Zaproszenie dla mediów: Spotkania z mediami przed uruchomieniem Sentinel-2C
27 sierpnia 2024 r.
Najnowszy satelita europejskiego programu Copernicus, Sentinel-2C, zostanie wyniesiony na orbitę podczas ostatniego startu rakiety Vega z europejskiego kosmodromu w Gujanie Francuskiej w dniu 3 września 2024 r. o godzinie 22:50 czasu lokalnego (4 września 03:50 CEST).
Dziennikarze mogą dowiedzieć się więcej o ostatnim locie europejskiej rakiety nośnej Vega (znanej jako VV24), przenoszącej satelitę Sentinel-2C, dołączając do briefingu dla mediów w języku angielskim, a następnie sesji pytań i odpowiedzi w języku francuskim, niemieckim, włoskim i hiszpańskim. Wszystkie wydarzenia odbędą się online w dniu 29 sierpnia.
Misja Copernicus Sentinel-2 dostarcza obrazów optycznych o wysokiej rozdzielczości do szerokiego zakresu zastosowań, w tym do monitorowania lądu, wody i atmosfery. Misja opiera się na konstelacji dwóch identycznych satelitów lecących na tej samej orbicie, ale oddalonych od siebie o 180°: Sentinel-2A i Sentinel-2B. Razem, co pięć dni pokrywają cały ląd i wody przybrzeżne Ziemi.
Sentinel-2C będzie pilotowany przez zespoły ekspertów w centrum kontroli misji ESA ESOC w Darmstadt w Niemczech i będzie kontynuował dziedzictwo swoich poprzedników, dostarczając dane o wysokiej rozdzielczości, które są niezbędne dla programu Copernicus - komponentu obserwacji Ziemi w ramach unijnego programu kosmicznego.
Vega była pierwszym programem rozwoju rakiet w całości zarządzanym przez ESA, zbudowanym w celu wysyłania małych satelitów na niską orbitę okołoziemską. Zaprojektowana przez Avio, która jest również głównym wykonawcą, rakieta jest obsługiwana przez Arianespace. Vega składa się z czterech stopni, z których pierwsze trzy napędzane są silnikami na paliwo stałe, a ostatni stopień wykorzystuje napęd ciekły.
Inauguracyjny lot Vegi odbył się w lutym 2012 roku i od tego czasu rakieta wyniosła w kosmos ponad 100 misji od dziesiątek instytucji europejskich, a także klientów z całego świata. Satelity Sentinel-2A i Sentinel-2B również zostały wyniesione na orbitę za pomocą rakiety Vega.
Ten ostatni start oznacza przekazanie Vegi do zmodernizowanej Vegi-C. Vega przez lata zapewniała Europie wszechstronny, niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej, uzupełniając rodzinę rakiet Ariane, umożliwiając wyniesienie dowolnego satelity na dowolną orbitę - kontynuując Vega-C i Ariane 6.
Poniższy program podkreśla różne działania medialne zaplanowane przed startem i ich odpowiedni proces rejestracji. Należy pamiętać, że dziennikarze, którzy chcą wziąć udział w kilku wydarzeniach wymienionych poniżej, powinni zarejestrować się na każde wydarzenie osobno, aby upewnić się, że otrzymają odpowiedni link / informacje dla każdego wydarzenia.
Czwartek, 29 sierpnia, 10:30-11:30 CEST: briefing dla mediów online w języku angielskim:
Czwartek 29 sierpnia, 11:30-12:15 CEST: sesja pytań i odpowiedzi online w języku francuskim Uczestnicy:
Czwartek, 29 sierpnia, 11:30-12:15 CEST: sesja pytań i odpowiedzi online w języku niemieckim Uczestnicy:
Czwartek, 29 sierpnia, 11:30-12:15 CEST: sesja pytań i odpowiedzi online w języku włoskim Uczestnicy:
Czwartek, 29 sierpnia, 11:30-12:15 CEST: sesja pytań i odpowiedzi online w języku hiszpańskim Uczestnicy:
Prosimy o wyrażenie zainteresowania którymkolwiek z powyższych wydarzeń do czwartku 29 sierpnia do godziny 09:00 CEST poprzez wybranie i wypełnienie odpowiedniego formularza na stronie
https://blogs.esa.int/forms/ninja-forms/4oqw8
Briefingi prasowe w języku angielskim będą transmitowane za pośrednictwem ESA Web TV.
Więcej informacji o Sentinel-2:
https://www.esa.int/Applications/Observing_the_Earth/Copernicus/Sentinel-2
Więcej informacji o Vega:
https://www.esa.int/Enabling_Support/Space_Transportation/Vega
www.esa.int
https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Missions/Sentinel-2/(result_type)/images
Galeria zdjęć Vegi
https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Missions/Vega/(result_type)/images
Warunki korzystania ze zdjęć ESA:
www.esa.int/spaceinimages/ESA_Multimedia/Copyright_Notice_Images
https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Missions/Sentinel-2/(result_type)/videos
https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Missions/Vega/(result_type)/videos
https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Videos
https://www.esa.int/esatv/Videos_for_Professionals
Warunki korzystania z filmów ESA:
https://www.esa.int/spaceinvideos/Terms_and_Conditions
Śledź ESA na:X:@esa @ESA_EO @ESA_transport Instagram:Europeanspaceagency , @ESA_Earth Facebook:EuropeanSpaceAgency YouTube:ESA LinkedIn:Europejska Agencja Kosmiczna - ESA Pinterest:Europejska Agencja Kosmiczna - ESA
ESA jest organizacją międzyrządową, utworzoną w 1975 roku, której misją jest kształtowanie rozwoju europejskiego potencjału kosmicznego i zapewnienie, że inwestycje w przestrzeń kosmiczną przynoszą korzyści obywatelom Europy i świata. ESA zrzesza 22 państwa członkowskie: Austrię, Belgię, Czechy, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Niemcy, Grecję, Węgry, Irlandię, Włochy, Luksemburg, Holandię, Norwegię, Polskę, Portugalię, Rumunię, Hiszpanię, Szwecję, Szwajcarię i Wielką Brytanię. Łotwa, Litwa, Słowacja i Słowenia są członkami stowarzyszonymi. ESA nawiązała formalną współpracę z czterema państwami członkowskimi UE. Kanada uczestniczy w niektórych programach ESA na mocy umowy o współpracy.
Dzięki koordynacji zasobów finansowych i intelektualnych swoich członków, ESA może podejmować programy i działania znacznie wykraczające poza zakres pojedynczego kraju europejskiego. ESA współpracuje w szczególności z UE przy wdrażaniu programów Galileo i Copernicus, a także z Eumetsat przy opracowywaniu misji meteorologicznych.
Dowiedz się więcej o ESA na www.esa.int
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.