Ziemia z kosmosu: Lodowiec Columbia, Alaska

ESA

Misja Copernicus Sentinel-2 przenosi nas nad lodowiec Columbia na Alasce, jeden z najszybciej zmieniających się lodowców na świecie.

Zoom in, aby zbadać ten obraz w pełnej rozdzielczości 10 m lub kliknij na kółka, aby dowiedzieć się więcej.

Lodowiec Columbia, widoczny tuż nad środkiem obrazu, jest lodowcem przypływowym, który spływa po pokrytych śniegiem zboczach gór Chugach, które dominują w górnej części obrazu. W górach tych znajduje się największe skupisko lodu lodowcowego na Alasce.

Od początku lat 80. lodowiec Columbia cofnął się o ponad 20 km i stracił około połowy swojej całkowitej objętości. Ten jeden lodowiec odpowiada za prawie połowę lodu utraconego w górach Chugach.

Uważa się, że zmieniający się klimat spowodował jego odwrót. Do 1980 roku, kiedy rozpoczęło się jego szybkie i ciągłe cofanie, koniec lodowca obserwowano na północnym krańcu wyspy Heather, która leży w pobliżu końca Zatoki Columbia, wlotu, do którego obecnie wpływa lodowiec, zanim spłynie do Prince William Sound. Ten obraz satelitarny, uzyskany we wrześniu 2023 r., pokazuje zamiast tego głęboką, w większości wolną od lodu zatokę Columbia, usianą licznymi górami lodowymi i pofragmentowanym lodem morskim.

W zależności od ilości osadów pochodzących z gór Chugach, zbiorniki wodne na całym obrazie można zobaczyć w różnych kolorach: czyste wody Oceanu Spokojnego wydają się ciemnoniebieskie, podczas gdy mętne wody w zatokach i jeziorach lodowcowych pojawiają się w kolorze jasnoniebieskim lub cyjanowym.

Columbia to tylko jeden z wielu lodowców cierpiących z powodu zmian klimatu. Większość lodowców na całym świecie traci masę. Jednak przed pojawieniem się satelitów pomiar ich cofania się i badanie ich wrażliwości na zmiany klimatu było trudne, biorąc pod uwagę ich rozmiar, oddalenie i nierówny teren, który zajmują.

Różne instrumenty satelitarne mogą teraz systematycznie gromadzić informacje na dużych obszarach, zapewniając skuteczne środki monitorowania zmian, śledzenia wszystkich etapów cielenia się i ilościowego określania tempa topnienia i ich wkładu w podnoszenie się poziomu mórz.

>

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-01-19 11:56