Ziemia z kosmosu: Meduza z Madagaskaru

ESA

Przypominająca czerwonawą meduzę zatoka Mahajamba na Madagaskarze została zobrazowana przez satelitę Copernicus Sentinel-2.

Powiększ, aby obejrzeć ten obraz w pełnej rozdzielczości 10 m lub kliknij kółka, aby dowiedzieć się więcej.

Położony na Oceanie Indyjskim u wschodnich wybrzeży Afryki i obejmujący prawie 600 000 km2 Madagaskar jest czwartą co do wielkości wyspą na świecie.

Zatoka Mahajamba, znana również jako Helodrano Mahajambe, leży w północno-zachodniej części Madagaskaru u zbiegu dwóch głównych rzek: Mahajamba wpływającej z południa i rzeki Sofia płynącej z północnego wschodu. Obie rzeki wpadają następnie do Kanału Mozambickiego, który oddziela Madagaskar od kontynentu afrykańskiego.

System rzeczny Mahajamba, podobnie jak inne systemy rzeczne w zachodnim Madagaskarze, wyróżnia się czerwonawym kolorem wody spowodowanym osadami z górnego biegu rzeki. Podczas ulewnych deszczy jaskrawoczerwone gleby są zmywane ze wzgórz do strumieni i rzek, ostatecznie docierając do wybrzeża. Zostało to również zauważone przez astronautów na ISS, którzy opisali to jako "krwawienie do oceanu". Jednak wody zatoki nie zawsze są czerwone - połączenie pływów i braku znacznych opadów deszczu może szybko oczyścić wody.

Przybliżenie "macek meduzy" w pobliżu środka obrazu ujawnia wzorce uprawy i zarządzania gruntami, a także lądowisko w pobliżu Besakoa, najbardziej widocznej osady.

Madagaskar jest domem dla rzadkiej flory i fauny, rozwijając własne ekosystemy i dziką przyrodę od czasu oddzielenia się od kontynentu afrykańskiego około 160 milionów lat temu. Zatoka Mahajamba jest domem dla największych ekosystemów namorzynowych na zachodnim wybrzeżu Madagaskaru. Wzdłuż wybrzeży Madagaskaru namorzyny są najbardziej dominującym rodzajem roślinności, zapewniając schronienie dla społeczności mięczaków i skorupiaków oraz służąc jako siedlisko dla żółwi morskich, krów morskich i ptaków.

Oprócz namorzynów można tu znaleźć jedne z najbardziej rozległych systemów raf koralowych na świecie oraz szeroką gamę ptaków, lemurów i wielu innych gatunków. Jednak zachowanie imponującej różnorodności biologicznej kraju jest ciągłym wyzwaniem.

Utrata gleby w wyniku wylesiania pod uprawy i pastwiska stanowi poważne zagrożenie dla siedlisk wyspy, a nielegalny handel dziką przyrodą stanowi kolejne wyzwanie. Madagaskar jest uznawany za jeden z najważniejszych punktów różnorodności biologicznej, a liczne międzynarodowe organizacje zajmujące się ochroną przyrody współpracują w celu zachowania unikalnych ekosystemów wyspy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-05-31 11:57