Wahania zanieczyszczenia powietrza nad doliną Padu

ESA

Dolina Padu, położona w północnych Włoszech, słynie z malowniczych krajobrazów i bogatej historii rolnictwa. Jednak region ten zmaga się również z uporczywym wyzwaniem środowiskowym: zanieczyszczeniem powietrza. Unikalne warunki geograficzne i meteorologiczne Doliny Padu przyczyniają się do wahań jakości powietrza - wpływając na zdrowie jej mieszkańców.

Dolina Padu jest gęsto zaludnionym regionem, a także jest wysoce uprzemysłowiona, co powoduje uwalnianie dużych ilości zanieczyszczeń do atmosfery. Geografia i charakterystyczne wzorce pogodowe zaostrzają ten problem.

Dolina Padu, otoczona Alpami na północy i Apeninami na południu, działa jak naturalny basen, tworząc mikroklimat, który często zatrzymuje zanieczyszczenia. Podczas pewnych warunków pogodowych, takich jak inwersje temperatury, dolina staje się misą, w której gromadzą się zanieczyszczenia, w tym cząstki stałe i tlenki azotu, co prowadzi do podwyższonych stężeń zanieczyszczeń powietrza.

Zanieczyszczenie powietrza w Dolinie Padu wykazuje wyraźne wzorce sezonowe. W miesiącach zimowych często obserwuje się zwiększone poziomy zanieczyszczeń z powodu inwersji temperatury i wyższego zapotrzebowania na energię do ogrzewania.

W tych okresach stężenia drobnego i grubego pyłu zawieszonego (PM2,5 i PM10) mają tendencję do gwałtownego wzrostu, co prowadzi do obaw o zdrowie. Z kolei miesiące letnie mogą być świadkami podwyższonych poziomów ozonu, wynikających ze zwiększonego promieniowania słonecznego i obecności prekursorów (tlenków azotu i lotnych związków organicznych) emitowanych z różnych źródeł.

Wahania poziomów zanieczyszczenia powietrza w Dolinie Padu i na całym świecie mają znaczące reperkusje dla zdrowia ludzkiego i środowiska.

Zanieczyszczenie powietrza w postaci pyłu zawieszonego (PM) odgrywa kluczową rolę w jakości powietrza. PM10 odnosi się do cząstek zawieszonych w otaczającym powietrzu o średniej średnicy 10 ?m lub mniejszej i obejmuje kurz, pyłki i produkty uboczne spalania. PM10 obejmuje również frakcję drobnych cząstek (PM2,5), składającą się z mieszaniny węgla pierwiastkowego, związków organicznych, metali, azotanów i siarczanów, o cząstkach mniejszych niż 2,5 ?m.

PM10 jest wdychalny i może wpływać na zdrowie układu oddechowego; PM2,5 stwarza zagrożenie dla zdrowia, dostając się do krwiobiegu przez płuca, powodując choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego i alergie. Kumulacja zarówno PM2.5, jak i PM10 stanowi zatem poważne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Komisja Europejska ustaliły rygorystyczne limity średniego rocznego stężenia PM2.5 przy powierzchni ziemi (odpowiednio 5 ?g/m3 i 25 ?g/m3). Stężenia PM10 przekraczające 50 ?g/m3 są uważane za niebezpieczne, a próg ten nie powinien zostać przekroczony dla żadnej lokalizacji przez określoną liczbę dni w roku, zwykle ustaloną na 35 dni.

Jednak ostatnie obserwacje wskazują, że w styczniu 2024 r. wielokrotnie dochodziło do przekroczenia tego krytycznego progu.

Pomimo powszechnego zanieczyszczenia powietrza w dolinie Padu, poziomy zanieczyszczeń powietrza przekraczające normy UE są konsekwentnie obserwowane w całej Europie, a region regularnie przekracza średnie roczne stężenia drobnego pyłu zawieszonego, jak donosi Europejska Agencja Środowiska (EEA). Budzi to poważne obawy o zdrowie środowiskowe.

Powyższa animacja przedstawia godzinowe stężenia PM10 w dolinie Padu od 1 stycznia do 31 stycznia 2024 roku. Widać wyraźnie, że wyjątkowa topografia doliny i warunki meteorologiczne przyczyniają się do gromadzenia się zanieczyszczeń pyłem zawieszonym i pogorszenia jakości powietrza - szczególnie podczas stagnacji pogody. Dane zostały uzyskane z europejskiej regionalnej analizy jakości powietrza Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS).

Satelity Copernicus odgrywają kluczową rolę w dostarczaniu istotnych danych do CAMS. CAMS monitoruje i prognozuje jakość powietrza w skali globalnej i regionalnej, łącząc obserwacje satelitarne i in situ kluczowych zanieczyszczeń powietrza z najnowocześniejszymi modelami numerycznymi, które uwzględniają przemiany chemiczne, transport i dyspersję.

CAMS jest jedną z sześciu usług danych w ramach unijnego programu Copernicus, dostarczając informacji o wartości dodanej na temat składu atmosfery i jakości powietrza w oparciu o obserwacje Ziemi i pomiary in situ.

Globalne prognozy składu atmosfery są dostarczane z pięciodniowym wyprzedzeniem przy użyciu zintegrowanego systemu prognoz ECMWF (IFS), a regionalne prognozy jakości powietrza dla domeny europejskiej są dostarczane z czterodniowym wyprzedzeniem przy użyciu zestawu 11 regionalnych modeli jakości powietrza. Wszystkie dane są w pełni otwarte i dostępne dla każdego, kto chce z nich skorzystać.

W przyszłości misja ESA EarthCARE dotycząca chmur i aerozoli, której uruchomienie zaplanowano na maj, ma uzupełnić satelitę Copernicus Sentinel-5P, który obecnie znajduje się na orbicie, oraz nadchodzące misje Sentinel-4 i Sentinel-5.

Te misje Copernicus są poświęcone składowi atmosfery i zapewnią obserwacje kilku czynników wpływających na jakość powietrza, w tym ozonu, aerozolu i powiązanych prekursorów, takich jak dwutlenek azotu i dwutlenek siarki.

EarthCARE, z drugiej strony, zapewni bezprecedensowy wgląd w pionowy rozkład obciążenia cząstkami i procesy, które napędzają jego ewolucję. Wyposażony w zaawansowane możliwości teledetekcji, EarthCARE dostarczy cennych danych, które pozwolą nam lepiej zrozumieć dynamikę zanieczyszczenia powietrza.

Dziękujemy za polubienie

Ta strona została już polubiona, można ją polubić tylko raz!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-02-13 16:54