Usterka na BepiColombo: trwają prace nad przywróceniem pełnego ciągu statku kosmicznego

ESA

BepiColombo, wspólna misja ESA/JAXA na Merkurego, doświadczyła problemu, który uniemożliwia działanie silników manewrowych statku kosmicznego z pełną mocą.

BepiColombo to trzyczęściowy statek kosmiczny składający się z dwóch sond naukowych i modułu transferowego Merkurego, które zostały zaprojektowane tak, aby oddzielić się od siebie w ramach operacji wprowadzania misji na orbitę Merkurego.

Panele słoneczne i elektryczny system napędowy na module transferowym Merkurego są wykorzystywane do generowania ciągu podczas złożonej podróży statku kosmicznego z Ziemi na Merkurego.

Jednak 26 kwietnia, gdy BepiColombo miał rozpocząć kolejny manewr, moduł transferowy nie dostarczył wystarczającej ilości energii elektrycznej do silników manewrowych statku kosmicznego.

Połączony zespół ESA i partnerów przemysłowych misji rozpoczął pracę w momencie zidentyfikowania problemu. Do 7 maja przywrócili ciąg BepiColombo do około 90% poprzedniego poziomu. Jednak dostępna moc modułu transferowego jest nadal niższa niż powinna, więc nie można jeszcze przywrócić pełnego ciągu.

Obecne priorytety zespołu to utrzymanie stabilnego napędu statku kosmicznego na obecnym poziomie mocy i oszacowanie, jak wpłynie to na nadchodzące manewry. Zespół kontroli lotu BepiColombo pracujący w centrum kontroli misji ESA ESOC w Darmstadt w Niemczech zorganizował dodatkowe przejścia do stacji naziemnej w celu dokładnego monitorowania statku kosmicznego i szybkiego reagowania w razie potrzeby.

Jeśli obecny poziom mocy zostanie utrzymany, BepiColombo powinien dotrzeć do Merkurego na czas przed czwartą asystą grawitacyjną na planecie we wrześniu tego roku. Ostateczne wprowadzenie na orbitę Merkurego zaplanowano na grudzień 2025 r., a rozpoczęcie rutynowych operacji naukowych na wiosnę 2026 r.

Uaktualnienia będą udostępniane w miarę pojawiania się nowych informacji.

BepiColombo to wspólna misja ESA i Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) na Merkurego, najmniej zbadaną planetę wewnętrznego Układu Słonecznego.

Misja obejmuje dwa naukowe statki kosmiczne, które zostaną umieszczone na różnych orbitach wokół Merkurego: ESA Mercury Planetary Orbiter i JAXA Mercury Magnetospheric Orbiter. Obydwa nadal działają doskonale. Wyposażone w instrumenty naukowe, zostały zaprojektowane do badania składu, atmosfery, magnetosfery i historii Merkurego, a także do odpowiedzi na długotrwałe pytania dotyczące formowania się i ewolucji naszego Układu Słonecznego.

Ta strona została już polubiona, możesz ją polubić tylko raz!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-05-15 18:57