Ziemia z kosmosu: Dubaj

ESA

Ten fałszywy kolorowy obraz uzyskany przez misję Copernicus Sentinel-2 przedstawia miasto Dubaj i jego okolice w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Powiększ, aby wyświetlić ten obraz w pełnej rozdzielczości 10 m lub kliknij kółka, aby dowiedzieć się więcej.

Dubaj jest jednym z siedmiu emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA). Położony na południowy wschód od Zatoki Perskiej na Półwyspie Arabskim, Dubaj leży na Pustyni Arabskiej. Określany jako jedno z najszybciej rozwijających się miast, Dubaj rozrósł się z zaledwie 54 km2 w 1975 roku do 977 km2 w 2015 roku.

Sztuczne wyspy Dubaju wzdłuż wybrzeża są wyraźnie widoczne. Najbardziej charakterystyczne są dwie masywne wyspy w kształcie palmy, Palm Jebel Ali, która jest większa, i Palm Jumeirah, około 15 km na wschód. Dalej na północ znajdują się Wyspy Świata - zbiór 300 wysepek ukształtowanych w kontynenty świata i otoczonych owalnym falochronem.

Struktura w kształcie widelca przylegająca do Palm Jebel Ali to ruchliwy port handlowy Jebel Ali, który sam w sobie jest sztuczny i podobno jest największym portem na świecie stworzonym przez człowieka.

Sieć sztucznych wysp, która przekształciła ten segment wybrzeża Zatoki Perskiej, jest największym na świecie wysiłkiem w zakresie rekultywacji terenu. Stosunkowo niewielka głębokość Zatoki Perskiej i szeroki szelf kontynentalny u wybrzeży Dubaju umożliwiły budowę tych cudów.

Na tym obrazie, który został zarejestrowany 23 stycznia 2024 r., informacje z kanału bliskiej podczerwieni satelity Copernicus Sentinel-2 zostały wykorzystane do podkreślenia roślinności w kolorze jasnoczerwonym i zbiorników wodnych w różnych odcieniach niebieskiego.

Głębsze zbiorniki wodne, takie jak Zatoka Perska i Dubai Creek - naturalny wlot słonej wody wijący się przez centrum Dubaju - są widoczne w kolorze ciemnoniebieskim, podczas gdy jeziora i laguny pojawiają się w kolorze elektrycznego błękitu.

Czerwone obszary porośnięte roślinnością oznaczają głównie pola golfowe, ogrody, parki i pola uprawne. Pola te wykorzystują tradycyjne i centralne systemy nawadniania, które łatwo zauważyć po ich okrągłym kształcie.

Zmiany kolorów na obrazie reprezentują różne rodzaje powierzchni. Piaskowe wydmy w odcieniach żółci dominują w centrum, podczas gdy nierówny teren i górzyste obrzeża rozciągają się w kolorze brązowym po prawej stronie obrazu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-02-02 13:21