Zaproszenie dla mediów: Ostatnia szansa na zobaczenie satelity Arctic Weather Satellite

21 marca 2024 r.

W dniu 4 kwietnia przedstawiciele mediów będą mieli okazję zobaczyć z bliska Arctic Weather Satellite w pomieszczeniu czystym w zakładach OHB Sweden w Sztokholmie, zanim statek kosmiczny zostanie spakowany i wysłany do Kalifornii w USA w celu wystrzelenia zaplanowanego na czerwiec.

ESA's Arctic Weather Satellite to prototypowa misja, która ma na celu poprawę prognoz pogody w Arktyce - regionie, w którym obecnie brakuje danych do dokładnych prognoz krótkoterminowych.

Satelita będzie opierał się na istniejących satelitach monitorujących Arktykę i zapewni precyzyjne, krótkoterminowe prognozy pogody dla regionu Arktyki. Jest on wyposażony w 19-kanałowy skanujący radiometr mikrofalowy, który zapewni wysokiej rozdzielczości pomiary wilgotności i temperatury atmosfery w każdych warunkach pogodowych.

Satelita Arctic Weather Satellite jest prekursorem potencjalnej konstelacji satelitów, zwanej EPS-Sterna, którą ESA zbuduje dla Eumetsat, jeśli pierwszy prototyp Arctic Weather Satellite będzie działał dobrze.

Konstelacja dostarczałaby niemal stały strumień danych o temperaturze i wilgotności z każdego miejsca na Ziemi. Po raz pierwszy pozwoliłoby to na prognozowanie pogody w Arktyce na bardzo krótki dystans. Meteorolodzy wykorzystaliby misję do poprawy prognoz pogody na całym świecie.

Misja Arctic Weather Satellite będzie wspierać badania nad zmianami klimatu. Zmiany klimatyczne zachodzą w Arktyce w szybszym tempie niż w innych częściach świata, a te szybkie zmiany wpływają na cały system ziemski.

Wcielając w życie koncepcję New Space, Arctic Weather Satellite został opracowany i zbudowany w bardzo napiętym harmonogramie. Od momentu przyznania przez ESA głównego kontraktu przemysłowego firmie OHB w Szwecji do ukończenia satelity minęło zaledwie 36 miesięcy.

Z siedziby OHB w Szwecji satelita zostanie przetransportowany do miejsca startu SpaceX w Vandenberg w Kalifornii w kwietniu. Satelita ma zostać wyniesiony na orbitę w ramach misji rideshare nie wcześniej niż w czerwcu 2024 r.

Harmonogram wydarzenia zaplanowano w następujący sposób:

11:45 - 12:30 Odprawa i lunch

12:30 Otwarcie wydarzenia wysłania satelity Arctic Weather Satellite

13:30 - 14:00 Sesja pytań i odpowiedzi z ekspertami merytorycznymi

14:00 - 16:00 Zwiedzanie pomieszczeń czystych i możliwość przeprowadzenia wywiadów

16:00 Zakończenie programu

Uczestnicy obejmują:

Przedstawiciele mediów proszeni są o zarejestrowanie się do czwartku 28 marca poprzez wybranie i wypełnienie odpowiedniego formularza na stronie https://blogs.esa.int/forms/esa-media-briefing-form

Adres:

OHB Sweden, Viderögatan 6, 164 40 Kista, Szwecja

Koszty podróży dla przedstawicieli mediów nie będą pokrywane.

Arctic Weather Satellite podstawowe informacje i najnowsze wiadomości: https://www.esa.int/Applications/Observing_the_Earth/Meteorological_missions/Arctic_Weather_Satellite

Więcej informacji o programach obserwacji Ziemi ESA: https://www.esa.int/Applications/Observing_the_Earth

Więcej informacji o ESA: www.esa.int

https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Missions/Arctic_Weather_Satellite/(result_type)/images

https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Directorates/Observing_the_Earth/(result_type)/images

Warunki korzystania ze zdjęć ESA: https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Terms_and_conditions_of_use_of_images_and_videos_available_on_the_esa_website

https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Videos/2024/03/Arctic_Weather_Satellite

https://www.esa.int/Applications/Observing_the_Earth/(archive)/0/(type)/video

https://www.esa.int/esatv/Videos_for_Professionals

Terms and conditions_of using ESA videos:https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Terms_and_conditions_of_use_of_images_and_videos_available_on_the_esa_website

Follow ESA on: X: @esa @ESA_EO Instagram: @europeanspaceagency @ESA_Earth Facebook:EuropeanSpaceAgency YouTube:ESA LinkedIn:Europejska Agencja Kosmiczna - ESA Pinterest:European Space Agency - ESA

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zapewnia Europie bramę do przestrzeni kosmicznej.

ESA jest organizacją międzyrządową, utworzoną w 1975 r., której misją jest kształtowanie rozwoju europejskiego potencjału kosmicznego i zapewnienie, że inwestycje w przestrzeń kosmiczną przynoszą korzyści obywatelom Europy i świata.

ESA zrzesza 22 państwa członkowskie: Austrię, Belgię, Czechy, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Niemcy, Grecję, Węgry, Irlandię, Włochy, Luksemburg, Holandię, Norwegię, Polskę, Portugalię, Rumunię, Hiszpanię, Szwecję, Szwajcarię i Wielką Brytanię. Łotwa, Litwa, Słowacja i Słowenia są członkami stowarzyszonymi.

ESA nawiązała formalną współpracę z czterema państwami członkowskimi UE. Kanada uczestniczy w niektórych programach ESA na mocy umowy o współpracy.

Dzięki koordynacji zasobów finansowych i intelektualnych swoich członków, ESA może podejmować programy i działania znacznie wykraczające poza zakres pojedynczego kraju europejskiego. ESA współpracuje w szczególności z UE przy wdrażaniu programów Galileo i Copernicus, a także z Eumetsat przy opracowywaniu misji meteorologicznych.

Dowiedz się więcej o ESA na stronie www.esa.int

.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-03-21 18:34