Studium przypadku: EarthCARE

Artystyczny obraz misji EarthCARE. Źródło: ESA/ATG Medialab

EarthCARE (Earth Clouds, Aerosols and Radiation Explorer) to wspólna europejsko-japońska misja, która ma zostać uruchomiona w maju 2024 r., przy znacznym zaangażowaniu Wielkiej Brytanii.

Misja powinna doprowadzić do bardziej wiarygodnych prognoz klimatycznych i lepszych prognoz pogody.

EarthCARE jest opracowywany przez Europejską Agencję Kosmiczną we współpracy z JAXA, Japońską Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, i będzie odpowiedzią na potrzebę lepszego zrozumienia interakcji między chmurami, procesami radiacyjnymi i aerozolowymi (drobnymi cząstkami), które odgrywają rolę w regulacji klimatu.

Satelita EarthCARE jest szóstą misją Earth Explorer w ramach programu ESA Living Planet Programme. Earth Explorers to skoncentrowane misje badawcze poświęcone konkretnym aspektom środowiska naszej planety, zawierające na pokładzie najnowocześniejsze technologie, z ogólnym naciskiem na lepsze poznanie interakcji między komponentami i wpływu działalności człowieka na procesy naturalne.

Aerozole kontrolują właściwości chmur, podczas gdy chmury kontrolują produkcję deszczu, a konwekcja wpływa na wilgotność stratosfery. Obserwacje EarthCARE doprowadzą do bardziej wiarygodnych prognoz klimatycznych i lepszych prognoz pogody.

W dniu 27 maja 2008 roku Europejska Agencja Kosmiczna i Astrium GmbH podpisały kontrakt o wartości 263 milionów euro na dostarczenie satelity EarthCARE, przy czym Astrium GmbH odpowiada za projekt, rozwój i integrację satelity.

EarthCARE został zaprojektowany z myślą o konkretnych celach naukowych, jakimi są pomiary interakcji chmur, aerozoli i promieniowania, tak aby można je było uwzględnić w modelach klimatycznych i numerycznych prognozach pogody.

Satelita zostanie wystrzelony na rakiecie Falcon 9 z bazy lotniczej Vandenburg w USA. Start planowany jest na koniec maja 2024 r.

Ilustracja przedstawiająca EarthCARE zbierającego dane. Źródło: ESA/ATG Medialab

EarthCARE będzie wykorzystywać wysokowydajną technologię lidarową i radarową, która nigdy wcześniej nie była latana w kosmosie, w celu dostarczenia bezprecedensowych zestawów danych, które pozwolą naukowcom zbadać związek chmur, aerozoli i promieniowania na poziomach dokładności, które znacznie poprawią nasze zrozumienie tych wysoce zmiennych parametrów.

Satelita będzie ważył około 1,7 tony i będzie zawierał 4 instrumenty: Lidar Atmosferyczny, Szerokopasmowy Radiometr i Wielospektralny Imager opracowany przez ESA oraz Radar Profilowania Chmur opracowany przez JAXA.

ATLID (Atmospheric Lidar) i CPR (Cloud Profiling Radar) zapewnią pionowe profile struktur chmur i aerozoli.

Wielospektralny imager (MSI) umożliwi rozróżnienie różnych typów chmur i aerozoli oraz zapewni meteorologiczne/optyczne ramy aktywnie próbkowanych profili.

Radiometr szerokopasmowy (BBR) zapewni szerokopasmowe promieniowanie w górnej części atmosfery, które posłuży jako test spójności pobierania właściwości radiacyjnych chmur z aktywnych instrumentów.

Airbus Defence and Space UK był odpowiedzialny za pełną platformę bazową satelity jako część głównego zespołu.

Thomas Keating zaprojektował i zbudował quasi-optyczny multiplekser i zasilanie anteny dla Cloud Pulse Radar JAXA za pośrednictwem Airbus, zapewniając schemat monitorowania mocy w celu śledzenia poziomów mocy transmitowanych przez lampę mikrofalową EIK 94 GHz.

Surrey Satellite Technology (SSTL) dostarcza instrument MSI, który obejmuje kamerę VNS (obejmującą pasma widzialne, bliskiej podczerwieni i podczerwieni), a także kamerę obejmującą pasmo termicznej podczerwieni.

Jednostka kontrolna instrumentu MSI znajduje się we wnętrzu satelity i jest opracowywana przez Thales Alenia Space UK (TAS UK).

TAS UK dostarczy również instrument radiometru szerokopasmowego, podczas gdy RAL Space dostarczył zespół teleskopu radiometru szerokopasmowego. Teledyne e2V była odpowiedzialna za detektory w instrumencie ATLID.

GMV-UK, Telespazio UK i CGI UK są zaangażowane w działania związane z segmentem naziemnym, podczas gdy CGI wyprodukowało oprogramowanie pokładowe dla instrumentów ATLID, MSI i BBR.

Po uruchomieniu przewiduje się, że wiele brytyjskich uniwersytetów będzie zaangażowanych w walidację danych uzyskanych z EarthCARE.

Dowiedz się więcej o EarthCARE ze strony ESA.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-05-13 19:27