łączności satelitarnej ESA - Estrack - kontynuuje łączność między Ziemią a Księżycem w 2024 roku. Stacje ESA wspierają w tym roku trzech nowych i powracających partnerów: jedna z nich przeniosła pierwszy instrument naukowy ESA na powierzchnię Księżyca, a inna rozmieści pierwszy łazik księżycowy wyprodukowany w Europie.

Misja Intuitive Machines IM-1, będąca częścią inicjatywy NASA Commercial Lunar Payload Services, stała się pierwszym prywatnym przedsięwzięciem, które miękko wylądowało na Księżycu 22 lutego 2024 roku.

Norweska firma Kongsberg Satellite Services (KSAT) zapewniła usługi komunikacyjne, które połączyły statek kosmiczny z kontrolą misji Intuitive Machines na Ziemi.

KSAT zapewnił wsparcie z pięciu anten własnych i partnerskich, z których jedną była 15-metrowa antena ESA w Kourou w Gujanie Francuskiej. Stacja Kourou zapewniła pięć sesji wsparcia dla IM-1: trzy krótko po starcie, jedną podczas podejścia do Księżyca i jedną w celu przesłania danych zebranych na powierzchni Księżyca.

"Wspieranie misji IM-1 było dla nas cennym doświadczeniem" - mówi Adrian Segura Cabrera, inżynier operacji naziemnych ESA. "Stacja Kourou jest zaangażowana w coraz większą liczbę i różnorodność misji księżycowych, a ta aktywność pokazała naszą zdolność do wspierania nowej generacji eksploracji Księżyca."

Stacja Kourou była również odpowiedzialna za odbiór pierwszych sygnałów z chińskiej misji zwrotu próbek księżycowych Chang'e-6 po jej wystrzeleniu 3 maja. Sygnały te zostały wykorzystane przez operatorów statku kosmicznego do określenia jego dokładnej lokalizacji i zweryfikowania jego stanu zdrowia po mechanicznym stresie związanym ze startem.

Misja Chang'e-6 niosła ze sobą szereg europejskich ładunków, w tym pierwszy instrument naukowy ESA działający na powierzchni Księżyca.

Ujemne jony na powierzchni Księżyca, zbudowane dla ESA przez Szwedzki Instytut Fizyki Kosmicznej, po raz pierwszy z powodzeniem wykryły obecność jonów ujemnych na powierzchni Księżyca.

W dniu 25 czerwca Chang'e-6 zwrócił prawie dwa kilogramy próbek z odległej strony Księżyca. ESA śledziła moduł powrotny podczas jego podejścia za pomocą stacji Maspalomas, obsługiwanej przez hiszpański Instituto Nacional de Tecnica Aerospacial jako część rozszerzonej sieci Estrack.

Śledzenie modułu na krótko przed jego ponownym wejściem w atmosferę z dużą prędkością wymagało bardzo precyzyjnych operacji antenowych i pomogło zespołowi Chang'e-6 przewidzieć, gdzie i kiedy wyląduje kapsuła z próbkami.

Pod koniec tego roku japońska firma ispace zajmująca się eksploracją Księżyca rozpocznie misję HAKUTO-R 2. Firma będzie polegać na stacjach naziemnych ESA w celu utrzymania kontaktu ze statkiem kosmicznym.

"Zakończyliśmy nasze testy walidacyjne i jesteśmy gotowi do zapewnienia wsparcia w zakresie śledzenia i komunikacji od startu do lądowania i podczas operacji na powierzchni", mówi Gerhard Billig, kierownik ds. usług w centrum operacyjnym misji ESOC ESA w Niemczech.

Lądownik misji 2, zwany RESILIENCE, będzie przewoził lekki, wykonany z włókna węglowego łazik księżycowy opracowany w Europie i współfinansowany przez luksemburski program LuxIMPULSE w ramach kontraktu ESA. Łazik zademonstruje technologię zbierania próbek księżycowych w ramach projektu realizowanego przez ispace EUROPE S.A. dla NASA.

ispace Europe została założona w Luksemburgu w 2017 roku i służy jako główny punkt kontaktowy ispace z ESA.

Polubiłeś już tę stronę, możesz ją polubić tylko raz!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-07-19 15:48