Studium przypadku: MicroCarb
Artystyczna impresja Microcarb. Kredyt: CNES.
Zrozumienie zachowania i dynamiki gazów cieplarnianych w atmosferze ziemskiej oraz procesów, w których są one wytwarzane i pochłaniane, jest kluczową częścią zrozumienia naszego zmieniającego się klimatu.
MicroCarb to pierwsza europejska misja mająca na celu scharakteryzowanie strumieni gazów cieplarnianych na powierzchni Ziemi i zmierzenie, ile węgla jest pochłaniane przez oceany i lasy, główne pochłaniacze na naszej planecie.
Dołączając do pracy poprzednich misji CO2, Microcarb stanie się częścią międzynarodowej sieci satelitów monitorujących gazy cieplarniane i zbierze bardziej precyzyjne dane na temat emisji CO2 niż kiedykolwiek wcześniej. Poprawi to nasze zrozumienie i zdolność monitorowania naturalnego cyklu węglowego i emisji pochodzących z działalności człowieka. Microcarb będzie również monitorować międzynarodowe postępy w realizacji porozumienia paryskiego w celu ograniczenia globalnego ocieplenia powierzchni Ziemi i pozwoli nam określić, ile węgla jest pochłaniane przez procesy naturalne, a ile jest emitowane przez działalność człowieka.
Microcarb's city-scan observing capability map atmospheric CO2 over cities, providing insights for cities to incorporate sustainability into their urban planning.
Monitorowanie danych dotyczących gazów cieplarnianych pozwoli nam przewidzieć, w jaki sposób ekosystemy, siedliska i społeczeństwa zareagują na zmiany klimatu, a także zapewni wgląd w to, jak łagodzić i minimalizować szkody.
W dniu 2 lutego 2024 r. ogłoszono, że Microcarb jest gotowy do wystrzelenia. Ukończony satelita został dostarczony przez Thales Alenia Space UK (TAS UK) do Francuskiej Agencji Kosmicznej, CNES, gdzie oczekuje na wysyłkę na orbitę.
Oczekuje się, że wystrzelenie nastąpi nie wcześniej niż w 2025 roku.
Po wystrzeleniu Microcarb będzie orbitował na wysokości 650 km i będzie powtarzał swój cykl obserwacji i pomiarów co 21 dni.
Naniesie spektrometr podczerwieni, który będzie mierzył stężenia O2 i CO2 w 4 różnych pasmach widmowych światła słonecznego odbitego od Ziemi: 0,76 ?m, 1,27 ?m, 1,6 ?m i 2 ?m.
Stopień precyzji spektrometru podczerwieni będzie niezwykle wysoki. Pomiary stężenia CO2 będą rzędu 1ppm (część na milion), przy rozmiarze piksela 4,5x9km. Tryb skanowania miasta będzie miał rozdzielczość 2x2km2.
MicroCarb będzie również pobierał fluorescencję indukowaną promieniowaniem słonecznym (SIF), która dostarczy danych na temat aktywności fotosyntetycznej i wzbogaci dane z obserwacji CO2 na temat pochłaniaczy dwutlenku węgla.
Wielka Brytania odgrywa szereg ról, począwszy od montażu i testowania satelity, algorytmów segmentu naziemnego, a skończywszy na przewodzeniu brytyjskim naukowcom w Mission Advisory Group.
Wielka Brytania jest zaangażowana w montaż, integrację i testowanie satelity, projektowanie i budowę kluczowych części, gromadzenie danych, rozwój algorytmów i przygotowanie misji naukowej.
Brytyjska Agencja Kosmiczna zainwestowała w misję 13,9 miliona funtów, zabezpieczając następującą brytyjską wiedzę specjalistyczną:
National Physical Laboratory (NPL) dostarczyło naziemny obiekt kalibracyjny zgodny z SI, aby przetestować jego wydajność przed startem. Paul Green z NPL opracował algorytmy i wskaźniki jakości wraz z zespołem MicroCarb.
Thales Alenia Space UK (TAS UK) kończy montaż, integrację i testy w STFC RAL Space w Harwell, Oxfordshire.
STFC RAL Space zaprojektowało system naprowadzania i kalibracji, umożliwiając MicroCarb wykonywanie pomiarów w określonych lokalizacjach.
GMV UK projektuje, wdraża i zapewnia jakość algorytmów i procesorów operacyjnych dla kilku produktów danych CO2.
Profesor Paul Palmer z Narodowego Centrum Obserwacji Ziemi (NCEO) i Uniwersytetu w Edynburgu przełoży obserwacje CO2 MicroCarb na mapy pokazujące absorpcję i emisję dwutlenku węgla.
Dr Rob Parker jest częścią zespołu NCEO dostarczającego algorytm pobierania fluorescencji indukowanej promieniowaniem słonecznym, oparty na wiedzy specjalistycznej z Uniwersytetu w Leicester.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.