Ziemia z Kosmosu: Kraj Gigantów
Misja Copernicus Sentinel-2 przenosi nas nad Parki Narodowe Sequoia i Kings Canyon w kalifornijskich górach Sierra Nevada.
Przybliż obraz, aby zbadać go w pełnej rozdzielczości 10 m lub kliknij na okręgi, aby dowiedzieć się więcej.
Przedstawiony obszar obejmuje południową część Sierra Nevada, rozległy łańcuch górski w zachodniej Ameryce Północnej, który rozciąga się wzdłuż wschodniej części Kalifornii. Region ten charakteryzuje się dramatycznymi różnicami w wysokości, sięgającymi od około 418 m w dolinach do ponad 4400 m na szczycie Mount Whitney, najwyższego wierzchołka w USA, poza Alaską, widocznego w prawym górnym rogu.
Obraz pokazuje dużą część Parku Narodowego Sequoia na południu oraz mniejszy fragment Parku Narodowego Kings Canyon na północy. Jako że zdjęcie zostało zrobione w grudniu 2024 roku, oba parki są w znacznym stopniu pokryte śniegiem.
Parki leżą w bliskim sąsiedztwie i są zarządzane jako jeden park narodowy, obejmujący obszar o powierzchni około 3500 km?. Park Narodowy Sequoia zajmuje około 1630 km?, podczas gdy Kings Canyon ma powierzchnię około 1870 km?.
Różnorodny krajobraz tych parków charakteryzuje się malowniczymi górami, stromymi stoku, głębokimi kanionami, ogromnymi jaskiniami oraz gęstymi lasami iglastymi, w których rosną gaje gigantycznych sekwoi. Te monumentalne drzewa są jednymi z największych i najstarszych na Ziemi, a ich występowanie ogranicza się jedynie do zachodnich zboczy Sierra Nevada, na wysokości od 900 do 2600 m.
Największa sekwoja, znana jako Drzewo Generała Shermana, osiąga około 84 m wysokości, ma obwód pnia przekraczający 30 m, a jej wiek szacuje się na około 2700 lat. Rośnie w Parku Narodowym Sequoia, w rejonie nazwanym Wielkim Lasem, co widać w lewym górnym rogu obrazu.
Lasy, często określane jako 'zielone płuca Ziemi', odgrywają kluczową rolę w cyklu węglowym, gdyż co roku pochłaniają i gromadzą ogromne ilości węgla z atmosfery, co przyczynia się do ochłodzenia naszej planety oraz regulacji klimatu.
Niestety, spalanie paliw kopalnych, wylesianie oraz degradacja lasów w rejonach tropikalnych prowadzą do uwalniania zgromadzonego węgla z powrotem do atmosfery, co zaostrza zmiany klimatyczne.
Nadchodząca misja ESA związana z badaniem lasów, Biomass, zaplanowana na koniec kwietnia 2025 roku, dostarczy nowych informacji na temat stanu naszych lasów oraz ich dynamiki. Misja poszerzy również naszą wiedzę na temat roli, jaką lasy pełnią w cyklu węglowym oraz w systemie klimatycznym.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.