Start załogowej misji testowej Boeinga Starliner: sukces!

Canadian Space Agency

W dniu 5 czerwca 2024 r. statek kosmiczny Boeing CST-100 Starliner wystartował z Florydy na pokładzie rakiety United Launch Alliance Atlas V w celu przeprowadzenia testu lotu załogowego, przenosząc astronautów NASA Butcha Wilmore'a i Suni Williams na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). (Kredyt: NASA/Joel Kowsky)

2024-06-05

Dzisiaj załogowa misja statku kosmicznego Starliner firmy Boeing z powodzeniem wystartowała na ISS z Joshuą Kutrykiem z Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej jako kapitanem podczas wznoszenia i wprowadzania na orbitę oraz z astronautami NASA Butchem Wilmore'em i Suni Williams na pokładzie. Załoga wystartowała na pokładzie statku kosmicznego CST-100 Starliner z Cape Canaveral Space Force Station na Florydzie 5 czerwca o 10:52 ET, a jutro ma autonomicznie zadokować do ISS.

Butch Wilmore i Suni Williams będą mieszkać i pracować przez około tydzień na pokładzie ISS wraz z załogą Ekspedycji 71 przed powrotem na Ziemię. Podczas pobytu w kosmosie będą przeprowadzać testy różnych systemów i zbierać dane. Informacje te będą niezbędne do certyfikacji statku kosmicznego jako operacyjnego systemu załogowego do długotrwałych misji rotacyjnych na ISS.

Zaplanowany na 2025 r. Starliner-1 będzie pierwszą misją operacyjną statku kosmicznego CST-100 Starliner firmy Boeing, a Joshua Kutryk stanie się pierwszym kanadyjskim astronautą, który będzie częścią komercyjnego programu załogowego NASA.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-06-18 01:12