Testy załogowe Boeinga NASA w obliczu kolejnej okazji do startu

NASA

Zespoły NASA, Boeinga i ULA (United Launch Alliance) kontynuują prace nad pozostałymi otwartymi zadaniami w ramach przygotowań do testu lotu załogowego Boeinga na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W dniu 11 maja zespół ULA z powodzeniem wymienił zawór regulacji ciśnienia w zbiorniku ciekłego tlenu na górnym stopniu rakiety Atlas V Centaur. Zespół przeprowadził również ponowne zwiększanie ciśnienia i czyszczenie systemu, a następnie przetestował nowy zawór, który działał normalnie.

Zespoły Starlinera pracują nad rozwiązaniem niewielkiego wycieku helu wykrytego w module serwisowym statku kosmicznego, który znajduje się na kołnierzu pojedynczego pędnika systemu kontroli reakcji. Hel jest używany w systemach pędników statków kosmicznych, aby umożliwić ich odpalenie i nie jest łatwopalny ani toksyczny. NASA i Boeing opracowują testy statków kosmicznych i rozwiązania operacyjne, aby rozwiązać ten problem. W ramach testów Boeing doprowadzi układ napędowy do ciśnienia lotu, tak jak ma to miejsce przed startem, a następnie pozwoli systemowi helowemu na naturalne odpowietrzenie, aby zweryfikować istniejące dane i wzmocnić uzasadnienie lotu. Zespoły misji zakończyły również dokładny przegląd danych z próby startu z 6 maja i nie śledzą żadnych innych problemów.

Atlas V i Starliner pozostają w Vertical Integration Facility w Space Launch Complex-41 na Cape Canaveral Space Force Station na Florydzie.

Astronauci NASA Butch Wilmore i Suni Williams, wciąż poddawani kwarantannie przed lotem, wrócili do Houston 10 maja, aby spędzić dodatkowy czas z rodzinami w miarę postępu operacji przedstartowych. Wilmore i Williams są pierwszymi astronautami, którzy wystartują na pokładzie Boeinga Starliner na stację kosmiczną w ramach programu Commercial Crew. Astronauci spędzą około tygodnia w orbitującym laboratorium, po czym powrócą na Ziemię i wylądują ze spadochronem i poduszką powietrzną w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych.

Po pomyślnym zakończeniu misji, NASA rozpocznie ostateczny proces certyfikacji Starlinera i jego systemów do załogowych misji rotacyjnych na stację kosmiczną.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-05-14 19:49
Aktualizacja: 2024-05-14 20:04

Zobacz satelitę