Sztuczna inteligencja w obserwacji Ziemi: siła na rzecz dobra

ESA

Nadchodzące uruchomienie misji ?sat-2 jest doskonałym przykładem pionierskiej pracy, jaką ESA wykonuje w dziedzinie sztucznej inteligencji w obserwacji Ziemi.

Ale jeśli chodzi o sztuczną inteligencję, nadzieje i obawy obfitują w równym stopniu. W tym wywiadzie Rochelle Schneider z ESA wyjaśnia, w jaki sposób ta transformacyjna technologia poprawia dostęp do kluczowych informacji o stanie i przyszłości naszej planety.

Sukces generatywnych narzędzi AI, takich jak ChatGPT, przyniósł ze sobą nowe pytania o to, co nas czeka, jeśli moc i możliwości AI będą nadal rosły.

Na szczęście konferencje takie jak AI For Good, w których ESA często uczestniczy, pokazują, że zamiast szkodzić, sztuczna inteligencja ma bardzo pozytywny wpływ na społeczeństwo i zrównoważony rozwój.

Jako ekspert w dziedzinie uczenia maszynowego, ESA ?-lab AI Applications Lead Rochelle Schneider jest dobrze przygotowana do wyjaśnienia, dlaczego sztuczna inteligencja jest siłą na rzecz dobra w obserwacji Ziemi. Rochelle ma bogate doświadczenie w pozyskiwaniu istotnych informacji z danych z obserwacji Ziemi z korzyścią dla zapobiegania chorobom i rozwoju dzieci.

AI wykorzystuje komputery i maszyny do pracy za nas w wykonywaniu wysoce powtarzalnych zadań lub funkcji, które można zautomatyzować. Pozwala nam to pracować wydajniej i skoncentrować się na tych czynnościach, które wymagają niezastąpionych ludzkich ról, takich jak inteligencja emocjonalna, relacje międzyludzkie i intuicja.

Cóż, sztuczna inteligencja niewątpliwie zmieni społeczeństwo, ale stworzy to niezliczone możliwości dla nowych karier. Powinniśmy zatem postrzegać sztuczną inteligencję jako narzędzie ułatwiające lub zwiększające ludzkie umiejętności i zadania, a nie coś, co zastąpi nas na rynku pracy.

Musimy zachęcać kolejne pokolenie profesjonalistów do czerpania korzyści z pracy z technologiami sztucznej inteligencji. Na przykład w ESA, w dziedzinie obserwacji Ziemi, uczymy młodych naukowców i inżynierów wykorzystywania narzędzi uczenia maszynowego w ramach ich rozumienia danych i ich przetwarzania.

Obserwacja Ziemi jest ogromnie wspomagana przez sztuczną inteligencję. Kilka satelitów ma obecnie na pokładzie komputery ze sztuczną inteligencją do filtrowania i przetwarzania danych, a poniżej znajduje się wiele aplikacji, które wykorzystują sztuczną inteligencję do tworzenia krytycznych informacji dla użytkowników końcowych.

Wizja komputerowa doskonale ilustruje wkład sztucznej inteligencji. Wyodrębniamy wiele cech ze zdjęć satelitarnych, takich jak roślinność lub kopalnie węgla, i chociaż komputery robią to od jakiegoś czasu, tradycyjnie używają stałych algorytmów lub modeli do wykrywania wymaganych obiektów.

Dzięki sztucznej inteligencji model stale ewoluuje i uczy się w miarę napływu nowych danych, a to zmienia zasady gry pod względem naszej potrzeby automatycznego wykrywania. Każdego dnia generowane są ogromne ilości danych z obserwacji Ziemi, więc automatyzacja dzięki sztucznej inteligencji jest istotną pomocą w monitorowaniu Ziemi.

Na przykład w projekcie Child Connectivity, który ESA realizuje z firmą Giga, oceniamy dostęp młodych ludzi do Internetu. W ramach tego projektu używamy algorytmów sztucznej inteligencji do rozpoznawania budynków szkolnych z danych Copernicus Sentinel-2, a w samej Brazylii byliśmy w stanie zidentyfikować 65 000 szkół, które zostały nieprawidłowo zlokalizowane w bazie danych UNICEF.

Obszar przewidywania również staje się coraz ważniejszy. W innej dużej inicjatywie z UNICEF, nasze modele AI oparte na danych klimatycznych były w stanie prognozować wybuchy gorączki denga z miesięcznym wyprzedzeniem.

Nastąpił gwałtowny wzrost w komercyjnej obserwacji Ziemi i tutaj również AI odgrywa znaczącą rolę. W ostatnich latach powstało wiele firm w Europie, z których wiele jest wspieranych przez program ESA InCubed.

Przedsiębiorstwa te wykorzystują oparte na sztucznej inteligencji dostosowywanie danych satelitarnych dla swoich klientów, dostarczając informacje w czasie rzeczywistym departamentom rządowym, agencjom reagowania na katastrofy i podmiotom przemysłowym, takim jak ubezpieczyciele.

Niedługo uruchomiony ?sat-2 posiada wbudowaną sztuczną inteligencję do przetwarzania obrazów z kamery wielospektralnej. Na satelicie znajdują się już aplikacje sztucznej inteligencji, które eliminują chmury z obrazów, tworzą mapy ulic i wykrywają transport, ale ?sat-2 ma również możliwość przesyłania i uruchamiania aplikacji w kosmosie przez firmy komercyjne.

Oczekujemy, że ?sat-2 i inne satelity z wbudowaną sztuczną inteligencją wygenerują wiele nowych modeli biznesowych i możliwości komercyjnych, nawet dla firm spoza branży kosmicznej.

Myślę, że we wszystkich dziedzinach życia zobaczymy, jak sztuczna inteligencja łączy się z wieloma innymi nowymi technologiami. Na przykład w obserwacji Ziemi pracujemy obecnie nad Destination Earth, cyfrowym bliźniakiem planety opartym na sztucznej inteligencji, który będzie monitorował skutki działalności człowieka i przyrody oraz przewidywał ekstremalne wydarzenia.

Jeśli pomyślimy o dalszym kroku, możemy wyobrazić sobie cyfrowego bliźniaka Ziemi w metaverse, wciągające doświadczenie zapewniające ulepszone interakcje i symulacje za pośrednictwem Rozszerzonej Rzeczywistości - połączenia rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej.

Ogólnie rzecz biorąc, narzędzia sztucznej inteligencji będą w coraz większym stopniu wchodzić do głównego nurtu operacji ESA i działań związanych z obserwacją Ziemi, znacznie zwiększając nasze wysiłki na rzecz ekologicznego i zrównoważonego społeczeństwa, dostarczając nam bardziej wnikliwych informacji do podejmowania decyzji i niezbędnego zarządzania planetą.

Polubiłeś już tę stronę, możesz ją polubić tylko raz!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-05-09 13:28