Ziemia z kosmosu: Delta rzeki Ebro

ESA

Ten obraz z satelity Copernicus Sentinel-2 przedstawia deltę rzeki Ebro na północno-wschodnim wybrzeżu Hiszpanii.

Zoom in, aby zbadać ten obraz w pełnej rozdzielczości 10 m lub kliknij na okręgi, aby dowiedzieć się więcej.

Rozciągająca się na 910 km północnej Hiszpanii rzeka Ebro jest drugą co do długości rzeką na Półwyspie Iberyjskim. Na zdjęciu widać ją jako zieloną linię wijącą się przez półwysep, zanim wpadnie do Morza Śródziemnego, kształtując deltę rzeki Ebro. Rzeka Ebro odprowadza do morza więcej wody niż jakakolwiek inna rzeka w Hiszpanii. Gdy zawieszony osad wypływa z ujścia rzeki, zabarwia wody przybrzeżne na turkusowy odcień.

Obejmująca obszar około 320 km2, Delta Ebro jest jednym z największych terenów podmokłych w zachodnim regionie Morza Śródziemnego.

Większa część delty obejmuje Rezerwat Przyrody Delta Ebro. Dzięki chronionym terenom podmokłym, plażom, bagnom, słonym patelniom i ujściom rzek, rezerwat ten stanowi naturalne siedlisko dla licznych ptaków wędrownych i ptactwa wodnego.

Zbliżając się do półwyspu, kilka zielonych lagun porasta linię brzegową, podczas gdy większość obszarów śródlądowych jest zdominowana przez pola uprawne, głównie pola ryżowe. Pola te mają różne kolory w zależności od różnych etapów wzrostu upraw. Miasto Amposta znajduje się w centrum półwyspu, nad rzeką Ebro.

Region przybrzeżny otaczający półwysep charakteryzuje się podwójnym systemem łańcuchów górskich przeplatanych równinami. Te płaskowyże są głównie uprawiane, gdzie uprawia się pszenicę, jęczmień, owoce i warzywa.

Miasto Tarragona, w którym znajduje się jeden z największych portów w Hiszpanii, jest widoczne wzdłuż wybrzeża w prawym górnym rogu. Statki u wybrzeży można zobaczyć jako kolorowe kropki na ciemnych wodach. Tarragona jest ważnym rynkiem rolnym i celem turystycznym dzięki pięknym plażom w pobliżu miasta.

Dzięki pięciodniowej rewizycie i globalnemu zasięgowi, Copernicus Sentinel-2 oferuje doskonałe możliwości zarówno regionalnego, jak i globalnego monitorowania rolnictwa. Jego dane mogą pomóc w ocenie użytkowania gruntów rolnych i trendów, warunków upraw i prognoz plonów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-04-12 13:19